ورزش ایران / شناسه خبر: 99440 / تاریخ انتشار : 1398/3/22 15:22
|

کلاف سر در گم در فدراسیون کشتی / گزارش یک بدهی

وضعیت بدهی‌های کشتی هر روز پیچیده تر از قبل می‌شود. حتی توضیحات مسئول امور مالی فدراسیون هم این ابهام ها را برطرف نکرد. بلکه از یک بدهی 5 میلیاردی جدید رو نمایی کرد.

بدهی‌های فدراسیون کشتی به سوژه داغ این روزها تبدیل شده است. اظهارات متناقض برخی از افراد وابسته به مدیریت قبلی فدراسیون و سکوت فعلی برخی از اعضای مجمع و همچنین رئیس سابق و سرپرست قبلی فدراسیون کشتی باعث شده تا حواشی مسائل مالی به اوج برسد. در روزهای گذشته صحبت از 24 میلیارد تومان بدهی بود که ذیحساب فدراسیون کشتی مصاحبه کرد و اعلام کرد نزدیک به 6 میلیارد تومان بدهی از دوره رسول خادم به جا مانده است! اگر چه فاصله زیادی بین شایعات مطرح شده و رقم اعلامی ذی حساب وجود دارد اما با این‌حال تائید باقی ماندن 6 میلیارد تومان بدهی از دوره رسول خادم خودش یک نکته مهم است. بدهی که حمید بنی تمیم سرپرست قبلی فدراسیون به طور کل منکر آن بود.

برای اولین بار بهروز نعمتی سرپرست فدراسیون کشتی بود که از مشکلات مالی این فدراسیون رونمایی کرد. او با عنوان این‌که فدراسیون را لخت تحویل گرفته و مشکلات مالی زیادی وجود دارد، از مشکلات مالی کشتی گفت. اظهاراتی که به مذاق بنی تمیم خوش نیامد و سرپرست قبلی کشتی خیلی زود واکنش نشان داد و مدعی شد که نعمتی در سه بخش دروغ گفته است!

هنوز چند روزی از این جدل رسانه‌ای سرپرست قبلی با نعمتی نگذشته بود که به یکباره یک نامه از سوی اتحادیه جهانی رو شد. نامه‌ای که دوستان مدیریت قبلی رسانه‌ای اش کردند تا سرپرست جدید فدراسیون را تحت فشار بگذارند اما همین نامه نکته‌ای داشت که این افراد از آن غافل بودند و آن تهدید کشتی ایران به تعلیق از سوی اتحادیه جهانی به دلیل بدهی بود.

این نامه بدهی‌های فدراسیون کشتی به اتحادیه جهانی را رو کرد. رقمی بالغ بر 270 هزار فرانک که اتحادیه جهانی برای فدراسیون کشتی فاکتور کرد و خواهان پرداخت فوری آن شد. موضوعی که باز هم مدیریت قبلی فدراسیون کشتی زیر بار آن نرفت و چند ادعای عجیب را مطرح کرد! حالا دیگر همه روی بدهی‌های فدراسیونی که مدعی بود 400 میلیارد تومان در یک سال آورده داشته حساس شدند و همه به دنبال این بودند که بدانند چه اتفاقی در این فدراسیون رخ داده است.

در همین گیر و دار به یکباره انتشار یک مصاحبه از فخرایی مدیر عامل شرکت سما تصویر فاز بدهی‌های کشتی را به مرحله دیگری کشاند. او مدعی شد که یک میلیارد و دویست از کشتی طلب دارد و با بی توجهی‌هایی که به آن شده او قصد شکایت دارد تا این‌که بتواند به طلب خودش برسد.

اعلام شکایت این شرکت از فدراسیون کشتی باعث شد تا حساسیت‌ها روی کشتی بیشتر هم شود اما نکته‌ای که در این میان مهم بود، سکوت حمید بنی تمیم و از همه مهمتر برخی از اعضای نزدیک مجمع فدراسیون کشتی به رسول خادم بود. برخی از اعضای مجمع ادعا کردند که هیچ یک در جریان این بدهی‌ها قرار نداشتند هرگز گزارش مبسوطی از این بدهی‌ها به مجمع ارائه نشده است!

البته این ادعای سنگینی بود و شاید بهتر بود که اعضای با تجربه و قدیمی مجمع از جمله اصغر ثمربخش و علی اکبر وظیفه خواه درباره بدهی‌ها حرف می‌زدند و توضیح می‌دادند که آیا اصلا بدهی‌ها به مجمع ارائه نشده و یا این‌که نوع ارائه گزارش به نحو دیگری بوده اما هر چه بود، این دو عضو موثر مجمع روزه سکوت در پیش گرفتند و همانند خادم و بنی تمیم حاضر به حرف زدن درباره بدهی‌ها نشدند.

