فوتبال ایران / شناسه خبر: 99094 / تاریخ انتشار : 1398/3/10 16:07
|
پیکان نتایج خوبی کسب کرد/ گل خوردن در دقایق پایانی عذاب‌آور است

حمودی: پیکان مریض بود/ همیشه تنها هستیم

سمیرا شیرمردی/ پیکان در فصل هجدهم جزو تیم‌هایی بود که در کادرفنی‌اش دست به تغییر زد. این تیم که با مجید جلالی 2 فصل را پشت سر گذاشته بود، می‌خواست با این سرمربی در فصل هجدهم به سهمیه آسیا برسد اما شرایط اصلا خوب نبود. شکست‌های پی در پی پیکان در نهایت باعث شد جلالی اخراج شود و جای خود را به حسین فرکی بدهد. با آمدن فرکی، پیکان همچنان نتوانست خوب نتیجه بگیرد اما بعد از 3، 4 هفته همه چیز تغییر کرد و این تیم به یکی از حریفان قدرتمند برای دیگر تیم‌ها تبدیل شد. علی حمودی مدافع راست پیکانی‌ها که 3 فصل در این تیم خودروساز حضور داشت، در مورد شرایط پیکان در فصل هجدهم و آماری که از خود به جای گذاشت، توضیح می‌دهد.

* * *

- پیکان در فصل گذشته، شرایط متفاوتی داشت که باعث افت و خیزهای زیادی شد. با وجود همه این افت و خیزها، تیم‌تان از سمت راست بیشترین گل را زده و نشان می‌دهد در این سمت، موفق‌تر و رو به جلوتر بوده.

ما در کل، روی نفوذ و ارسال از کناره‌ها خیلی کار می‌کردیم و روی این مساله تمرکز داشتیم. در یک تیم وقتی یک بازیکن میل به نفوذ به عمق و بازی به کناره‌ها دارد، باید شرایطش مهیا باشد. اینکه بازیکنش را دارد یا نه. ما از سمت چپ هم حملات خوبی داشتیم اما در سمت راست میل به هجوم بالاتر بود. بازیکنانی مثل مومنی هم در این پست بودند که تلاش زیادی می‌کردند. مومنی جلوتر از من بازی می‌کرد و زوج خیلی خوبی شده بودیم چون می‌توانستیم خیلی حملات را از آنجا تدارک ببینیم. در کل ما در گل زدن فکر می‌کنم موفق بودیم و خوشحالم که بیشترین گل از سمت راست زده شد.

- بیشترین گلی هم که دریافت کردید روی پاس در عمق بوده که فکر می‌کنم دریافت 10 گل روی این مساله، چندان جالب نیست.

من فکر می‌کنم بیشتر گل‌هایی که خوردیم در مقطعی بود که تیم‌مان دچار یک سری چالش‌ها شده بود. در آن مقطع، گل‌های عجیب و غریبی زیادی خوردیم که شاید بیشتر آنها روی پاس در عمق بود. البته ما در هفته‌های آخر توانستیم خوب گل بزنیم و کم گل بخوریم. یعنی زمانی که به لحاظ روحی شرایط خوبی داشتیم. ما در 5، 6 بازی آخر واقعا تمرکز بالایی داشتیم و توانستیم از دروازه‌مان دفاع کنیم. وقتی تیمی گل می‌خورد همه حواس‌ها به خط دفاعی است و اینکه چرا مدافع جلو رفته اما کسی نمی‌گوید همین جلو رفتن باعث گل زدن هم شده.

- پیکان در وقت‌های اضافه نیمه دوم هم تنها یک گل زده...

بله، در بازی با فولاد خوزستان در دقایق تلف شده گل زدیم.

---

- اما 2 گل هم دریافت کردید.

دقیقا. یکی گل در بازی آخر مقابل نساجی خوردیم و یکی دیگر هم بوده که یادم نمی‌آید در کدام بازی اتفاق افتاده. ما با این گل‌هایی که در وقت‌های تلف‌شده خوردیم خیلی از بردهایمان را با مساوی عوض کردیم و در بعضی مواقع هم باختیم. اینکه از دقیقه 85 به بعد گل بخوریم و مساوی شویم یا ببازیم واقعا عذاب‌آور است. اگر همان گل را در دقیقه 40 یا 60 می‌خوردیم شاید آنقدر ناراحت نمی‌شدم اما در دقایق پایانی خیلی ناراحت می‌شدیم.

- جالب این است که بیشترین گل را در 15 دقیقه پایانی بازی خوردید.

دلیل این مساله، ضعف بدنی نیست و بیشتر به نداشتن تمرکز برمی‌گردد. تیم ما تمرکزش را در خیلی از بازی‌ها از دست می‌داد. مثلا در بازی با نساجی باید 5، 6 می‌زدیم اما در دقیقه 92 گل خوردیم. این را نمی‌شود به حساب بد کار کردن و ضعف بدنی گذاشت. ما در آن لحظات همه تلاش‌مان را می‌کردیم که گل بزنیم اما گل خوردیم. در واقع همه جلو بودیم اما چون با تمرکز دفاع نمی‌کردیم منجر به گل خوردمان شد. درد این اتفاق خیلی بیشتر است. اینکه جلو باشی و بخواهی گل بزنی اما ناگهان گل بخوری.

- البته پیکان بیشترین گل را هم در همان 15 دقیقه پایانی زده که 11 گل بوده.

این گل‌ها فکر می‌کنم در نیم فصل دوم بود. وقتی تیم دچار یک سری تغییرات شد و اینکه بازیکنانی خیلی خوبی آوردند. ما در نیم فصل دوم با انگیزه بیشترین کار کردیم. درست است که 3، 4 بازی اول نتیجه نگرفتیم اما در 5، 6 بازی آخر خیلی خوب کار کردیم. ما بعد از بازی‌هایی که مقابل سپاهان و استقلال داشتیم، بازگشت خوبی داشتیم و توانستیم نتایج خوبی بگیریم.

- منفی‌ترین مساله‌ای که در مورد پیکان وجود دارد و البته مختص فصل گذشته نیست، کمبود تماشاگر است. تیم‌تان در فصل گذشته در بازی‌های خانگی به طور میانگین حدود 2100 تماشاگر داشت که آمار خیلی بدی است.

تماشاگر واقعا خیلی تاثیرگذار است. مثلا بازی با فولاد یا حتی همین بازی آخر مقابل نساجی، جو بی‌نظیری وجود داشت. نساجی با هوادارانش توانست ما را ببرد. ما در بازی‌های خانگی فقط اسم‌مان میزبان است چون در ورزشگاه خودمان بازی می‌کنیم اما هیچ شباهتی به یک میزبان نداریم. چون داخل و خارج از خانه، تماشاگر نداریم و همیشه تنها هستیم. همین تعداد هم که به ورزشگاه می‌آیند، خانواده بازیکنان و اعضای تیم هستند. بازی کردن بدون تماشاگر سخت است. ما از آن تیم‌هایی هستیم که فقط خودمان می‌توانیم به خودمان کمک کنیم. مثلا اگر داوری اشتباهات زیادی داشته باشد تماشاگری نیست که او را تحت فشار قرار دهد که کمتر اشتباه کند. کلا قدرت بیرونی نداریم. در این 3 فصلی که در پیکان هستم اول لطف خدا و بعد هم زور و تلاش بازیکنان باعث شد نتایج نسبتا خوبی بگیریم.

- شاید هم به خاطر همین نبود تماشاگر است که در بازی‌های خانگی و خارج از خانه تقریبا به یک اندازه امتیاز کسب کردید. در داخل خانه 18 امتیاز به دست آوردید و در بیرون از خانه، 17 امتیاز.

من فکر می‌کنم ما جزو آمارهای خوب در خانه از خانه بودیم. تیمی که بتواند 17 تا 20 امتیاز خارج از خانه کسب کند، 30 امتیاز هم داخل خانه به دست بیاورد، می‌تواند یکی از مدعیان باشد. ما خارج از خانه عملکردمان خوب بوده و شاید اگر 3 بازی بیشتر در خانه می‌بردیم جزو 4، 5 تیم بالای جدول می‌شدیم.

---

- البته هم در خانه و هم خارج از خانه، تفاضل گل تیم‌تان منفی بوده.

این مساله اصلا خوب نیست که فکر می‌کنم به خاطر نداشتن تمرکز و همان مشکلاتی بود که در پیکان وجود داشت.

- فکر می‌کنی کدام بازیکن بیشترین بازی را برای پیکان انجام داده.

حجت حق‌وردی در همه بازی‌ها بوده.

- خودت نفر چندم پیکان در لیست بیشترین دقایق بازی هستی؟

نمی‌دانم. اما من چند بازی مصدوم بودم و به خاطر کشاله‌ام نتوانستم بازی کنم. این از دست دادن بازی‌ها باعث شد آمارم چندان خوب نباشد اما خدا را شکر آخر فصل سالم بودم و هستم.

- به نظرت با توجه به تغییرات و مشکلاتی که داشتید، رتبه پیکان در پایان فصل خوب بوده یا نه؟

به نظرم خیلی خوب بوده. شما داخل تیم نبودید و از خیلی مسائل خبر ندارید. پیکان در مقطعی مریض شده بود و تیمی که از لحاظ روحی، روانی مریض شده باشد، بازگشتش به روزهای خوب خیلی سخت است. در نهایت تیم با کمک مدیریت و کادرفنی جدید، شرایط بهتری پیدا کرد و امیدوار شدیم. ما در خیلی از بازی‌ها، مساوی‌ها و بردهای مفتی را از دست دادیم. در حالی که بهتر از حریفان بازی می‌کردیم. در نهایت خدا را شکر می‌کنیم که با همه مشکلات توانستیم دوباره به جدول برگردیم. ضمن اینکه با توجه به هزینه‌هایی که برای تیم شد فکر می‌کنم رتبه‌مان از خیلی تیم‌های پرهزینه بهتر بود.

- اما قرار بود پیکان این فصل سهمیه آسیا را کسب کند.

اعتقاد دارم برای رسیدن به سهمیه آسیا باید بیشتر از این هزینه شود. در فوتبال ما یک سری تیم‌ها با شانس و قرعه خوبی مواجه می‌شوند اما همه تیم‌های بالای جدول خوب هزینه کردند که توانستند موفق باشند و هیچ تیمی نیست که بگوییم به صورت اتفاقی به بالای جدول رسید. پیکان 3 سال بود که اسکلت اصلی‌اش را حفظ کرده بود و می‌توانست به بالای جدول برسد اما تغییر و تحولات و یک سری مشکلات باعث شد 10، 11 هفته نتیجه نگیریم. اگر از آن 11 هفته، فقط 2، 3 بازی را می‌بردیم وضعیت‌مان با همه آن مشکلات، بهتر از این بود.

---

- فکر می‌کنم قراردادت با پیکان به پایان رسید. در این تیم می‌مانی یا اینکه جدا می‌شوی؟

باشگاه با من برای تمدید قراردادم صحبت کرد اما یکی، 2 پیشنهاد دیگر هم دارم که باید ببینم چه می‌شود. فعلا در استراحت هستم و به باشگاه پیکان گفتم بعد از استراحتم، اگر قرار باشد صحبت کنم اول با باشگاه پیکان این کار را انجام خواهم داد. اگر توافق صورت گرفت که می‌مانم اما اگر اینطور نشد با دیگر گزینه‌ها صحبت می‌کنم.

9

captcha
تازه ها
بیشتر