ورزش ایران / شناسه خبر: 99355 / تاریخ انتشار : 1398/3/20 16:38
|
کنار گذاشتن مرضیه قنبری به خاطر یک انتقاد

زشتی ها به وزنه‌برداری بانوان هم رسید

خط خوردن بودار مرضیه قنبری وزنه برداری دسته 76 کیلوگرم تیم بانوان از اردوی جهانی باعث شده حواشی پیرامون اردوی جهانی بانوان بیش از پیش درآستانه انتخابات وزنه برداری برای این مجموعه خبرساز شود.

رضاعباسپور- اینطور که از شواهد پیدا است، گویا حواشی و حرف‌ و حدیث‌های مخرب بیشتر از اخبار فعالیت‌های امیدوار کننده و روبه رشد بانوان زبانزد و نقل محفل اهالی وزنه‌برداری شده است! برای مثال پس از اعلام لیست دعوتی‌های بانوان وزنه‌بردار به اردوی رده سنی بزرگسالان، خط خوردن عجیب مرضیه قنبری وزنه‌بردار 76 کیلویی تیم ملی ایران در رقابت‌های آسیایی 2019 چین سروصدا و حاشیه‌هایی را به پا کرده است که نمی توان راحت از کنارش گذشت.

حذف مرضیه قنبری به بهانه پایین بودن رکوردهایش در رقابت‌های آسیایی شاید دم دستی‌ترین بهانه‌‌ای بود که شنیده شد در حالیکه به نظر می رسد ماجرا کمی فراتر از این حرف هاست. حرف از باندبازی است؛ واژه ای که شاید برای وزنه برداری بانوان دور از ذهن باشد اما تکه های پازل را که کنار هم می چینی، نتیجه چیز دیگری می شود.

بانوان وزنه‌برداری با چه معیاری انتخاب می‌شوند؟

دررشته‌هایی که رکورد، تعیین کننده و معیار گزینش ملی‌پوشان برای ورود به تیم‌های ملی به حساب می‌آید، سوای بررسی نتایج رسمی ورزشکار در رقابت‌های مختلف بین‌المللی، قطعا مسابقات داخلی مثل مسابقات کشوری یا انتخابی‌های تیم ملی ملاک و معیار دعوت از ورزشکارانی است که قرار است در اردو و در نهایت رویداد بین المللی حضور داشته باشند.

حال در ارتباط با دعوت از بانوان وزنه‌بردار به اردوی‌ جهانی پیش رو، سوال مهم از سرمربی تیم ملی بانوان این است که کادرفنی تیم ملی با چه متر و معیاری تعدادی از وزنه‌برداران فعال را به اردوی جهانی بانوان دعوت کرده است؟ شاید در نگاه اول پاسخ سرمربی یا سایر اعضای کادرفنی به این سوال اینگونه باشد که ما با توجه به شرایط رکوردی وزنه‌برداران در مسابقات آسیایی بانوان آنها را به اردوی تیم ملی دعوت کرده ایم. اگر این پاسخ سرمربی یا اعضای کادرفنی تیم ملی باشد، باید از آنها پرسید مگررکوردهای مرضیه قنبری، بانوی ملی‌پوش وزنه‌برداری که در رقابت‌های آسیایی 2019 چین موفق شد با مجموع 155 کیلوگرم در گروه ((A دسته 76 کیلوگرم در اولین حضور بین‌المللی خود در رده نهم قرار گیرد، نسبت به مثلا رکوردهای ابریشم ارجمندخواه و الناز باجلانی، دو وزنه‌بردار حاضر در دسته 64 کیلوگرم که به ترتیب با مجموع 163 و 150 کیلوگرم در گروه (B) در رده های پانزدهم و شانزدهم قاره آسیا قرار گرفتند، چه تفاوتی دارد که باعث شده آنها به اردو دعوت شوند اما مرضیه غایب باشد.

به گفته امرالله، سرمربی تیم ملی بانوان، قنبری به خاطر پایین بودن رکوردهای آسیایی و سطح کیفی پایین فنی نمی‌تواند جایگاهی در جمع اردونشینان جهانی داشته باشد در حالیکه اگر سرمربی تیم بانوان وزنه‌برداری - که هنوز مشخص نیست با چه رزومه ای حکم سرمربی‌گری تیم ملی را دریافت کرده- می خواست با توجه به رکورد، وزنه‌برداران شایسته را به اردوی جهانی دعوت کند، قطعا بادر نظر گرفتن رکوردهای آسیایی چین، مرضیه قنبری باید دعوت می شد مگر اینکه عامل دیگری در میان باشد.

هیچ یک از وزنه‌برداران اعزامی به رقابت های چین به جز سیده الهام حسینی وزنه‌بردار دسته 71 کیلوگرم - که موفق شد در رده ششم گروه (A) مسابقات قرار گیرد، رده در خور توجهی کسب نکردند و اگر معیار این است که خب قاعدتا هیچ کدام نباید دعوت می شدند.

پس وقتی قرار است پوپک بسامی با رکورد مجموع 143 کیلوگرم، مریم زارع با مجموع 141 کیلوگرم، ابریشم ارجمندخواه با مجموع 150 کیلوگرم، الناز باجلانی با مجموع 163 کیلوگرم، یا پریسا جهانفکریان با مجموع 185 کیلوگرم - که در رقابت‌های آسیایی برای خود ثبت کردند-  به اردوی جهانی دعوت شوند اما مرضیه قنبری  با مجموع 155 کیلوگرم از این گردونه دور بماند، خواسته یا ناخواسته این ماجرا بودار به نظر می رسد و ذهن سمت اظهار نظری می رود که این دختر وزنه بردار مدتی قبل داشت.

حذف به خاطر یک  انتقاد

ایران در وزنه‌برداری بانوان هنوز هیچ حرفی نه تنها در عرصه بین‌المللی، بلکه در بخش داخلی هم برای گفتن ندارد. ضمن اینکه هنوز هیچ استاندارد و چارچوب مشخصی هم برای متر کردن توانمندی بانوان وزنه‌برداری طراحی نشده است که بتوانیم حذف یا دعوت ورزشکاری به اردوی تیم ملی را به آن ربط بدهیم. بنابراین وقتی حرف از حذف یک بانوی وزنه‌بردار که تا دیروز جزو ترکیب اصلی تیم ملی بانوان در مسابقات آسیایی و اردوهای مختلف بوده به گوش می‌رسد، ذهن به سمت اظهار نظری می رود که چند روز قبل از اعلام ترکیب نهایی، این وزنه‌بردار به خاطر کمبودهای زیرساختی موجود در بخش بانوان داشت. او در صفحه اجتماعی خود انتقادهایی را نسبت به نداشتن امکانات برای تمرین در شهرش منتشر کرد و افرادی را در زیر این پست تگ کرد اما بعداً این پست را حذف کرد. این وزنه بردار پیش از اعلام نفرات دعوت شده به اردوی تیم ملی بانوان، دوباره پستی را منتشر ودر آن اعلام کرد که به اردوی تیم ملی دعوت نمی‌شود و به او گفته اند چرا در آستانه انتخابات برخی افراد را زیر پست قبلی خود تگ کرده است. البته قنبری این پست دوم خود را نیز از صفحه شخصی خود پاک کرد اما گویا حتی این موضوع هم باعث نشده تا او در ترکیب قرار گیرد.

captcha
تازه ها
بیشتر