فوتبال ایران / شناسه خبر: 98900 / تاریخ انتشار : 1398/3/4 15:03
|
هدف‌مان خوب بازی کردن است، نه اول تا چهارم بودن

صادقی: شایعه‌سازان به دنبال بازارگرمی برای مربیان هستند

سمیرا شیرمردی/ سایپا در فصل هجدهم شرایط متفاوت و عجیبی داشت. این تیم قرار بود یکی از نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا باشد اما به خاطر یک سری مشکلات، بازی پلی‌آف مقابل الریان قطر را باخت و حذف شد. نارنجی‌پوشان در کل فصل پرنوسان و البته پرحاشیه‌ای داشتند. مدتی خیلی خوب بودند و نتایج درخشانی می‌گرفتند اما مدتی افت عجیب و شدیدی داشتند. در مقطعی از زمان هم انتقادهای علی دایی علیه کارخانه و باشگاه، باعث شد اتفاقات عجیبی رخ دهد و در نهایت دایی برکنار و ابراهیم صادقی سرمربی سایپا شود. صادقی که سال‌هاست در سایپا حضور دارد و به واسطه علاقه و عرقی که به سایپا دارد، عنوان نارنجی وفادار را به دست آورده، حالا قرار است هدایت سایپا را در فصل آینده هم به عهده داشته باشد. اگرچه به نظر می‌رسد کار صادقی در فصل آینده سخت است اما او امید زیادی دارد و فکر می‌کند می‌تواند با سایپا موفق باشد. صادقی که فصل گذشته به عنوان دستیار دایی و سپس سرمربی سایپا در این باشگاه حضور داشت، در مورد آمارهای این تیم در فصل گذشته، شرایط تیم و... صحبت‌های جالبی دارد.

* * *

- سایپا در فصل گذشته، بیشترین گل خود را از روی کرنر و پاس در عمق زده که جالب به نظر می‌رسد.

تیم ما از نظر فیزیکی خیلی خوب بود و بازیکنان قدبلندی داشت که در تمرینات، روی ارسال‌ها کار می‌کردیم. ارسال کننده‌های خوبی هم داشتیم که اگر قدر موقعیت‌ها را بیشتری می‌دانستیم می‌توانستیم گل‌های زیادی از روی کرنر‌ها و ارسال‌ها بزنیم اما متاسفانه بدشانسی آوردیم و خیلی از فرصت‌ها از دست رفت.

- البته بیشترین گلی که خوردید از سمت چپ بود که 10 بار دروازه تیم‌تان باز شد و البته روی پاس در عمق هم 5 گل خوردید.

خب، سمت چپ‌مان از بازیکنان جوان استفاده می‌شد که بعضی وقت‌ها نتوانستیم عملکرد خوبی داشته باشیم. نمی‌گویم مقصر این گل‌ها، بازیکنان جوان بودند و یا اینکه بازیکن مشخصی، بد کار کرد چون امکان دارد توپ از جای دیگر آمده بود و رفت سمت چپ و از آنجا گل خوردیم اما در کل، بازیکنان جوان اشتباهاتی داشتند که می‌دانیم در فصل بعد با تجربه‌ای که کسب کردند، می‌توانند بهتر کار کنند.

- سایپا همیشه یکی از تیم‌های کم‌هوادار به حساب می‌آید اما با این حال، در مقاطعی هواداران نسبتا زیادی داشت که به نظر می‌رسید این روند در فصل هجدهم هم ادامه داشته باشد اما اینطور نشد. بر این اساس، سایپا در هر بازی به طور میانگین حدود 2 هزار هوادار داشت که خیلی کم به نظر می‌رسد.

بله، سایپا همیشه با مشکل هوادار مواجه بود و هواداران زیادی نداشتیم. به ندرت پیش می‌آمد که هواداران زیادی به ورزشگاه بیایند، مثلا 7، 8، 10 سال پیش و سالی که قهرمان شدیم، می‌دیدم ورزشگاه 15 هزار نفری انقلاب کرج پر می‌شد. بازی با الوصل امارات و آن بازی که تیم داشت قهرمان می‌شد و با مس کرمان بازی داشتیم، ورزشگاه پر شده بود. وقتی این اتفاق می‌افتد یعنی می‌توانیم هواداران بیشتری جذب کنیم. پس باید بیشتر تلاش کنیم تا هواداران زیادی جذب شود.

- چه کار باید کرد که هواداران زیادی جذب کنید؟

باید کارهایی انجام داد. تیم‌های مثل ملوان، صنعت‌نفت آبادان، سپاهان، تراکتور و البته استقلال و پرسپولیس قدمت بالای 50 سال دارند که همین باعث شده هواداران زیادی داشته باشند. سایپا از سال 68 تاسیس شده و قدمتش 30 ساله است. در این 30 سال هیچ موقع برای جذب هوادار کاری نکرد که فکر می‌کنم در این زمینه باید فعالیت داشت تا هواداران زیادی به ورزشگاه بیایند.

- در چند سال گذشته، سایپا خودرو جایزه می‌داد تا بلکه هواداران زیادی به ورزشگاه بیایند اما این مساله هم کارساز نشد و مقطعی بود.

بله، این اتفاقات مقطعی است و نمی‌توان تا همیشه برای هر بازی یک خودرو جایزه داد. این مسائل شاید بتواند کمک کند اما نتیجه گرفتن خیلی مهم است. تیم اگر نتیجه بگیرد، هوادار جذب خواهد کرد.

- سایپا در فصل گذشته در 15 دقیقه پایانی بازی، بیشترین گل زده را داشت اما در همان 15 دقیقه پایان بازی، بیشترین گل را هم دریافت کرد.

