فوتبال ایران / شناسه خبر: 99168 / تاریخ انتشار : 1398/3/12 14:50
|
فعلا به لیگ ایران برنمی‌گردم

پورعلی‌گنجی: دوست دارم روزی ژاوی مربی‌ام باشد

به نظر من ژاوی یکی از بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال است و دیگر هافبکی مثل او نمی‌آید. هم از لحاظ فوتبالی و هم شخصیتی. فوتبال جهان مهندس و الماس خود را از دست داد و به شخصه خیلی ناراحتم.

پورعلی‌گنجی: فعلا به لیگ ایران برنمی‌گردم

امیر اسدی / بعد از نیم‌فصل بازی در یوپن و بستن بازوبند کاپیتانی این تیم بلژیکی، عجیب بود که مرتضی پورعلی‌گنجی را دوباره در لیگ ستارگان قطر ببینیم. رابطه‌ی نزدیک باشگاه بلژیکی با العربی و علاقه‌ی مدافع تیم ملی برای بازی در کشوری که نزدیک ایران باشد، دست به دست هم داد تا پورعلی‌گنجی پیراهن العربی را بپوشد و دوباره در قطر پا به توپ شود. با مدافع 27 ساله‌ی تیم ملی که شایعه‌ شده از پرسپولیس هم پیشنهاد بازی دریافت کرده، صحبت کردیم. از تیم ملی، العربی، یوپن و حتی برایتون که تابستان علاقه‌ی ویژه‌ای به جذب پورعلی‌گتنجی داشت اما قوانین فوتبال در انگلیس مانع بزرگی بر سر راه این انتقال بود.

*********

_ یک فصل و بازی دو تیم اروپایی و آسیایی. فصل برای تو چطور گذشت؟ عالی، خوب یا بد؟

فصلی که گذشت نه خوب بود و نه بد اما می‌شد بهتر از این باشد. من در فصل نقل و انتقالات تابستانی و بعد از پایان جام جهانی 2018، روزهای زیادی را از دست دادم. پای باشگاه برایتون نشستم تا انتقالم به فوتبال انگلیس نهایی شود که متاسفانه قوانین این اجازه را به من نداد. من بیش از اندازه صبر کردم و به همین دلیل پیشنهادهای خوبی را از دست دادم. در نهایت به یوپن در لیگ بلژیک رفتم. باشگاهی متوسط اما بلندپرواز که هدفش حضوری موفق در ژوپیلرلیگ بود.

_ تو در یوپن بازی‌های کم‌نقصی انجام دادی، به بازوبند کاپیتانی این تیم رسیدی و چند گل حساس هم زدی اما چه شد که تصمیم گرفتی به لیگ ستارگان قطر بیایی و پیراهن العربی را بپوشی؟

بعد از جام جهانی و اگر برای برایتون صبر نمی‌کردم، می‌توانستم به تیم بهتری - در مقایسه با یوپن- بروم. فکر می‌کنم به خاطر ارتباط‌های ضعیفی که داشتیم، نشد که پیراهن تیم سطح بالاتر در لیگی معتبر را بپوشم. شرایط در یوپن ویژه نبود اما توانستم خودم را نشان بدهم. بازی‌های خوبی به نمایش گذاشتم اما دوری از ایران باعث شد تا قید اروپا را بزنم. به همین دلیل راضی بودم که به لیگ قطر برگردم و نزدیک ایران و خانواده‌ام باشم.

_ از برایتون صحبت کردی. یعنی به حضور در این تیم نزدیک بودی؟

خیلی هم نزدیک بودم. مربی به من اطمینان داشت و گفته بود که پورعلی‌گنجی را جذب کنید. متأسفانه قوانین فوتبال در انگلیس طوری بود که باید یک فصل قرضی به تیمی دیگر می‌رفتم و همین باعث شد تا انتقالم نهایی نشود.

_ برای فصل بعد چه برنامه‌ای داری؟ حضور در العربی یا بازگشت به ایران و اروپا؟

با العربی قرارداد دارم و هدفم این است که بمانم. فعلا تصمیم دیگری نگرفته‌‌ام و باید ببینم شرایط برای نیم‌فصل و فصل بعد چه می‌شود. در العربی راحتم و نیم‌فصل خوب را هم اینجا پشت سر گذاشته‌ام. امیدوارم با این تیم به موفقیت‌های بیشتری برسم.

_ یعنی اگر تیمی تو را بخواهد، پاسخی که می‌دهی منفی است؟

من با العربی 3 فصل قرارداد دارم و به نظرم چون آن‌ها رضایتنامه‌ی مرا از یوپن گرفتند، سخت به تیم‌های دیگر می‌دهند. العربی روی حضور من برنامه‌ریزی کرده است.

