ورزش ایران / شناسه خبر: 99060 / تاریخ انتشار : 1398/3/8 18:34
|
افشاگری سرمربی تیم ملی کشتی آزاد درباره اتفاقات اخیر

محمدی: از داخل می خواهند کشتی را زمین بزنند

سرمربی تیم ملی کشتی آزاد در مصاحبه ای افشاگرانه اقدامات اخیر رخ داده در کشتی را به تلاش نفرات باقی مانده از مدیریت قبلی ربط داد که ظاهرا اخبار داخلی را به نهادهای بین المللی ربط می دهند

سرمربی تیم ملی کشتی آزاد بعد از بازگشت از مسابقات بین‌المللی در ساساری ایتالیا کنفرانس خبری برگزار کرد تا اتفاقات رخ داده در این مسابقات برای کشتی ایران را منعکس کند. غلامرضا محمدی که در این تورنمنت با مشکلات زیادی روبه‌رو شده بود، از همان ابتدای کنفرانس خبری به این ماجرا پرداخت و از مشکلاتی که در کشور ایتالیا برای ایران پیش آمد، گفت: «در فدراسیون کشتی وظیفه چه کسی است که بخشنامه‌ها را به ما اطلاع بدهد؟ هیچ فردی درباره این موضوع چیزی به ما نگفت و ترکش آن ما و کشتی را گرفت. چرا این بلا سر ما می‌آید؟ خانم ادیت مسوول برگزاری مسابقات ساساری ۷ بار به کشور ما آمده و ارتباط خیلی نزدیکی با فدراسیون قبلی و خانم پناهی‌زاده که در روابط بین‌الملل فدراسیون فعالیت می‌کند، دارد. حتی روز مسابقات ۴۰ دقیقه تلفنی با او صحبت کرد.»
 
خانم ادیت 7 بار به ایران آمده اما بدرفتاری کرد
او با اشاره به اتفاقات رخ داده در ایتالیا، گرفتن مدال یخکشی را فقط یکی از اتفاقات این مسابقات عنوان کرد: «به طور کلی از زمانی که وارد ایتالیا شدیم برخورد خوبی با ما نشد. دیر به مراسم وزن‌کشی رسیدیم و در داوری‌ها هم بسیار عجیب تصمیم‌گیری کردند. حق کشتی‌گیر ما (امیرمحمد یزدانی) را ندادند و وقتی اعتراض کردم ابتدا کارت زرد دادند و وقتی در سالن گرم بودم، متوجه شدم که به من کارت قرمز دادند. اوج این اتفاقات هم برخوردی بود که با یخکشی انجام شد.»
سرمربی تیم ملی کشتی آزاد با اشاره به رفتارهای عجیب خانم ادیت از عمدی بودن این رفتارها انتقاد کرد و آن را به عوامل داخل فدراسیون کشتی ربط داد: «حاج‌آقانیا با تی‌شرت روی سکو رفت و مدالش را گرفت اما در مورد یخکشی، خانم ادیت خیلی بی‌ادبانه رفتار کرد و وقتی مدال را گرفت به سوی تماشاگران ایرانی و ایتالیایی حاضر در سالن لایک نشان داد. در حالی‌که ما به طور کل در جریان این ماجرا نبودیم و نمی‌دانستیم که اصلا چنین آیین‌نامه‌ای وجود دارد.»
 
دیسکالیفه یخکشی اشتباه بود
سرمربی تیم ملی کشتی آزاد با بیان این‌که این ماجرا به نظر مهندسی شده است، از وقوع برخی از رفتارها در ایتالیا پرده برداشت: «در ایتالیا برخورد خوبی با تیم نشد و با بی‌احترامی کامل با تیم ایران رفتار کردند که شاید همین موضوع هم به رابطه خانم ادیت و خانم پناهی‌زاده ربط داشته باشد. اگر فدراسیون کشتی در جریان این آیین‌نامه بود چرا تیم را با لباس فرم تی‌شرت و شلوار راهی ایتالیا کردند؟ این نشان می‌دهد که این آیین‌نامه خوب اجرا نشده و گرنه باید به‌عنوان یک دستور العمل در اعزام تیم‌ها رعایت می‌شد. وقتی این موضوع مطرح شد، خانم ادیت با یک گرمکن کشور ایتالیا آمد و به یخکشی داد که آرم ایتالیا داشت و ما قبول نکردیم اما در عین حال عجیب بود برای ما که سرنک نماینده اتحادیه جهانی از کشور اسلواکی به حبیبی گفت رفتن بر روی سکو با تی‌شرت هیچ اشکالی ندارد اما خانم ادیت زیر بار نرفت. نکته مهم و عجیب دیگر این بود که موضوع دیسکالیفه هم بعد از رفتن روی سکو انجام شد. کجای دنیا این چنین کشتی‌گیر را بعد از برگزاری مراسم توزیع مدال دیسکالیفه می‌کنند؟ نسبت به این موارد معترض هستیم و کمیته ملی المپیک هم دیروز اعتراض رسمی خود را نسبت به این موضوع به اتحادیه جهانی اعلام کرد. صالحی امیری پیگیر حق ماست و امیدوارم حق این بچه ضایع نشود و بتوانیم مدال او را پس بگیریم.»
 
پناهی‌زاده معضل کشتی ایران است
او با انتقاد از حمایت نشدن کشتی ایران در سطح بین‌الملل از تلاش‌ها برای ضربه زدن به کشتی ایران انتقاد کرد: «کسی نیست از حق ما دفاع کند و ما واقعاً بی‌کس هستیم. وقتی کشتی‌گیر ما روی تشک می‌رود انگار ما ۴ بر صفر عقب هستیم. حق کشتی‌گیران ما را به راحتی در ایتالیا خوردند و من نگران مسابقات جهانی در قزاقستان هستم. ممکن است که آنجا هم اتفاق‌های بدی برای کشتی ما بیفتد. به کسی اتهام نمی‌زنم اما این موضوع بسیار مشکوک است. نشستی را برگزار کردیم و در این‌باره از خانم پناهی‌زاده انتقاد کردم اما بد با ما صحبت کرد و گفت «گفته بودیم سفر به ایتالیا سخت است اما شما عشق سفر بودید!» این خانم ادیت ۷ بار به ایران آمده و با برخی در فدراسیون کشتی ارتباط تنگاتنگ دارد. به نظر می‌آید پناهی‌زاده دوست ندارد کشتی ما موفق شود و به دنبال ضربه زدن به کشتی ما است. او در دوره رسول خادم به‌عنوان مسوول روابط بین‌الملل انتخاب شده بود که با حضور بنی‌تمیم برکنار شد اما بعد دوباره توسط خود بنی‌تمیم به فدراسیون برگشت. الان وجود او برای کشتی معضل است. کاملاً مشخص است که دل او با ما و کشتی نیست.»
او در پاسخ به این سوال که آیا این اتفاق‌ها به مسوولان سابق فدراسیون ربط دارد، گفت: «دیگر نمی‌توانم بیش از این توضیح بدهم و اتفاقات رخ داده کاملاً گویای همه چیز است.»

همه‌ دنیا در جریان مشکلات ریز کشتی ایران هستند 
سرمربی تیم ملی آزاد با اشاره به مشکلات بین المللی کشتی ادامه داد:« اتفاقات خوبی در این مدت کوتاه افتاده اما نگرانی ما که در ایتالیا با آن مواجه شدیم این است که مبارزه ما تنها روی تشک نیست و با عوامل زیادی باید بجنگیم افرادی داخل فدراسیون منتظر زمین خوردن کشتی هستند. این خیلی بد است که وقتی ما به مسابقات می‌رویم. شمشیر را از رو برای ما می‌بندند و خصمانه برخورد می‌کنند. مطمئن باشید در مسابقات جهانی قزاقستان بدتر هم می‌شود خیلی اتفاقات خارج از تشک کشتی می‌افتد.»
محمدی با انتقاد دوباره از وضعیت فعلی روابط بین الملل کشتی از مشکلات عجیب پیش رو گفت:« ما باید تمرکز خود را در اردوی تیم ملی بگذاریم اما اتفاقاتی که به واسطه روابط بین الملل رخ می‌دهد، اجازه نمی‌دهد. تمام دنیا در جریان اتفاقات کشتی ایران است.  وقتی می خواهیم روی تشک برویم و این نشان می‌دهد که از داخل تمامی اتفاقات را به طور لحظه‌ای به اتحادیه جهانی گزارش می‌کنند. به نحوی گزارش‌ها به کشورهای دیگر منتقل می‌شود که ما وقتی کشتی گیران می‌خواهند روی تشک بروند به کشتی گیران می گوییم تصور کنید 4 بر صفر عقب هستید و باید این نتیجه را جبران کنید.»
محمدی با باین این‌که در روز مسابقات هم از ایارن با خان ادیت در ارتباط بودند، ادامه داد:« وقتی ما به ایتالیا می‌رسیم با موضع با ما برخورد می‌شود و رفتارهایی می‌بینیم که با قبل کاملا متفاوت است، باید شک کرد. این خانم ادیت ایتالیایی 7 بار به ایران آمده و خیلی خوب هم از او پذیرایی شده است. صبح روز مسابقه هم 40 دقیقه با پناهی صحبت داشته حالا هم در فدراسیون کشتی متاسفانه فعالیت می‌کند اما دوست ندارد کشتی ما موفق باشد.»

