پرسپولیس / شناسه خبر: 99035 / تاریخ انتشار : 1398/3/8 14:57
|
قرارداد با پرسپولیس و مذاکره با تراکتورسازی

تعهد ندارم، چون برانکو هستم!

مذاکره برانکو با تراکتورسازی، در شرایطی که او یک فصل دیگر با پرسپولیس قرارداد دارد. آیا این پا گذاشتن روی تعهد نیست؟ حرکتی خلاف قوانین فوتبال حرفه‌ای چطور؟

قرارداد با پرسپولیس و مذاکره با تراکتورسازی

امیر اسدی / مذاکره‌ی برانکو ایوانکوویچ با تراکتورسازی، حتی اگر به توافق نهایی هم منجر نشود، حرکتی غیراخلاقی و خلاف مقررات و اصول فوتبال حرفه‌ای بود که سرمربی محبوب پرسپولیس مرتکب‌اش شد. برانکو که سکوهای سرخ به افتخارش سراپا می‌ایستند و در هر شرایطی از او حمایت می‌کنند، حالا دور از چشمان مدیران این باشگاه و شاید به خاطر چند هزار یورو بیشتر، با زنوری دور یک میز نشسته و برای امضای قرارداد مذاکره کرده.

شاید بپرسید چرا مذاکره‌ی برانکو با تراکتورسازی غیراخلاقی است؟ سرمربی پرسپولیس یک فصل دیگر با باشگاه قرارداد دارد و برای لیگ نوزدهم موظف است روی نیمکت این تیم بنشیند. در فوتبال حرفه‌ای، یک بازیکن یا یک مربی فقط وقتی می‌تواند با تیم جدید مذاکره کند و به توافق برسد که 6 ماه یا کمتر از قراردادش باقی مانده باشد. در مورد برانکو این قانون صدق نمی‌کند، چون او طبق تعهدی که به باشگاه داده و امضایی که زیر قرارداد زده، تا تابستان 99 باید روی نیمکت پرسپولیس بنشیند. مگر اینکه باشگاه با جدایی‌اش موافق باشد.

---

در شرایطی اینچنینی، هماهنگی با باشگاه یک راهکار ویژه برای مذاکره با تیمی جدید است اما آیا برانکو ابتدا از پرسپولیس مجوز گرفته و بعد به دفتر زنوزی رفته و پیشنهاد حضور در تراکتورسازی را دریافت کرده؟ پاسخ این سوال منفی است که اگر نبود، جلسه‌ به صورت محرمانه برگزار نمی‌شد و خیلی زودتر از حالا لو می‌رفت و به گوش رسانه‌ها می‌رسید.

ماجرای مذاکره‌ی برانکو با تراکتورسازی، ناخواداگاه ما را یاد دوران حضور کارلوس کی‌روش روی نیمکت تیم ملی ایران می‌اندازد. بخصوص زمانی که او با فدراسیون فوتبال کلمبیا مذاکره کرد و البته رسانه‌ها مثل آوار روی سر سرمربی تیم ملی خراب شدند که چرا وقتی با ایران قرارداد دارد، پیشنهادهای دیگرش را بررسی می‌کند؟ کی‌روش راست یا دروغ، مذاکره با کلمبیا را زمانی آغاز کرد که تنها 3،4 ماه از قراردادش با فدراسیون فوتبال ایران باقی مانده بود. یعنی قانونی و بدون ذره‌ای ابهام.

---

درباره‌ی برانکو اما قریب به اتفاق رسانه‌ها ساکت نشسته‌اند. نه انتقادی به او وارد می‌کنند و نه پرسشی مطرح که چرا وقتی به پرسپولیس متعهد است، سر از دفتر مالک باشگاه رقیب در می‌آورد و حتی از پیشنهاد مربیگری در تبریز استقبال هم می‌کند. آیا برانکو ایوانکوویچ، چون روزهای موفقی را در پرسپولیس سپری کرده و نتایج درخشانی را همراه این تیم رقم زده، مختار است که قوانین را زیر پا بگذارد و البته انتقادی هم متوجه‌اش نشود؟

برانکو احتمالا به تراکتورسازی نمی‌رود. چون ماجرای مذاکره از سوی مسئولان باشگاه تبریزی لو رفته و پایش به رسانه‌ها باز شده. با احتساب منتفی شدن این انتقال، باز هم باید به سرمربی پرسپولیس انتقاد کرد و از او پرسید که راه و رسم حرفه‌ای چه می‌شود و آیا قوانین را می‌داند یا نه؟ تعهد برای او چه معنایی دارد؟ و البته موفقیت می‌تواند مسیر میانبری باشد برای او، پرسپولیس و هواداران میلیونی‌اش؟

---

هواداران پرسپولیس برانکو را دوست دارند و به ادامه‌ی همکاری با او علاقه‌مند اما آیا این‌ها دلیل موجهی است برای اینکه مربی کروات به دلیل مذاکره با تراکتورسازی نقد نشود؟ آیا این سوال در ذهن آن‌ها نقش نمی‌بندد که برانکو به چه دلیل قصد حضور در تراکتورسازی را داشت؟ یوروهایی بیشتر یا پاداش‌های آنچنانی؟ و یا تضعیف پرسپولیس و قدرتمند شدن تراکتورسازی؟

پرسپولیسی‌ها یک جمله را همیشه به زبان می‌آورند. جمله‌ای عجیب در مورد اتفاق‌هایی که حول و حوش این باشگاه رخ می‌دهد: «هر چی برانکو بگه!» این جمله در تمام موارد نیز استفاده می‌شود. از انتخاب مدیرعامل باشگاه، اعضای هیات‌مدیره و حتی بازیکنان ورودی و خروجی. امکان ندارد برانکو حتی تصمیمی غیر منطقی بگیرد و نقد شود. چون 3 قهرمانی آورده و با پرسپولیس به فینال لیگ قهرمانان آسیا رسیده.   

---

به نظر شما حالا هم هواداران پرسپولیس واکنشی اینچنینی به مذاکره‌ی برانکو با تراکتورسازی نشان می‌دهند؟ آیا باز هم می‌گویند هر چه برانکو بگوید؟ حتی اگر برانکو قصد جدایی از پرسپولیس و حضور در تراکتورسازی را داشته باشد؟  

 

670-3 

 

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر