ورزش ایران / شناسه خبر: 99057 / تاریخ انتشار : 1398/3/9 08:41
|
شروع لیگ ملت‌های والیبال 2019 با بازی ایران - ایتالیا

آغاز طولانی ترین تورنمنت ورزشی دنیا

لیگ ملت های والیبال در سال 2019 با رقابت ایران و ایتالیا در چین آغاز می شود.

لیگ ملت‌های والیبال یا همان لیگ جهانی سابق طولانی ترین تورنمنتی است که ورزش دنیا به خود دیده. رقابت‌هایی که مرحله مقدماتی آن یک ماه به طول می‌انجامد و تازه آنجاست که پنج تیم برتر باید مرحله نهایی را برگزار کنند. این رقابت‌ها که در اصل بر پایه تعاملات تجاری و آوردن هرچه بیشتر پول به این رشت پایه گذاری شده، حالا با بیشتر شدن تعداد تیم‌ها، به دنبال بزرگتر کردن این سفره و همچنین افزایش محبوبیت این رشته در دنیا است. پروژه ای که به نظر می‌رسد تا حدودی موفق هم بوده و با درگیر کردن کشورهای بیشتر و البته پرچمعیت‌تری نظیر چین و ژاپن، در حال ایجاد حرکتی بهتر و سریع‌تر برای چرخ این تورنمت و رشته است. تیم ایران هم حالا هفتمین حضور خود در این رقابت‌ها را تجربه می‌کند و در کنار 15 کشور دیگر در این گردهمایی هر سال شرکت خواهد کرد.

لیگ ملت‌های والیبال از روز جمعه و دقیقا با بازی نخست تیم ایران آغاز می‌شود. تورنمتی با حضور 16 تیم که در مجموع پنج هفته مرحله مقدماتی، طی 120 مسابقه برگزار می‌شود و تیم‌ها پس ازرقابتی که یک ماه کامل به طور خواهد انجامید، به کار خود در این مرحله پایان می‌دهند. در پایان این مرحله هم پنج تیم برتر راهی مرحله نهایی می‌شوند تا به همراه آمریکای میزبان، شش تیم این مرحله را تشکیل دهند.

در مرحله نهایی شش تیم برتر در دو گروه سه تیمی قرار می‌گیرند و در نهایت دو تیم اول هر گروه رقابت‌های ضربدری نیمه‌نهایی را انجام می‌دهند تا در نهایت فینالیست‌ها و قهرمان معرفی شوند.

  • تاریخچه حضور ایران در لیگ جهانی و لیگ ملت‌ها

والیبالیست‌های ایران، روز جمعه در حالی در دیدار افتتاحیه لیگ ملت‌ها در چین به میدان می‌روند که هفتمین دوره حضور خود در این تورنمنت را تجربه می‌کند. البته این تورنمنت تا سال 2017 با نام لیگ جهانی برگزار می‌شد و هنوز هم بسیاری از والیبال دوستان آن را با همین نام می‌شناسند. با این حال از دوره گذشته و با ایجاد تغییر در تعداد تیم‌ها و همینطور شیوه برگزاری، نام آن به (volleyball national lieague) یا همان لیگ ملت‌های والیبال تغییر پیدا کرد. با این حال در ادامه همان رقابت‌های لیگ جهانی و در راستای همان برگزار می‌شود.

تیم ایران هم از سال 2013 و با پیروزی در آن بازی به یاد ماندنی با ژاپن در تهران، جای چشم بادامی‌ها در این رقابت‌ها را گرفت و توانست وارد این رقابت‌ها شود.

تیم ایران در آن دوره با ولاسکو وارد لیگ جهانی شد و آن خاطرات شیرین را برای اهالی والیبال رقم زد و تب والیبال را همه گیر کرد. نخستین پیروزی ایران در تاریخ لیگ جهانی هم با نتیجه 3 بر 2 برابر صربستان بدست آمد. دیداری در هفته دوم آن رقابت‌ها که البته در ادامه با برد 3 بر 1 برابر ایتالیا تکمیل شد.

تیم ایران در آن تورنمنت در نهایت روی سکوی نهم ایستاد.

در سال 2014 کواچ روی نیمکت تیم ایران نشست و در نهایت هم بهترین نتیجه تاریخ ایران با ایستادن روی سکوی چهارم بدست آمد. تیم ایران در آن دوره برای اولین و آخرین بار توانست راهی مرحله نهایی شود. شاگردان کواچ در مرحله اول هم عملکرد خوبی داشتند و توانستند با حذف روسیه به جمع چهار تیم برتر برسند اما شکست برابر آمریکا و ایتالیا مانع از قرار گرفتن ایران روی سکوی این رقابت‌ها شد. در آن دوره سعید معروف هم به عنوان بهترین پاسور رقابت‌ها انتخاب شد.

