ورزش ایران / شناسه خبر: 99081 / تاریخ انتشار : 1398/3/10 13:55
|

انتخابی تیم ملی کشتی آزاد فقط در 5 وزن/ پایان فرآیند خادم

با اعلام سرمربی تیم ملی کشتی آزاد انتخابی تیم ملی فقط در 5 وزن برگزار می شود. این تصمیم یعنی پایانی بر فرآیند انتخابی تیم ملی که رسول خادم بانی آن بود و بسیاری معتقدند که باعث ناکامی کشتی شد.

محسن وظیفه با درخواست کادر فنی تیم ملی کشتی آزاد، رقابت‌های انتخابی این تیم برای حضور در مسابقات جهانی قزاقستان، در ۵ وزن روزهای ۶ و ۷ تیرماه سال جاری برگزار می‌شود. این تصمیم پایانی است بر فرآیند انتخابی که رسول خادم در هفت سال گذشته بارها به برگزاری آن تاکید کرد و البته باعث و بانی به وجود آمدن بسیاری از مشکلات در کشتی هم شد. به نحوی که بعد از ناکامی بزرگ در مسابقات جهانی پاریس اعضای شورای فنی و البته رسول خادم معتقد بودند ایستادن پای انتخابی باعث شکست کشتی شد! هر چند که هیچکس به این سوال جواب نداد که اگر قرار است طرحی منجر به شکست کشتی شود، چه اصراری به اجرای آن است؟

در کنفرانس خبری چند روز گذشته بود که غلامرضا محمدی اعلام کرد، انتخابی تیم ملی فقط در برخی از اوزان برگزار می‌شود و حالا رسما اعلام شد که انتخابی تیم ملی در 5 وزن 65، 74، 86، 97 و 125 کیلوگرم برگزار می‌شود.

بعد از المپیک 2012 لندن که جای پای رسول خادم در کشتی سفت شد، بحث برگزاری انتخابی تیم ملی کشتی و رعایت فرآیند انتخابی مطرح شد. فرآیندی که به تصویب روسای هیات‌های کشتی هم رسید تا شکل قانونی به خودش بگیرد اما هر سال به یک داستانی برای کشتی تبدیل شد و خسارت‌های زیادی را هم به بار آورد و باعث و بانی بسیاری از ناکامی‌ها وش کست‌های کشتی هم شد تا این‌که حالا غلامرضا محمدی سرمربی تیم ملی کشتی آزاد به صراحت از کنار رفتن انتخابی شود که با شکل و شمایل گذشته برگزار می‌شد.

بسیاری از کشتی گیران ایران با مدال جهانی و المپیک که دوران قهرمانی خود را باید بی دغدغه سپری می‌کردند و چندین سال دیگر بر قله افتخار تکیه می‌زدند با قانونی که رسول خادم نوشته بود و اعضای شورای فنی هم مهر تائید بر آن زده بودند، وقت خود را برای رقابت با افرادی تلف کردند که به زحمت فقط قهرمانی کشور داشتند و حتی در آسیا هم حرفی برای گفتن نداشتند اما مدعی رسیدن به دوبنده تیم ملی در مسابقات جهانی بودند!

نمونه‌های فراوانی را می‌تون ذکر کرد؛ از مهدی تقوی و رضا یزدانی گرفته تا حمید سوریان و امید نوروزی که در این فریند به اصطلاح انتخابی هرز رفتند و عمر قهرمانی‌اشان کوتاه شد. حمید سوریان ژنرال هفت ستاره کشتی ایران با این قانون مجبور بود با کسانی برای رسیدن به دوبنده تیم ملی رقابت کند که حتی در آسیا هم نمی‌توانستند قهرمان شوند. از مسابقات 2008 قهرمانی آسیا که حمید سوریان برای آخرین بار در قاره کهن به میدان رفت و مدال طلا گرفت تا به امروز هیچ کشتی گیری از ایران در وزن اول موفق به کسب مدال طلا نشده است! اما رسول خادم و اعضای شورای فنی اصرار داشتند که بازنده‌های آسیا با قهرمان جهان رقابت کنند.