این سکوت‌ها سر و صدای خیلی‌ها از جامعه کشتی را در آورد تا این‌که محمد حسین حیدریان مسئول مالی فدراسیون کشتی در گفتگو با یکی از رسانه‌ها از بدهی 5 میلیارد تومانی دوره خادم خبر داد. به نحوی این گزارش ارائه شد که گویا او هم مانند رسول خادم از 9 آبان از فدراسیون استعفا داده و دیگر در آنجا حضور ندارد. به همین دلیل هم گزارشی از دوره رسول خادم ارائه کرد که تائید بدهی نزدیک به 6 میلیارد تومانی آن دوره بود:« بدهی فدراسیون چیزی حدود ۵ میلیارد تومان به اضافه 45 هزار فرانک است. این بدهی بدهی مربوط به شرکت توسعه و تجهیز اماکن ورزشی وزارت ورزش و جوانان مربوط به اجاره خانه‌های کشتی عبدالله موحد و محمد بنا است که با توافق بین فدراسیون و این شرکت در قبال حساب‌های فیمابین وزارت و فدراسیون، بخشی از آن پرداخت و مابقی در همان قالب به مرور انجام می‌شود

او در ادامه توضیحاتش درباره بدهی ارزی فدراسیون کشتی به اتحادیه جهانی هم گفت:« بدهی فدراسیون کشتی به اتحادیه، در مجموع ۹۲ هزار فرانک سوئیس است که از این مبلغ، ۴۷ هزار فرانک آن مربوط به لایسنس کشتی گیران، مربیان و داوران در سال ۲۰۱۹ (از بهمن ماه ۹۷ به بعد) است، یعنی ۴۵ هزار فرانک باقی می‌ماند. این ۴۵ هزار فرانک نیز مربوط به دوره مدیریتی پیش از بهمن ماه ۹۷ بوده است یعنی حدود ۶۵۰ میلیون تومان.» 

حیدریان با اشاره به ارائه گزارش بدهی‌ها و به طور کلی صورت وضعیت مالی به مجمع فدراسیون کشتی هم ادامه داد:« گزارش روشن حسابرسی مالی فدراسیون بجز سال ۱۳۹۷ تماماً با شرایط مطلوب به تصویب مجمع رسیده است. گزارش‌های مالی و بودجه نیز در تمامی سمینار روسای هیئت‌های کشتی به غیر از یکی دو سمینار اخیر ارائه شده است. روسای هیات‌ها که در جلسات حضور داشته‌اند کاملاً در جریان امور مالی اعم از میزان درآمد و بدهی فدراسیون هستند

این مصاحبه حیدریان ابهام میزان بدهی‌های کشتی را نه تنها بر طرف نکرد بلکه آن‌را به کلاف سردرگمی تبدیل کرد. اصلا چطور ممکن است که این گزارش مالی را باور کرد، در حالی‌که همه می‌دانند در این گزارش درباره برخی از بدهی‌ها اصلا حرفی زده نشده است؟ اول این‌که او مدعی شد 5 میلیارد تومان بدهی به شرکت توسعه و تجهیز اماکن ورزشی  وجود دارد که اصلا تا قبل از این درباره بحثی نشده بود و این یعنی رونمایی از یک بدهی جدید برای فدراسیون کشتی.

نکته دوم هم این‌که حیدریان اعلام می‌کند این بدهی‌ها تا زمان حضور رسول خادم است. رسول خادم آبان 97 استعفا داده که بر اساس گفته حیدریان اصلا گزارش مالی سال 97 به مجمع ارائه نشده است و این یعنی این‌که می‌توان چنین برداشت کرد که این گزارش بدهی‌ها احتمالا تا پایان سال 96 است!

ضمن این‌که حیدریان اصلا به شکایت شرکت سما تصویر اشاره هم نمی‌کند. شرکتی که یک میلیارد و دویست میلیون تومان از فدراسیون طلب دارد و طبق ادعای مسولان این شرکت این بدهی از دوره خادم باقی مانده و باید بنی تمیم پرداخت می‌کرده که او هم این کار را نکرده است

بنابراین گزارش ذی حساب کار را پیچیده‌تر کرد و حالا شاید فقط ارائه گزارشی شفاف و روشن از سوی حمید بنی تمیم سرپرست فدراسیون کشتی بتواند بسیاری از گره‌ها را باز کند اما او حالا چرا سکوت کرده مشخص نیست. بنی تمیم بلافاصله جواب مصاحبه نعمتی را داد و او را دروغگو خطاب کرد اما حالا چرا درباره این مسائل اخیر مطرح شده سکوت کرده است؟

5

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر