فوتبال ایران / شناسه خبر: 98911 / تاریخ انتشار : 1398/3/4 16:30
|
در کمپ‌های تمرینی شریک شویم

کیش مهیای جام جهانی می‌شود

بهرام افشارزاده معتقد است کیش پتانسیل لازم برای میزبانی از تیم‌های حاضر در جام جهانی 2022 قطر را دارد.

کیش مهیای جام جهانی می‌شود

بهناز میرمطهریان / برگزاری جام جهانی 2022 در خاورمیانه، بهترین فرصت است که کشورهای منطقه را به جهان بیشتر و بهتر بشناساند. حالا اگر مشارکتی هم در زمینه میزبانی از تیم‌های حاضر در رقابت‌ها صورت بگیرد و ایران بتواند با امکانات مناسب، نظر تیم‌ها را برای برگزاری اردوهای آماده‌سازی‌شان به خود جلب کند، بیشترین سود را از این دوره از رقابت‌ها برده است. همین موضوع زمینه‌ساز برنامه‌هایی در کیش شده است که در صورت بهره‌برداری موفق می‌تواند به میزبانی کیش از تیم‌های حاضر در جام جهانی منجر شود.

 

زمزمه‌هایی که مبنی بر مشارکت کیش در جام جهانی مطرح می‌شد، خیلی قبل‌تر از اینکه فیفا رأی به 32 تیمی ماندن جام جهانی بدهد، منتفی شده بود. فدراسیون جهانی فوتبال حتی نام ایران را در میان گزینه‌های مشارکت در میزبانی نمی‌دانست. به خاطر همین نام ایران از میان گزینه‌ها حذف شد. اتفاقی که در صورت تحقق و مشارکت کیش در میزبانی رقابت‌های جام جهانی می‌توانست مزایای بسیار زیادی برای ایران در پی داشته باشد.

مدیریت منطقه آزاد کیش بعد از منتفی شدن موضوع مشارکت ایران در میزبانی، به راحتی کنار ننشسته و همچنان در تلاش است که برای بهره‌برداری هرچه بیشتر از رویداد بزرگی که در منطقه خاورمیان رخ می‌دهد، آماده باشد. به همین دلیل حالا که کیش نمی‌تواند میزبان برگزاری مسابقات باشد، چرا شرایط را برای تمرین تیم‌ها آماده نکند؟ این همان برنامه‌ای است که در حال حاضر در دست بررسی است تا مدیریت منطقه آزاد کیش بتواند فیفا را متقاعد کند که تمرینات برخی تیم‌های حاضر در رقابت‌ها در این منطقه برگزار شود.

کیش نه از نظر هتل مشکل دارد و نه ترافیک

بهرام افشارزاده، مشاور ورزشی مدیرعامل منطقه آزاد کیش درباره برنامه‌هایی که در این راستا وجود دارد، این‌طور توضیح می‌دهد: «برای کیش خیلی اتفاق خوبی است که بتواند میزبانی تیم‌های جام جهانی را داشته باشد. تیم‌هایی که برای مسابقات به قطر می‌آیند می‌توانند تمرینات آماده‌سازی خود را در کیش انجام دهند. در کیش ما نه مشکل هتل داریم و نه مشکل ترافیک و راهسازی. تنها مشکل ما زمین و کمپ تمرینی است که باید بستر لازم را برای آن آماده کنیم. چون تنها ابزار ما برای متقاعد کردن فیفا و مسوولان قطری، این است که امکانات کمپ تمرینی‌مان را به حد مطلوبی برسانیم و در زمینه زیرساخت‌ها به آمادگی لازم برسیم.»

کمپ تمرینی کیش در سطح کمپ‌های قطر؟

احداث کمپ‌های تمرینی مطلوب و هم‌تراز با کمپ‌هایی که قطری‌ها برای میزبانی مسابقات احداث کرده‌اند البته کار راحتی نیست و هزینه‌ها و کارشناسی‌های اصولی خود را می‌طلبد. افشارزاده با تأکید بر همه دشواری‌هایی که این طرح دارد، درباره‌اش این‌طور توضیح می‌دهد: «البته که کار، کار راحتی نیست. مهم این است که آقای مظفری، مدیرعامل منطقه آزاد کیش علاقمند است که این این کار انجام شود و معتقد است که این موضوع افق روشنی برای کیش است. ما باید امکاناتی در شأن تیم‌هایی که در رقابت‌ها حاضر می‌شوند، فراهم کنیم. امکاناتی به مراتب بهتر از امکانات تمرینی کشور خودشان و از نظر امکانات باید به امکانات زمین‌های قطر نزدیک باشد.»

درخواست برای بازدید نمایندگان فیفا، بعد از احداث

وقتی چنین عزمی در مدیریت منطقه آزاد کیش وجود دارد، این سوال به وجود می‌آید که آیا پیش از برنامه‌ریزی برای احداث این کمپ‌های تمرینی مذاکرات و هماهنگی‌های لازم با فدراسیون فوتبال، فیفا و مسوولان برگزاری مسابقات قطر انجام شده است؟ افشارزاده در پاسخ به این سوال می‌گوید: «مذاکرات ابتدایی با مهدی تاج انجام شده است اما می‌خواهیم این اقدامات به صورت عملی انجام شود و سپس از نمایندگان فیفا و مسوولان برگزاری مسابقات قطر بخواهیم تا برای بازدید به کیش بیایند و اگر این امکانات مورد تأیید آن‌ها بود، امکان حضور تیم‌ها در کیش را فراهم کنند.»

اهداف بلند مدت برای کمپ تمرینی

آیا بهتر نیست پیش از آنکه وقت و هزینه صرف شود و کمپ تمرینی مورد بهره‌برداری قرار بگیرد، در این رابطه با نمایندگان فیفا و مسوولان برگزاری مسابقات مشورت شود تا این کمپ مطابق استانداردهای مدنظر آن‌ها ساخته شود و شانس ایران برای میربانی از تیم‌های حاضر در جام‌جهانی 2022 بالاتر برود؟ افشارزاده اما در پاسخ به این سوال به اهداف بلند مدتی که در نظر مدیریت منطقه آزاد کیش هست اشاره می‌کند و این کمپ‌های تمرینی را صرفاً برای رقابت‌های جام جهانی نمی داند. او می‌گوید: «هدف ما صرفاً این نیست که این کمپ را تنها در زمان برگزاری جام جهانی استفاده کنیم. ما به بلند مدت فکر می‌کنیم و هدف‌مان این است که بعد از احداث این کمپ بتوانیم از تیم‌های خارجی دعوت کنیم تا اردوهای آماده‌سازی خود را در کیش بگذرانند و حتی تیم‌های داخلی هم به جای سفر به کشورهای همسایه از امکانات این کمپ بهره‌مند شوند.»

چطور فیفا را متقاعد می‌کنیم؟

او درباره الزامی که برای تأییدیه فیفا وجود دارد، توضیح می‌دهد: «قطعاً بهره‌برداری از این کمپ نیاز به تأییدیه فیفا دارد و به همین خاطر وقتی آماده شد ما از نمایندگان فیفا می‌خواهیم تا برای بازدید به اینجا بیایند. در تلاش هستیم که پرواز مستقیم از دوحه به کیش را داشته باشیم و نمایندگان فیفا وقتی ببینند که با پرواز مستقیم از دوحه تا کیش 45 دقیقه راه است و آب و هوای کیش درست مثل قطر است، می‌توانند متقاعد شوند. ضمن اینکه گرفتن تأییدیه از فیفا کاملاً بستگی به فعالیت ما در زمینه ساخت کمپ تمرینی دارد.»

بودجه کمپ کیش از کجا می‌آید؟

درباره بودجه احداث این کمپ، منطقه آزاد کیش هم می‌تواند از بودجه‌ای که سازمان برنامه‌ریزی و بودجه پیش‌بینی کرده، استفاده می‌کند، و هم می‌تواند از درآمدهای خود هم برای این منظور بهره ببرد. افشارزاده البته حضور اسپانسرهای مختلف را هم در پیشبرد این فعالیت‌ها بی‌تأثیر نمی‌داند: «کار احداث چنین کمپی کار راحتی نیست. برنامه‌ریزی‌های لازم برای این منظور انجام شده و ما از اسپانسرهایی که توانایی دارند، دعوت کرده‌ایم تا برای بعد از ماه رمضان کار را به طور جدی شروع کنیم.»

کارشکنی‌های سیاسی، بزرگ‌ترین مانع

همان زمان هم که نام ایران از میان گزینه‌های مشارکت در میزبانی جام جهانی خارج شد، معلوم بود که مشکلات سیاسی در این تصمیم‌گیری بی‌تأثیر نبوده است. تحریم‌های امریکا و فشار آن‌ها بر کشورهای تصمیم‌گیرنده در این زمینه، به هرحال در همه زمینه‌ها تأثیرگذار خواهد شد. بهرام افشارزاده هم البته این موضوع را قبول دارد که همین حالا برای میزبانی کیش از تیم‌های حاضر در رقابت‌های جام جهانی، کارشکنی‌هایی صورت خواهد گرفت اما معتقد است ایران با کاری که ارائه می‌دهد، می‌تواند مقابل هر توجیه و کارشکنی را بگیرد. او می‌گوید: «ما در وضعیت بحرانی قرار داریم و قطعاً این موضوع بی‌تأثیر نخواهد بود اما وقتی نمایندگان فیفا به کیش بیایند، نزدیکی آب و هوای کیش و قطر را ببینند، امکانات را ارزیابی کنند و خطوط هوایی را مشاهده کنند، ترجیح می‌دهند از این امکانات استفاده کنند.»

2-1

 

کلیدواژه
جام جهانی 2022
captcha
تازه ها
بیشتر