ورزش ایران / شناسه خبر: 98908 / تاریخ انتشار : 1398/3/4 16:51
|
قهرمانی ملی‌پوش جودوی ایران در گرند پری چین

درخشش طلا روی سینه ملایی

سعید ملایی نماینده وزن 81- کیلوگرم تیم ملی جودوی کشورمان در فینال مسابقات گرندپری چین با شکست نماینده قدرتمند ژاپنی‌ها در فینال این دوره از مسابقات طلایی شد.

رضاعباسپور - سعید ملایی نماینده وزن 81- کیلوگرم تیم ملی جودوی ایران در فینال مسابقات گرندپری چین  با شکست نماینده ژاپنی‌ها مدال طلا را به گردن آویخت.

رقابت‌های گرندپری جودوی چین که از روز جمعه هفته گذشته به میزبانی شهر هوهات با حضور 345 جودوکار از 44 کشور آغاز شده بود، روز گذشته با رقابت جودوکاران اوزان 73- کیلوگرم و 81- کیلوگرم کشورمان پیگیری شد و درنهایت برای کاروان 2 نفره جودوی ایران، یک نشان طلا به جا ماند، ضمن اینکه بریمانلو هم از گردونه رقابت ها حذف شد. 

باتوجه به اینکه رقابت‌های جودوی گرندپری چین برای جودوکاران شرکت کننده در این مسابقه حکم کسب امتیاز برای حضور در بازی‌های المپیک 2020 توکیو را دارد، اغلب چهره‌های شاخص جودوی جهان در هوهات چین حاضر شده بودند تا با برتری بر رقبای خود صاحب امتیازاتی قابل قبول برای راهیابی نهایی به المپیک پیش رو شوند. بر همین اساس تیم ملی جودوی ایران با دو ورزشکار  (محمد محمدی بریمانلو در وزن 73- کیلوگرم و سعید ملایی در وزن 81- کیلوگرم) با هدایت مجید زارعیان به عنوان سرمربی روی تاتامی مسابقات حاضر شد.

در وزن 73- کیلوگرم محمد محمدی بریمانلو‌ اگرچه اینطور پیش‌بینی می‌شد که بتواند همراه با سعید ملایی صاحب مدال شود، اما این اتفاق حتی با حضور سرمربی جدید تیم ملی جودو هم برای بریمانلو رخ نداد و او در همان مسابقه اول در مصاف با ماگدیل استرادا از کوبا شکست خورد و حذف شد. 

اما در وزن ٨١- کیلوگرم سعید ملایی که به واسطه حضورش در بوندس لیگای آلمان، شرایط آمادگی بسیار خوبی دارد، در چین بسیار خوب ظاهر شد.  ملایی پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم با "گریگا شویلی" نماینده گرجستان روبه رو شد و توانست مقابل او پیروز شود. ملایی در دور سوم، نماینده مصر را با شکست بدرقه کرد و راهی مرحله نیمه نهایی شد. او در این مرحله مقابل نماینده مغولستان با قدرت به برتری دست پیدا کرد و فینالیست گرندپری چین  شد.

سعید ملایی در فینال این رقابت‌ها نیز به قدری آماده و سرحال رودرروی حریف خود از کشور ژاپن حاضر شد که در نهایت این حریف به جز شکست مقابل ستاره جودوی ایران حرفی برای گفتن نداشت. ملایی  در فینال به مصاف "سوتارو فوحیوا" از ژاپن رفت و موفق شد همچنان نام خود را به عنوان صدرنشین وزن 81- کیلوگرم در رنکینگ جهانی  جودو محفوظ و بی‌رقیب نگه دارد. سعید ملایی با این مدال طلا بیش از پیش جا پای خود را برای حضور در بازی‌های المپیک 2020 توکیو و درخشش در این میدان بزرگ و معتبر در ترکیب تیم ملی جودوی ایران محکم کرد.

البته سوای سعید ملایی که شرایط آمادگی او این روزها چه از نظر روحی و چه از لحاظ فیزیکی نسبت به بقیه ملی‌پوشان جودوی کشورمان بهتر است. مجید زارعیان برای اینکه بقیه ملی‌پوشان را همسو با تک ستاره بین‌المللی خود کند، نیازمند تمرکز بیشتر روی تمرینات آماده‌سازی ملی‌پوشان و پرکردن خلاء‌های فراوان موجود در ترکیب تیم‌ ملی جودو است. زیرا اگر جودو به دنبال کسب سهمیه حداکثری و درخشش در بازی‌های المپیک 2020 توکیو است، چاره‌ای ندارد جز اینکه بقیه تک ستاره‌ها و چهره‌های خود مثل بریمانلو، محجوب و... غیره را نیز چه از نظر فکری و ذهنی و چه از لحاظ آمادگی جسمانی مورد توجه بیشتر قرار دهد. 

5/ 2

captcha
تازه ها
بیشتر