فوتبال ایران / شناسه خبر: 99505 / تاریخ انتشار : 1398/3/25 18:51
|
اسماعیل راستی / ۱- چه در لیگ و به ویژه در دو مسابقه‌ی نیمه‌نهایی و فینال جام حذفی، فوتبال ایران نسبت به گذشته با حرف و حدیث‌های بیشتر و عجیب‌تر همراه شد و شوری آش آن‌قدر بود که یک نماینده‌ی مجلس از تهران در پاسخ به ابراز تاسف وزیر ارتباطات، به خاطر حوادث ورزشگاه اهواز، نوشت: "این وضع نمونه‌ای از مدیریت ما است، آقای وزیر! مداخله و مدیریت غیرمتخصصان بر بخش‌های تخصصی. سایر بخش‌ها هم کم‌وبیش همین وضع را دارند، ولی چون در مستطیل سبز بازی نمی‌کنند و پخش مستقیم نمی‌شوند، به چشم نمی‌آیند."
 
۲- اما واقعیت این است که همه فقط حرف می‌زنند و از عمل کردن حتی ذره‌ای نیز خبری نیست. مشکل و معضل فراوان ناشی از مداخله و مدیریت غیرمتخصص‌ها بر بخش‌های تخصصی را که در توئیت نماینده‌ی تهران هم مورد اشاره قرار گرفته بود، نمی‌توان به طور کامل در یک یادداشت بررسی کرد و هر بخش نیاز به تحلیل جداگانه دارد و البته قبل از دیگران باید به تلویزیون ایران پرداخت که بازی‌ها را به طور مجانی پخش می‌کند و درآمد بسیاری به شیوه‌های مختلف و از مسیرهای گوناگون دارد و "حق پخش" را برخلاف تمام نقاط جهان به تیم‌های داخلی نمی‌دهد و پاسخ‌گوی کسی هم نیست.
 
در مسابقه‌ی آخر فصل، بیش از همیشه مشاهده می‌شد که نداشتن تخصص و برنامه چه بلایی بر سر فوتبال می‌آورد. چه در هفته‌های پایانی دیدیم که در لیگ فوتبال زنان کشور هم کار نزاع و ناسزا و درگیری فیزیکی، حتی به رختکن تیم‌ها کشید و سرمربی یک تیم شمالی (ملوان انزلی) در مصاحبه‌اش گفت که مربیان و بازیکنان زن باید در سه - چهار هفته‌ی آخر فصل برای حفظ جان خود با قمه در میادین حاضر شوند! و در فوتبال مردان هم حداقل اخلاق و انضباط از جام حذفی و لیگ موسوم به "برتر!" و پیکارهای سطوح پایین‌تر رخت بربست و مسئولان فدراسیون و برخی کمیته‌هاش فقط به دنبال جریمه‌ی بازیکنان و مربیان بودند و هستند و به "سازمان درآمدزایی" فدراسیون فوتبال تبدیل شده‌اند. یا در شرایطی که برنامه‌ی کامل بازی‌های فصل آینده‌ی "لیگ برتر" انگلیس را از حالا اعلام کرده‌اند و تمام تیم‌ها تا روز آخر نیز حریفان خود و زمان و محل انجام مسابقه‌ها را می‌شناسند و می‌دانند، مسئولان فدراسیون فوتبال ایران و سازمان لیگ آن اطلاع ندارند و سردرگم هستند که "سوپرجام" این فصل را باید کدام تیم در برابر پرسپولیس برگزار کند: سپاهان یا داماش؟!
 
۳- تک‌گویی به جای گفت‌وگو، از دیرباز روند و رویه‌ی اکثر شبکه‌های تلویزیون و بیشتر برنامه‌ها به شمار می‌آید و در ماه‌های اخیر با انجام برخی تغییرات در شبکه‌ها و حذف پربیننده‌ترین برنامه‌ی بیست سال گذشته‌ی تلویزیون و خانه‌نشینی محبوب‌ترین مجری از نظر مردم ایران (برنامه‌ی نود با عادل فردوسی‌پور) که به زوایای پنهان فوتبال می‌پرداخت و "عیبش این بود که اسرار هویدا می‌کرد" و البته نباید می‌کرد، "تک‌گویی" افزایش یافته و با اعتراض بسیاری از مردم و خواص جامعه مواجه شده است. اما این مشکل در چندین جا مشاهده می‌شود.
 وقتی دقیق‌تر نگاه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که هرکس فقط حرف می‌زند و خود و دستگاه و سازمانش را از خطا و ایراد مبرا می‌سازد و گناه را به گردن دیگران می‌اندازد و البته از عمل هیچ خبری نیست و به همین دلیل ضرب‌المثل معروف "رطب خورده و منع رطب کرده" به یاد مردم می‌آید. مهدی تاج می‌گوید که حق اصلی فوتبال "حق پخش تلویزیونی" است، ولی توضیح نمی‌دهد که چرا نمی‌تواند این حق را برای فوتبال ایران بگیرد؟ مجری کم‌تجربه شبکه‌ی سه به فدراسیون بابت عدم رعایت تقسیم "پنجاه-پنجاه" سکوهای ورزشگاه اهواز انتقاد می‌کند و خودش درست در همان زمان حتی ده درصد فرصت را به تیم شهرستانی نمی‌دهد! مجری سابق برنامه‌های کشتی و قوی‌ترین مردان ایران که ناگهان از اجرای برنامه‌ی گزارش ورزشی مخصوص فوتبال خارجی سر درآورد و یا گزارشگر دیگری که هم‌چنان در حال و هوای بازی سال ۷۶ استرالیا و ایران در ملبورن است و چند شب قبل، دیدار ایتالیا و سوئیس را گزارش کرد، هر چند دقیقه یک بار از تفاوت‌های فوتبال اروپا با ایران سخن گفته و به مربیان و بازیکنان داخلی بابت برخی رفتارهای غیرحرفه‌ای طعنه می‌زنند، اما جرات ندارند که حتی یک‌بار و فقط یک‌بار از مهم‌ترین دلیل این تفاوت و علت ناتوانی فوتبال ایران در حرکت به سوی "خصوصی‌سازی" تیم‌ها به خاطر "عدم پرداخت حق پخش بازی‌ها" توسط مسئولان تلویزیون ایران نیز جمله‌ای کوتاه و در لفافه بر زبان آورند! نماینده‌ی مجلس به وزیر ارتباطات پاسخ مناسبی می‌دهد که "مداخله و مدیریت غیرمتخصصان بر بخش‌های تخصصی در خیلی از جاهای دیگر به جز فوتبال هم وجود دارد." ولی به قول دادکان، رییس اسبق فدراسیون فوتبال، در مصاحبه‌ی اخیرش: "قرار بود کمیسیون اصل ۹۰ مجلس مدت‌ها قبل مفسدان ورزش را معرفی کند و معلوم نیست که آن پرونده چه شده و به کجا رفته است؟" در واقع ضرب‌المثل "رطب خوردن و منع رطب کردن" همه جا مصداق دارد!
 
۴- و چه زیبا "استفان کواکس" فقید، بنیان‌گذار فوتبال نوین در کشور هلند و تیم آژاکس آمستردام، حدود پنجاه سال پیش در کتاب جاودانه‌ی "فوتبال کامل" نوشته و توسط زنده‌یاد مهدی اسداللهی ترجمه شده که: "فوتبال از آغاز تا همیشه، آینه‌ی تمام‌نمای مناسبات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، اخلاقی، هنری، فرهنگی و... کشورها است".

2

captcha
تازه ها
بیشتر