سوریان در سال 2015 در انتخابی که در مشهد برگزار شد، از سالن گرم مسابقات تصمیم گرفت در انتخابی کشتی نگیرد. همان انتخابی که باعث بروز درگیری شدید امید نوروزی شد و مسعود اسماعیل پور و محمد حسین محمدیان را از ترکیب تیم ملی بیرون کرد. سوریان در حال گرم کردن برای حضور در روی تشک بود اما به یکباره سالن را ترک کرد و در انتخابی کشتی نگرفت اما خادم و اعضای شورای فنی چشم بر فرآیند بستند و سوریان را به جهانی لاس وگاس اعزام کردند.

رضا یزدانی در المپیک 2012 لندن به شدت آسیب دید. بعد از لندن هم بلافاصله جراحی کرد اما اصرار رسول خادم به حضور این کشتی گیر در انتخابی تیم ملی برای مسابقات جهانی 2013 بود. یزدانی پایش در گچ بود اما اصرار داشتند که باید در جام تختی کشتی می‌گرفت تا وارد فرآیند انتخابی شود و بتواند مجوز حضور در مرحله نهایی انتخابی را بگیرد. بعدها خادم مجبور شد یک پوئن به یزدانی بدهد و انتخابی درون اردویی را با سه نفر برتر انتخابی مرحله نهایی برگزار کند. یزدانی که تازه دو ماه بود تمریناتش را به طور جدی شروع کرده بود، به هیچ یک از این سه نفر حتی یک زیر هم نداد تا دوبنده تیم ملی برای جهانی مجارستان را به دست بیاورد و برای دومین سال قهرمان دنیا شود!

از این دست مثال‌ها فراوان وجود دارد. انتخابی گذاشتند در سال 2017 و سعید داداش پور با سی سال سن نفر اول شد اما کادر فنی حسین خانی را به مسابقات جهانی اعزام کرد.

درباره انتخابی که خادم برگزار کرد در چند سال گذشته مطالب زیادی نوشته شد و شاید تا سال‌های دیگر هم نوشته شود. انتخابی نبود، رفتار متناقضی بود که به عمر قهرمانی بسیاری از خوب‌های کشتی پایان داد. حال عمد بود یا اشتباه فقط خدا می‌داند اما چقدر خوب که دیگر کادر فنی جدید، چه آزاد و چه فرنگی نمی‌خواهند این مسیر را ادامه بدهند. غلامرضا محمدی با گفتن یک جمله مهر تائید همگان درباره برگزار نشدن انتخابی به شکل قبلی را گرفت :« هر وقت در هر وزن 5 یا 6 کشتی گیر داشتیم انتخابی می‌گذاریم!» معنای انتخابی همیشه همین بوده که چند کشتی گیر خوب در یک وزن باشند که کادر فنی برای انتخاب کردن از بین آن‌ها دچار مشکل باشد. آن‌گاه برای انتخاب بهترین انتخابی برگزار می‌شود. به لطف روند حرکتی کشتی در سال‌های اخیر حضور حتی یک کشتی گیر در هر وزن هم کیمیا است.

آخرین انتخاب ترکیب تیم ملی کشتی آزاد اعزامی به مسابقات جهانی 2018 گواه این ادعا است. امیر حسین مقصودی چرا انتخاب شد و چرا یونس امامی به یک وزن بالاتر رفت؟ چرا حسین خانی با وجود کسب نتایج ضعیف باز هم برای جهانی نامش به فهرست تیم ملی راه پیدا کرد؟ در هر یک از این اوزان رسول خادم یک کشتی گیر داشت، قید این نفرات را می‌زد.  

 

captcha
تازه ها
بیشتر