 

_ بارها شایعه شده که تو از پرسپولیس پیشنهاد داری و شاید پیراهن این تیم را بپوشی. در نقل و انتقالات زمستانی این بحث مطرح بود و حالا هم چنین شایعه‌ای وجود دارد.

بارها از این و آن شنیده‌ام که برانکو روی من نظر مثبت دارد و از این بابت واقعا خوشحالم. او به من لطف دارد و طرفداران پرسپولیس نیز همینطور. رسانه‌ها چندین بار از این انتقال نوشتند و برانکو هم به من محبت داشت اما چون می‌دانستند قرارداد دارم پیگیر انتقال نشدند. الان هم فقط نیم‌فصل از قراردادم با العربی سپری شده و 3 فصل دیگر باقی مانده. بنابراین نمی‌توانم به لیگ ایران برگردم.

_ لیگ ایران؟ مگر با تیمی هم مذاکره کرده بودی؟

چند تیم یارانی با مدیر برنامه‌هایم صحبت کرده بودند که برگردم اما الان برنامه‌ای برای بازگشت ندارم. دنبال راه و روزنه‌ای هستم که بعد از نیم یا یک فصل بازی برای العربی، به اروپا برگردم و در تیم بهتری بازی کنم.

_ تو سال‌ها با ژاوی در السد هم‌تیمی بودی. او چند هفته قبل از فوتبال خداحافظی کرد تا مربیگری را آغاز کند. با این خداحافظی، فوتبال جهان چه چیزی را از دست داد؟

به نظر من ژاوی یکی از بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال است و دیگر هافبکی مثل او نمی‌آید. هم از لحاظ فوتبالی و هم شخصیتی. فوتبال جهان مهندس و الماس خود را از دست داد و به شخصه خیلی ناراحتم که نتوانستم سال‌های بیشتری را کنار ژاوی بازی کنم، از او نکته‌هایی یاد بگیرم و پیشرفت کنم. هر چند ژاوی در آن سن و سال‌های پایانی فوتبال، با ژاوی بارسلونا تفاوت داشت اما در آن شرایط هم یک الگو بود که می‌شد روی راهنمایی‌هایش حساب کرد.

 

_ نظرت در مورد ورود ژاوی به عرصه‌ی مربیگری؟ آیا موفق می‌شود؟

مطمئنم که ژاوی موفق می‌شود. چون دیسپلین و نظم دارد و فنی هم نکات بسیاری از مربیان مختلف آموخته و خودش هم بازیکن بزرگی بوده.

_ اگر از تو بخواهد که به السد بروی، چه پاسخی به پیشنهاد او می‌دهی؟

باید شرایط فراهم شود و دو باشگاه مسئله‌ی رضایتنامه را حل کنند. چون السد هم در قطر است، مشکلی هم بابت نزدیکی به ایران پیش نمی‌آید. البته همه‌ی این‌ها در حد حرف است و پاسخ به سوالی که شما مطرح کردید. بازی زیر نظر ژاوی می‌تواند پله‌ای باشد برای انتقال به اروپا. با توجه به ارتباط نزدیکی که با ژاوی داشتم و شناختی که از او دارم، دوست دارم یک روز مربی‌ام باشد. چه در السد و چه در یک تیم دیگر.

 

_ بعد از ماه‌ها بلاتکلیفی، مارک ویلموتس به عنوان سرمربی تیم ملی ایران انتخاب شد. نظرت درباره‌ی جانشین کارلوس کی‌روش چیست؟

ویلموتس بازیکن فوق‌العاده‌ای بوده و شنیده‌ام که در مربیگری هم روزهای موفقی را در بلژیک سپری کرده. او یک استعدادیاب بزرگ است و امیدوارم بتوانیم در کنار هم روزهای خوبی را در تیم ملی تجربه کنیم.

_ سابقه‌ی بازی دربلژیک را داری. درباره‌ی ویلموتس در این کشور حرف خاصی می‌زدند؟ تو چیزی در این مورد شنیدی؟

مهمترین حرف این بود که مربی سفت و سخت و با دیسیپلینی است که روی کارهای بدنی تأکید زیادی دارد. در ضمن استعدادیاب خوبی هم هست. اگر به تیم ملی دعوت شدم، سعی می‌کنم تا بهترین بازی‌ها را انجام بدهم و همره با ویلموتس و سایر بازیکنان، تیم ملی آماده‌ای را بسازیم و نتایج درخشانی کسب کنیم. 

 

captcha
تازه ها
بیشتر