فوتبال ایران / شناسه خبر: 99241 / تاریخ انتشار : 1398/3/17 14:56
|
مربیان کروات، فتح دوگانه و رقبایی به رنگ زرد

شباهت‌های عجیب پرسپولیس و بایرن‌مونیخ

پرسپولیس و بایرن‌مونیخ در فصلی که گذشت شباهت‌های عجیبی به هم داشتند. از مربیان کروات گرفته تا کسب دو قهرمانی و البته رقبایی که رنگ پیراهن‌شان زرد بود.

شباهت‌های جذاب پرسپولیس و بایرن‌مونیخ

امیر اسدی / پرسپولیس بعد از قهرمانی در لیگ، جام حذفی را هم فتح کرد تا نخستین دوگانه در دو دهه‌ی اخیر فوتبال ایران ثبت شود. این قهرمانی البته با اما و اگرهایی همراه بود، بخصوص در هفته‌های پایانی که سپاهان، استقلال و پدیده هم تلاش می‌کردند تا این عنوان را تصاحب کنند. یا در جام حذفی که داماش در تدارک شگفتی بود اما راه به جایی نبرد تا برانکو و شاگردانش دومین جام قهرمانی را نیز بالای سر ببرند.

قهرمانی پرسپولیس در لیگ و جام حذفی، شباهت بسیاری به قهرمانی بایرن‌مونیخ در بوندس‌لیگا و لیگا پوکال- جام حذفی - داشت. البته قصدمان قیاس نیست، چون بایرن‌مونیخ در فوتبال اروپا حضور دارد و پرسپولیس تیمی با امکانات اندک و هوادارانی پرشمار در فوتبال آسیاست اما قهرمانی دوگانه‌ی دو تیم شباهت‌های جالبی به یکدیگر دارد. شباهت‌هایی که شاید برای شما هم جذاب باشد.

قهرمانی در لیگ و جام حذفی

پرسپولیس برای سومین فصل متوالی قهرمان لیگ برتر شد و این افتخار بزرگ را به‌دست آورد. در سوی مقابل بایرن‌مونیخ هم توانست این عنوان را در بوندس‌لیگا کسب کند. نکته‌ی جالب اما قهرمانی هر دو تیم در جام حذفی است. بایرن‌مونیخ با شکست لایپزیک لیگا پوکال را فتح کرد و پرسپولیس هم برای کسب این قهرمانی، داماش را شکست داد. کسب دوگانه، نقطه‌ی مشترک پرسپولیس و بایرن‌مونیخ در این فصل است.

پیراهن قرمز، رقیب زرد

بایرن‌مونیخ و پرسپولیس هر دو پیراهن قرمز می‌پوشند و جالب اینکه پیراهن دوم‌شان نیز سفید است. باز هم جالب‌تر اینکه رقیب سنتی بایرن‌مونیخ در بوندس‌لیگا، بوریسیا دورتموند است که پیراهن زرد بر تن می‌کند. تیمی که در مقطعی با یورگن کلوپ توانست بایرن را پشت سر بگذارد و به رقیبی جدی برای این تیم پرافتخار تبدیل شود. رقیب جدی پرسپولیس در لیگ هجدهم هم سپاهان بود. تیمی که مثل دورتموند از پیراهن زرد رنگ استفاده می‌کند.

 

---

مربیان کروات روی دو نیمکت

 

بعد از کسب نتایج خوب با اینتراخت‌فرانکفورت، مدیران باشگاه بایرن‌مونیخ با نیکو کواچ توافق کردند تا از ابتدای فصل 2019-2018 هدایت این تیم را به‌دست بگیرد. هر چند کواچ در هفته‌های نخست حضور روی نیمکت بایرن نتایج درخشانی کسب نکرد و تا مرز اخراج هم پیش رفت اما هر چه از لیگ گذشت، این مربی کروات پیروزی‌های مهمتری کسب کرد و در نهایت هم توانست بایرن‌مونیخ را به دو افتخار بزرگ برساند. او یکی از مربیان آینده‌دار فوتبال کرواسی محسوب می‌شود. کشوری که یکی از مربیان خوشفکر و قدیمی‌اش سال‌هاست که روی نیمکت پرسپولیس می‌نشیند. بایرن‌مونیخ و پرسپولیس از حیث مربیان کروات هم با یکدیگر وجه اشتراک دارند.

 

دو برادر در کادر فنی: زلاتکو و رابرت

نیکو کواچ وقتی هدایت بایرن‌ را به دست گرفت، برادرش رابرت را هم به مونیخ برد تا دستیار او در این تیم بزرگ باشد. درست مانند سال‌هایی که هدایت تیم زیر 21 ساله‌ها و بزرگسالان کرواسی و همچنین اینتراخت‌فرانکفورت را بر عهده داشت. رابرت برادر کوچکتر نیکو است که خود سابقه‌ی بازی برای بایرن‌مونیخ را در کارنامه دارد. در پرسپولیس هم برانکو بعد از جدایی پانادیچ، تصمیم گرفت برادر خود را به کادر فنی اضافه کند. زلاتکو ایوانکوویچ هم مثل رابرت کواچ، دستیار برادرش است و زیر نظر او فعالیت می‌کند.

مربیانی با سابقه‌ی مربیگری در تیم ملی کرواسی

بایرن‌مونیخ و پرسپولیس نقطه‌ی اشتراک دیگری هم دارند. مربیان هر دو، در مقطعی روی نیمکت کرواسی نشسته و حضور در رده‌ی ملی را تجربه کرده‌اند. برانکو ایوانکوویچ از سال 1998 تا 1999 دستیار میروسلاو بلاژویچ بود و به عنوان سومی در جام جهانی 1998 هم رسید  و نیکو کواچ نیز حدفاصل سال‌های 2013 تا 2015 هدایت تیم ملی کرواسی را به عنوان سرمربی در اختیار داشت و این تیم را در جام جهانی 2014 هدایت کرد.   

 

12

 

captcha
تازه ها
بیشتر