به گذشته بر نمی‌گردم چون خاطره خوبی ندارم
سرمربی تیم ملی کشتی آزاد بعد از پایان اظهاراتش درباره پناهی زاده به مسائل فنی ورود کرد. محمدی با اشاره به این‌که 10 سال پیش برای اولین بار سرمربی تیم ملی کشتی آزاد شد، گفت:« از ۲۰ آبان در خدمت تیم ملی هستم. خیلی دوست ندارم به گذشته برگردم و خاطره خوبی ندارم و همیشه یاد آن دوران من را آزرده می‌کند. بعد از ۱۰ سال این مسئولیت سنگین به من سپرده شد و امیدوارم این بار را به سر منزل مقصود برسانم. از همان ابتدا سعی کردم از همه موجودیت کشتی دعوت کنم. حضور چهره‌های جوان در تیم ملی موضوعی است که در سه دهه گذشته کم‌تر شاهد آن بودیم. کشتی گیران نوجوانی که ۷ ماه پیش در نوجوانان بودند اکثراً به تیم ملی دعوت شده و به مسابقات مختلف رفتند. شرایط موجود نیز حاکی از وفاق و همدلی میان کادر و کشتی گیران است کما اینکه در قهرمانی آسیا شاخصه اصلی تیم نیز همین موضوع بود. این ارتباط قبلاً کمتر دیده می‌شد و به موفقت تیم کمک می‌کند.»
جونز به فکر ریو بود، من به لندن هم نرسیدم 
غلامرضا محمدی در ادامه با اشاره به ماجرای برکناری‌اش در سال 2012 گفت:« مسابقات جهانی 2011 ما بعد از روسیه دوم شدیم. پای سکو کنار جونز ایستاده بودیم که جونز به من گفت برای المپیک چه برنامه‌ای دارید؟ گفتم احتمالا برای لندن در کنار تیم ملی هستم اما بعد جونز گفت منظورم المپیک 2016 ریو است! جونز آن موقع به فکر ریو بود ولی من چند ماه بعد برکنار شدم و به لندن هم نرسیدم!»   
محمدی ادامه داد:« همین الان هم وضعیت نامشخصی داریم. مربی خارجی تا وارد ایارن می‌شود با او قرار داد خارجی می‌بندند. حقوق مشخص و پاداش هم از قبل تعیین شده است اما آیا کسی می‌داند که مربی ایرانی در کشتی چقدر دستمزد می‌گیرد؟ الان خبرنگاران همه از من درباره برنامه‌ریزی برای المپیک سوال می‌کنند اما من خودم نمی‌دانم که تا چه زمانی که در کنار تیم ملی هستم. آیا هفته هستم یا نه؟»
حقوق یک سال بنا پاداش یک روز فوتبالیست‌ها است  
او در ادامه با اشاره به مشخص شدن رئیس فدراسیون کشتی و شرایطش برای ادامه فعالیتش گفت:« مطمئن باشید اگر رییس فدراسیون مشخص شود شرایط تضمین کار را نیاز داریم. یک کادر فنی باید بداند تا کی در خدمت تیم ملی است. چرا با مربیان خارجی با پول‌های آنچنانی کار می‌کنند. من خجالت می کشم درباره دستمزد سرمربیان تیم‌های ملی کشتی و کادر فنی صحب کنم. اگر به دلار بخواهم بگویم در طول سال محمد بنا پایین‌تر از ۵ هزار دلار دریافت می‌کند در حالی که در فوتبال برای یک بازی ۵ هزار دلار پاداش می‌گیرند. حقوق فدراسیون به سرمربیان تیم‌های ملی ۶ میلیون تومان است و کمیته المپیک هیچ حقوقی نمی‌دهد.»
تیم ششم و نهم دنیا را تحویل گرفتم 
سرمربی تیم ملی کشتی آزاد با بیان این‌که باید به عملکرد کادر گذشته احترام گذاشت، ادامه داد:« دوران طلایی کشتی ما بعد از المپیک توکیو است و شرایط ما خیلی بهتر در سطح جهان می‌شود. توکیو یکی از سخت‌ترین المپیک‌ها برای ورزش ما است. البته متاسفانه زمان را کامل از دست دادیم. نه اینکه ناامید باشیم و بگوییم دیر شده است اما کادر فنی حداقل به ۴ سال زمان نیاز دارد و با این شرایطی که آمدیم باید معجزه کنیم. مگر چه امکاناتی در اختیار کادر فنی گذاشته ایم که توقع داریم در جهانی هر ۶ سهمیه المپیک را بگیریم و در المپیک هم موفق باشیم. می‌دانید طی دو سال گذشته چه اتفاقاتی برای کشتی آزاد ما افتاده است. نمی‌خواهم زحمات سایرین را نادیده بگیرم اما واقعیت این است شرایط کشتی آزاد ما در دو سال گذشته خوب نبوده و ما تیم ششم و نهم جهان را تحویل گرفتیم آن‌هم در شرایطی که تیم دوم دنیا را تحویل دادیم.»
هر وقت 5 - 6 کشتی گیر در یک وزن داشتیم، انتخابی می گذاریم
سرمربی تیم ملی کشتی آزاد در ادامه با اشاره به موجودیت فنی کشتی آزاد از برگزاری انتخابی تیم ملی در چند وزن خبر داد:« ما خودمان را با روس‌ها و آمریکایی‌ها مقایسه نمی‌کنیم. آن‌ها شرایط خاص خودشان را دارند. بعد از جام تختی هم گفتم حتی ما برای کسب سهمیه هم مشکل داریم. ما ۳ مسابقه کسب سهمیه مسابقات جهانی، چین و بلغارستان را داریم و واقعاً کار سختی داریم. با این وجود دنبال این هستیم بهترین عملکرد را داشته باشیم. درباره برگزاری انتخابی هم باید بگویم که خودم همیشه طرفدار انتخابی بودم اما زمانی این کار را انجام می‌دهم که در هر وزن 5 یا 6 کشتی گیر داشته باشم. الان در بعضی از اوزان حتی یک کشتی گیر هم نداریم چرا باید انتخابی برگزار کنیم؟»

captcha
تازه ها
بیشتر