فوتبال ایران / شناسه خبر: 99368 / تاریخ انتشار : 1398/3/20 19:35
|

اکبر منتشلو/ جذب بازیکنان خارجی معمولاً در فوتبال کشورمان چندان با موفقیت روبه‌رو نبوده و در سال‌های گذشته باشگاه‌ها از حضور برخی بازیکنان بی‌کیفیت خارجی آسیب دیده‌اند. البته خارجی‌های خوبی هم به لیگ برتر اضافه شدند و توانستند با درخشش اولیه به تیم‌های بزرگی راه پیدا کنند.
تیم‌های اصفهانی معمولا در جذب خارجی‌ها وسواس بیشتری داشته‌اند و توانسته‌اند از حضور این بازیکنان در ترکیب تیم‌شان به خوبی استفاده کنند. در لیگ هفدهم ذوب‌آهن اصفهان با مدیریت سعید آذری در حالی که شرایط خوبی در لیگ برتر نداشت و چند فصل را با نوسان زیادی سپری کرده بود، به سراغ بازیکنی از برزیل رفت که گرفتن مجوز بازی‌اش مشکلات زیادی برای این باشگاه به وجود آورد. آذری که ید طولایی در جذب بازیکنان خارجی خوب داشت، برای تقویت خط حمله تیمش سراغ کی‌روش استنلی رفت؛ بازیکنی که اکثر دوران فوتبالش را در لیگ‌های کشورش گذرانده بود و کارنامه چشمگیری نداشت. با این وجود آذری همچنان به دنبال بازی این بازیکن برای ذوب‌آهن بود و این در حالی بود که طبق قوانین سازمان لیگ، این بازیکن به جهت بازی نکردن در لیگ دسته اول فوتبال برزیل نمی‌توانست برای ذوب آهن به میدان برود.
تلاش‌های بی‌پایان و مداوم مدیرعامل ذوب‌آهن برای متقاعد کردن فدراسیونی‌ها جواب داد و کی‌روش به ترکیب ذوب آهن وارد شد. با نمایشی که این بازیکن در همان فصل هفدهم داشت، نشان داد که تلاش‌های آذری بیهوده نبوده است. این بازیکن توانست عملکرد بسیار خوبی را در ذوب‌آهن به نمایش بگذارد. او در 21 بازی برای ذوب‌آهن به میدان رفت و توانست 9 گل به ثمر برساند. با این وجود استنلی به آذری و تلاش‌هایش وفا نکرد و خیلی زود و در پایان لیگ هفدهم از این تیم جدا شد. او همراه قلعه‌نویی به سپاهان رفت و انگار قرار بود این بار دیگر تیم بحران زده این شهر را نجات دهد.
قدرت سرزنی و موفقیت بالا در نبردهای هوایی از مهم‌ترین ویژگی‌های این بازیکن بلند قامت است که با نوع بازی تیم قلعه‌نویی هم همخوانی خوبی داشت. کی‌روش استنلی علاوه بر قد بلند در گلزنی هم مانند یک بازیکن کامل عمل می‌کرد و بر همین اساس توانست با زدن 16 گل در ترکیب سپاهان آقای گل لیگ هجدهم شود. درخشش او در دو سال حضورش در فوتبال کشورمان، همان راهی را به او نشان داد که پیش از این بازیکنان خوب خارجی قدم در آن گذاشته بودند. هر چند قلعه‌نویی باعث جدایی کی‌روش از ذوب‌آهن شد، ولی این بازیکن به این مربی هم وفا نکرد و در پایان لیگ هجدهم می‌خواهد از سپاهان جدا شود.
استنلی با عملکرد خوبش در لیگ هجدهم خیلی زود با پیشنهادهایی از داخل و البته تیم‌هایی از خارج مواجه شد که مثل اکثر خارجی‌های موفق در لیگ برتر ترجیح داد از این فرصت استفاده کند و در خارج از ایران به فوتبالش ادامه دهد.
جدایی کی‌روش قطعی شده و او که بعد از تعطیل شدن لیگ برتر به کشورش برگشته است، به اصفهان برنخواهد گشت. به این ترتیب گلزن اول سپاهان از این تیم جدا خواهد شد و باید گفت این تازه اول روزهای سخت قلعه‌نویی و سپاهان برای خط حمله تیم خواهد بود، چرا که مهرداد محمدی دیگر گلزن این تیم که 6 گل به ثمر رسانده است، نیز از سپاهان جدا شده و راهی لیگ پرتغال شده است.
جالب است که سومین گلزن این تیم یعنی شهباززاده با 5 گل زده، مورد رضایت قلعه‌نویی نیست و احتمال جدایی او نیز وجود دارد. در این بین فقط عزت‌ا... پورقاز مدافع گلزن سپاهان با 5 گل ظاهراً با سپاهان تمدید کرده است.
در این شرایط باید دید قلعه‌نویی چه فکری به حال خط حمله تیمش خواهد کرد. تیمی که سه گلزن اولش را از دست داده باید راه سختی برای لیگ نوزدهم داشته باشد. انتظار می‌رود قلعه‌نویی خیلی زود جایگزین‌هایی برای مهاجمان جدا شده بخصوص کی‌روش پیدا کند، با این حال این حجم از تغییرات در خط حمله می‌تواند هماهنگی را از سپاهان بگیرد و نباید انتظار داشت نایب ‌قهرمان لیگ هجدهم بتواند در هفته‌های نخست فصل جدید مثل فصل قبل کوبنده شروع کند.

9

کلیدواژه
سپاهان
captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر