ورزش ایران / شناسه خبر: 99314 / تاریخ انتشار : 1398/3/19 17:43
|
همه‌کار کردیم بجز تصاحب سکوی قهرمانی انفرادی

طلای مجموع، گمشده وزنه‌برداران جوان

ناکامی وعدم دستیابی وزنه‌برداران جوان به کسب مدال طلای «مجموع» در رقابت‌های جهانی 2019 فیجی، قطعا پاشنه آشیل کاروان جوان وزنه برداری در این دوره از رقابت‌های جهانی به شمار می رفت!

رضا عباسپور - تیم وزنه‌برداری‌ جوانان ایران اگرچه با کسب 15 مدال ( 2 مدال طلا، 4 نشان نقره و 9 مدال برنز) و 622 امتیاز تیمی برای چهارمین سال متوالی از سکوی قهرمانی تیمی جهان بالا رفت، اما ناکامی وزنه‌برداران جوان ایران از دستیابی به سکوی قهرمانی انفرادی و مدال طلای مجموع، ملموس‌ترین گمشده و نقطه ضعف فنی ملی‌پوشان جوان در فیجی و چهل و پنجمین دوره مسابقات جهانی جوانان بود. نقطه ضعفی  که در طول یکی دو دوره گذشته برای این تیم در رقابت‌های بین المللی مشابهش در آمار و ارقام کسب شده توسط ملی‌پوشان این رده سنی وجود نداشته است.

خبری از طلای مجموع نبود

حسین‌ نجفی (61کیلوگرم)، روح‌الله‌ بیرالوند ( 73کیلوگرم)، حسین سلطانی (81 کیلوگرم)، محمد حسینی (89 کیلوگرم)، افشین طاهری ( 96 کیلوگرم)، علی قاسمی و امیر عزیزی (102کیلوگرم) و علیرضا لطفی (109 کیلوگرم)، علیرضا یوسفی و علی داودی ( 109+کیلوگرم) وزنه‌برداران جوان کشورمان بودند که با هدایت محسن بیرانوند و شاهو جوانمردی در چهل و پنجمین دوره رقابت‌های جهانی جوانان روی تخته رفتند. از این جمع 10 نفره به جز حسین نجفی، روح‌الله بیرالوند، علی قاسمی و علیرضا لطفی که موفق به کسب مدال و عنوان قهرمانی در این وره از پیکارها بدلایل فنی مختلف نشدند، باقی وزنه‌برداران حاضر در این رویداد معتبر جهانی تمام تلاش خود را به کار بستند تا از گردونه جهانی دست خالی خارج نشوند. اگر چه آنها با کسب مدال‌های رنگارنگ جهانی در این رویداد باعث شدند تا ما بازهم برای چهارمین سال متوالی در نبرد قهرمانی با تیم‌های (آمریکا و ژاپن) که مثل ما با ترکیب کامل (10 وزنه‌بردار) روانه فیجی شده بودند صاحب سکوی نخست تیمی جهان در رده سنی جوانان شویم. اما باز هم با توجه به اینکه ایران سوای مدعی بودن برای دفاع از عنوان قهرمانی، در برخی اوزان مثل سنگین وزن نیز مدعی قهرمانی و کسب مدال طلای مجموع جهان بودیم، ناکامی از رسیدن به طلای مجموع و خارج شدن از کورس قهرمانی انفرادی باعث شد تا از این نظر یعنی عدم دستیابی به سکوهای انفرادی قهرمانی و مدال طلای مجموع جهان تیم وزنه‌برداری جوانان ایران با افت قابل توجهی مواجه بودیم. افت محسوسی که در نهایت منجر به این شد که هیچ یک از وزنه‌برداران جوان کشورمان در پایان رقابت اوزان دهگانه نتوانند با کسب سکوی قهرمانی جهان پرچم ایران را در سالن مسابقات به اهتزاز درآورند.

مطمئنا این نکته مهم به عنوان ملموس‌ترین نقطه ضعف فنی تیم وزنه‌برداری جوانان به شمار می‌رود. این مشکل فنی باید بعد از بازگشت تیم از رقابت‌های جهانی به شکلی اثربخش و کارآمد مورد تحلیل و بررسی قرار بگیرد، چون با وجود همین شرایط فنی ما، برخی از رقبای نامدار آسیایی مثل ازبکستان که با ترکیب ناقص به فیجی اعزام شده بودند، با کسب بیشترین مدال خوش رنگ و مرغوب مجموع (نشان طلا) نه تنها خط و نشان جدی برای وزنه‌برداران رقیب خود در ادامه راه کشیدند بلکه با درو کردن مدال‌های طلایی رنگ مسابقات جهانی جوانان ثابت کردند که هدفمند‌تر و با برنامه‌تر از ما سکوهای قهرمانی جهان و المپیک را در سال‌های آینده نشانه رفتند.

حسینی و یوسفی بهترین‌های وزنه‌برداری در فیجی

با وجود نقدی که به نگرفتن طلای مجموع وجود دارد اما کسب عنوان قهرمانی جهان برای چهارمین بار در رقابت‌های جهانی فیجی برای وزنه‌برداری ایران اتفاقی بزرگ است که بیانگر توجه ویژه ای است که در طول 4 سال گذشته حداقل در بخش پایه‌ای به مستعدین این رشته ورزشی شده است. اما مطمئنا این توجه به صورت گلخانه‌ای در وزنه‌برداری ایران کافی و اثربخش نیست. زیرا نگاه حمایتی در وزنه‌برداری باید به سراسر ایران تعمیم داده شود تا در نهایت ما به زودی در تیم‌های ملی شاهد ظهور پدیده‌های درخشان و آینده‌داری مثل محمد حسینی ملی‌پوش 89 کیلویی جوانان و یا علیرضا یوسفی وزنه‌بردار نوجوان و آینده‌دار دسته فوق سنگین (109+ کیلوگرم) باشیم. دو  وزنه‌بردار جوان و باآتیه‌ای که مطمئنا در سال‌های آینده اگر به حال خود رها نشده و هدایت شوند، حرف‌های زیادی برای گفتن در دنیای وزنه‌برداری دارند.

 

---

انتخاب وزنه‌ها چنگی به دل نزد

قطعا قبل از هر نقدی باید به کادرفنی تیم جوانان بخاطر حفظ و دفاع از عنوان قهرمانی سال گذشته تیمی تبریک ویژه گفت و از آنها بخاطر تمامی زحماتی که برای بچه‌های مستعد و آینده‌دار وزنه برداری متحمل شدند تشکر کرد. اما حقیقتا نمی‌توان به سادگی از کنار برخی انتخاب وزنه‌های ناکام و محکوم به شکست کادرفنی که در برخی رقابت‌های میلمتری برای وزنه‌برداران جوان کشورمان که در کورس قهرمانی قرار داشتند در فیجی قابل رویت بود گذشت و آنرا نادیده گرفت. زیرا همین گاف‌های به ظاهر کوچک فنی مثل اشتباه فاحشی که در انتخاب وزنه‌های علی داودی  در کورس قهرمانی (حرکت دوضرب) با رقیب ارمنستانی، که درنهایت منجر به از دست رفتن مدال طلای دوضرب و مجموع دسته فوق سنگین برای این وزنه‌بردار جوان کشورمان شد ضربه مهلکی به روحیه ورزشکار و تیم می‌زند. به هرحال امیدواریم که این قبیل مشکلات فنی بلافاصله بعد از بازگشت تیم در جلسات فنی مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته تا درنهایت با مرتفع کردن این نقایص در آینده دوباره دچار یک چنین شرایط مشابهی نشویم. نقایصی که اگر مرتفع نشود قطعا در آینده و رده سنی بزرگسالان در میادین معتبر و بزرگی همچون رقابت های جهانی یا بازی های المپیک کار دست تیم ملی و ورزش کشور می دهد.

5/ 1

captcha
تازه ها
بیشتر