در سال 2015 هم تیم ایران با کواچ وارد این تورنمنت شد اما تنها به شش پیروزی از 12 مسابقه خود دست پیدا کرد که در نهایت اجازه صعود به مرحله بعد را به تیم ایران را نداد و در نهایت هم منجر به کنار گذاشته شدن کواچ از تیم ایران شد.

در سال 2016 تیم ایران با لوزانو به لیگ جهانی رفت. آن هم در سال المپیک و پس از تورنمنت حساس کسب سهمیه. در نهایت هم تیم لوزانو در لیگ جهانی راه به جایی نبرد و به جایگاه هشتمی بسنده کرد.

سال 2017 نخستین سالی بود که کولاکوویچ به عنوان مربی هدایت تیم ایران را بر عهده داشت و از قضا ضعیف ترین نتیجه هم برای ایران بدست آمد. عنوان یازدهمی در این رقابت‌ها و در شرایطی که حتی امکان آخر شدن هم وجود داشت، ضعیف‌ترین نتیجه ایران در این رقابت‌ها بود که با هدایت کولاکوویچ بدست آمد. این آخرین دوره ای بود که لیگ جهانی برگزار شد و این نام برای همیشه به تاریخ پیوست. تورنمنتی که مدعی طولانی‌ترین و پردرآمدترین تورنمنت بین المللی ورزشی در دنیا بود و البته حالا با لیگ ملت‌ها و نام و شکل دیگری در حال اجراست.

سال گذشته میلادی یعنی 2018 هم در اولین دوره لیگ ملت‌ها، تیم ایران با ضمانت هفت دوره حضور پیاپی وارد رقابت‌ها شد. کولاکوویچ در شرایطی که تیمش را برای حضور در رقابت‌های قهرمانی جهان آماده می‌کرد، مدعی بود که لیگ جهانی رقابت تدارکاتی برای آن بازی‌هاست و به همین خاطر نباید در آن به دنبال نتیجه بود. او با این داعیه بازیکنان جوان و چهره‌های تازه‌ای را وارد تیم ملی کرد که درخشان ترین نکته از کارنامه ایران در سال 2018 بود. در نهایت نخستین دوره لیگ ملت‌ها با عنوان هشتمی برای ایران به پایان رسید اما در رقابت‌های قهرمانی جهان هم اتفاق خاصی نیفتاد و تیم ایران با عملکردی ضعیف از دور رقابت‌ها کنار رفت.

  • تلاش برای تکرار موفقیت 2014؟

تیم ایران در ادوار اخیر لیگ ملت‌ها و پس از تورنمنت 2014، آنقدر از جمع مدعیان و تیم‌های بالای جدول این رقابت‌ها دور بوده که فکر رسیدن به مرحله نهایی هم دیگر تبدیل به موفقیتی بزرگ شده. با این حال در دوره پیش رو، بسیاری از اهالی والیبال امیدوارند تا یک بار دیگر تیم ایران را در جمع شش تیم برتر و مرحله نهایی ببینیم. چرا؟

چون ظاهر برخی رقابت‌های ایران در این دوره ساده ‌تر است و البته دو هفته میزبانی، شانس خوبی برای کسب امتیاز را به ایران می‌دهد. تیم ایران در این دوره در هفته‌های سوم و چهارم در اردبیل و ارومیه میزبان لیگ ملت‌های والیبال و شش تیم خارجی دیگر است. دو هفته‌ای که امید همه برای امتیازگیری به آن است.

همچنین بازی داشتن با کشورهایی نظیر استرالیا، پرتغال، چین و ژاپن هم عامل دیگری است تا هواداران والیبال امیدوار باشند تا تیم ایران این بار بتواند به جمع تیم‌های برتر راه پیدا کند.

  • دیدار افتتاحیه بین ایران و ایتالیا

این رقابت ها به این دلیل که به صورت متمرکز برگزار نمی‌شود، به آن صورت رقابت افتتاحیه ندارد. با این حال دیدار ایران و ایتالیا نخستین بازی از رقابت‌های امسال است و شاید بتوان لقب افتتاحیه به این مسابقه داد. رقابت ایران و لاجوردی پوشان ساعت، 12:30 دقیقه به وقت تهران در چین برگزار می‌شود که هم آغاز راه تیم ایران در این رقابت‌هاست و هم آغاز مسیر یک ماهه مرحله مقدماتی. مرحله‌ای که ظهر 10 خرداد آغاز می‌شود و دقیقا یک ماه بعد از آن در 2:30 دقیقه بامداد 10 تیر به پایان می‌رسد.  

 

captcha
تازه ها
بیشتر