ورزش ایران / شناسه خبر: 98951 / تاریخ انتشار : 1398/3/6 15:52
|
مسول برگزاری مسابقات مدال باقر را به گردن انداخت

هادی حبیبی: گفتند یخکشی با گرمکن ایتالیا روی سکو برود / کشتی گیر قزاقستان با شلوارک روی سکو رفت

ماجرای دیسکالیفه شدن باقر یخکشی در جام ساساری به بحث این روزهای کشتی تبدیل شده است. کشتی گیری که مدال طلای وزن 61 کیلوگرم را گرفت اما بعد با تی شرت روی سکو رفت و مدالش را پس گرفتند.

محسن وظیفه - تیم ملی کشتی آزاد در مسابقات بین المللی ساساری در ایتالیا با اتفاقات عجیبی روبرو شد. دیسکالیفه شدن محمد باقر یخکشی کشتی گیر وزن 61 کیلوگرم که به مدال طلا دست پیدا کرده بود، اتفاق شگفت انگیزی بود که سر و صدای زیادی به پا کرد اما در عین حال هیچکس هم نمی‌داند که چه چیزی باعث رخ دادن این اتفاق شد. یخکشی مدال طلا گرفت و در مراسم توزیع مدال هم رفت و با مدالش عکس هم گرفت اما وقتی از سکو پائین آمد این مدال را از او گرفتند و اعلام کردند که امتیازات او در رنکینگ اتحادیه جهانی حساب نمی‌شود! شاید بهترین کسی که بتواند در این باره حرف بزند، هادی حبیبی باشد. سرپرست تیم ملی کشتی آزاد در این مسابقات که در جریان تمام این اتفاقات قرار دارد.

آقای حبیبی سفر سختی به ایتالیا داشتید؟

بله متاسفانه خیلی زمان کم بود و مسیر هم عجیب طولانی شد. سفر خسته کننده ای بود.

در روز آخر هم که با اتفاقاتی که برای یخکشی رخ داد، خستگی به تن همه ماند!

بله دقیقا. اتفاقاتی رخ داد که تا به حال نظیر آن را ندیده بودم.

چرا با محمد باقر یخکشی این کار را کردند؟

برای خود من هم هنوز مشخص نیست که چرا این کار را انجام دادند و ولی واقعا از روزی که وارد ایتالیا شدیم با ما سر ناسازگاری گذاشته بودند. 

ماجرا برای همه گنگ مانده اگر ممکن است تمام ماجرا تعریف کنید.

بعد از اینکه توزیع مدال وزن 57 کیلوگرم برگزار شد و نادر حاج آقانیا مدالش را گرفت و از روی سکو پائین آمد، قرار بود توزیع مدال وزن 61 کیلوگرم برگزار شود و باقر یخکشی روی سکو برود.

که متوجه شدید، با تی شرت نمی‌تواند روی سکو برود.

حاج آقانیا هم با تی شرت روی سکو رفته بود! ولی بعد از این‌که حاج آقانیا ز روی سکو پایین آمد، خانم ادیت مسئول برگزاری مسابقات نزد باقر یخکشی رفت و گفت که باید با لباس آستین بلند روی سکو برود. که بعد من نزدیکش شدم و گفتم که شما چنین حرفی را زدید؟

دقیقا پای سکو از باقر یخکشی خواستند لباس آستین بلند بپوشد؟

بله. چون همان لحظه هم گفته بودند، خانم ادیت یک گرمکن ایتالیایی به او داد که با همین روی سکو برو و مدالت را بگیر! ولی واکنش نشان دادم و گفتم که اجازه نمی‌دهم کشتی گیر ایران با لباس ایتالیا روی سکو برود. گویا این خانم ادیت کلا لج کرده بود و حرف‌ها و خواسته‌های عجیبی داشت. 

بعد هم که مدال باقر را پس گرفت؟

-متاسفانه بعد از پائین آمدن باقر یخکشی از روی سکو بلافاصله رفت مدال را از گردن یخکشی درآورد و به گردن خودش انداخت!

خانم ادیت؟

بله؛ خانم ادیت. چنین حرکتی را ندیده بودم و نمی‌دانم چرا چنین حرکت زشتی را انجام داد.  این اتفاق ها در حالی برای ما افتاد که کشتی گیر قزاق با شلوارک روی سکو رفت و مدالش را گرفت.

به اتحادیه جهانی اعتراض نکردید؟

چرا. همان موقع بلافاصله به نماینده اتحادیه جهانی که از اسلواکی بود، اعتراض کردم. گفتم خانم ادیت به خاطر این‌که ورزشکار ما با تی شرت روی سکو رفته چنین رفتاری را دارد که جالب بود نماینده اتحادیه جهانی هم مدعی بود چنین قانونی وجود ندارد که کشتی گیر با تی شرت نتواند روی سکو برود!

خب ممکن نبود که یک گرمکن به یخکشی بدهید و این همه مشکل پیش نیاید؟

وقتی تیم در فصل گرما به مسابقاتی اعزام می‌شود، معمولا لباس گرم آنچنانی در اختیار ندارد. البته لباس مناسب همراه تیم بود؛ لباسی که آستین بلند باشد. بقیه تیم چطور روی سکو رفت ، یخکشی هم می‌توانست برود. مشکل لباس نبود. خانم ادیت اصلا اجازه این موارد نداد.

واقعا چنین قانونی در مسابقات اتحادیه جهانی وجود دارد؟

تصورم این بود که شاید من بی اطلاع باشم به همین دلیل در این رابطه با چندین نفر دیگر هم صحبت کردم . برای مثال با آقای امامی رئیس سابق کمیته داوران تماس گرفتم که بارها نماینده اتحادیه جهانی در مسابقات مختلف بوده که او هم اظهار بی اطلاعی کرد. بعد با آقای کومار نماینده هندی اتحادیه جهانی هم تماس گرفتم که او مدعی شد چنین قانونی وجود ندارد. سالار توکلی رئیس سابق کمیته روابط بین الملل فدراسیون کشتی هم چنین اعتقادی داشت.

ممکن است این موضوع به اتفاقات اخیر فدراسیون کشتی و نامه تهدید آمیز اتحادیه جهانی ربط داشته باشد؟

-نمی دانم واقعا. علاقه‌ای هم ندارم در این باره حرف بزنم.

5

captcha
تازه ها
بیشتر