اینکه در مورد بیشترین گل زده و بیشترین گل خورده در 15 دقیقه پایانی بازی شرایط مثل هم است باید بررسی شود. باید با دقت‌تر به این مساله پرداخت که چرا 11 گل در 15 دقیقه پایانی خوردیم. با توجه به اینکه تیم جوان بود توانست گل‌های خوبی بزند اما در همان دقایق هم بیشترین اشتباهات را داشتیم و گل خوردیم. باید بیشتر روی این مساله کار کنیم و بازی‌های را دوباره نگاه کنیم که ببینیم چرا در دقایق پایانی بیشترین گل را خوردیم.

- نکته جالب در مورد گلزنان تیم‌تان هم این است که آرمان رمضانی در همه بازی‌های حضور داشت و بیشترین دقایق بازی را به خود اختصاص داد اما تنها 3 گل زد که عجیب است.

آرمان یک سال و نیم است که در وارد تیم ما شده و فورواردی است که دوندگی خیلی خوبی دارد. شاید آرمان کم گل زده اما فضاسازی خیلی خوبی داشت. او با فضایی که ایجاد می‌کرد، باعث می‌شد دیگر بازیکنان سایپا صاحب موقعیت گل شوند و گل‌های خوبی بزنند. آرمان رمضانی در این یک سال و نیم خیلی خوب کار کرده و از او راضی هستیم.

- می‌توانید حدس بزنید، بیشترین گل را چه بازیکنی زده؟

شاید دشتی یا امیرحسین حسین‌زاده. البته فکر می‌کنم هر کدام از آنها 4 گل زده باشند.

- بیشترین گل را رضا اسدی زد که 6 گل بوده و البته 3 پاس گل هم داشت.

می‌دانیم آمار رضا اسدی خیلی خوب است و کلا به تیم خیلی کمک کرد. اسدی با توجه به شرایط سنی‌اش خیلی خوب بازی می‌کند و مثل یک بازیکن باتجربه از فرصت‌ها به خوبی استفاده می‌کند. رضا در ضربات ایستگاهی هم عالی بود و گل‌های خوبی هم از روی ضربات ایستگاهی زد. البته او گل‌های دیگری هم داشت که در بازی‌های فیزیکی معمولا موفق‌تر عمل می‌کرد و می‌توانست حریف را کنار بزند. رضا اسدی 2 سال است که به سایپا آمده و از او هم خیلی راضی هستیم.

- در کل سایپا در فصل گذشته، گل‌های زیادی خورد که شاید اگر این مشکل را نداشتید، می‌توانستید جایگاه بهتری به دست بیاورید.

در فصل گذشته، ما حامد فلاح‌زاده و محمدحسین منادی را به عنوان دروازه‌بان داشتیم که منادی برای اولین بود در لیگ برتر ایران بازی می‌کرد. عملکرد هر 2 گلر ما بد نبود و وقتی تیمی گل خورده زیادی دارد نباید همه تقصیرها را گردن دروازه‌بان‌ها انداخت چون همه باید به تیم کمک کنند. در هر صورت با توجه به این آمار، باید روی ساختار دفاعی تیم کار کنیم تا این مشکل برطرف شود.

- نکته جالبی که در مورد سایپا وجود دارد این است که تیم‌تان در 8 بازی آخر نیم فصل اول و 6 بازی آخر فصل، فقط 8 امتیاز کسب کرده که عجیب است.

بله، ما در اواخر نیم فصل اول مشکل داشتیم و نتایج خوبی نمی‌گرفتیم. در اواخر نیم فصل دوم هم این شرایط برایمان به وجود آمد. ما نسبت به پارسال که تیم چهارم شدیم و توانستیم به پلی‌آف آسیا برسیم، از جوان‌های بیشتری استفاده کردیم. جوان‌هایی که دستاورد خوبی برای باشگاه به حساب می‌آیند.

- پس با این بازیکنان، امید زیادی به سایپا در فصل آینده دارید. فکر می‌کنید اوضاع تیم‌تان در فصل آینده چطور خواهد بود؟

تلاش می‌کنیم بازیکنان خوب‌مان را حفظ و چند بازیکن دیگر به تیم اضافه کنیم. هدف ما این است که است که تیم پرقدرتی دشاته باشیم برای فصل آینده. باتجربه‌های خوبی داریم که در کنار جوان‌های خوب‌مان می‌توانند به تیم کمک کنند. به جوان‌ها دیگر باید فرصت بیشتری داد تا خودشان را بهتر و بیشتر نشان دهند. نفراتی هم اضافه می‌کنیم که مثمرثمر باشند و با انگیزه بالا بتوانند به تیم کمک کنند.

- اگرچه بازیکنان خیلی خوب دارید اما حالا ظاهرا مشکل بزرگی برای فصل آینده خواهید داشت. آن هم این است که قرارداد 12 بازیکن سایپا به پایان رسیده و هر کدام از آنها پیشنهادهای خوبی هم دریافت کردند.

نه، مشکل خاصی نیست. در واقع 16 بازیکن سایپا قراردادشان تمام شده اما خیلی‌ها می‌خواهند بمانند.

- به نظر می‌رسد اوضاع مالی باشگاه سایپا هم خوب باشد و مشکلی برای جذب بازیکن نداشته باشید.

برخلاف مسائلی که در بعضی رسانه‌ها مطرح می‌شود، ما مشکل مالی نداریم. اتفاقا اخیرا با مدیرعامل باشگاه جلسه داشتیم که ایشان هم گفتند مشکل مالی برای جذب بازیکن نداریم.

- با این شرایط، هدف اصلی سایپا برای فصل آینده چه چیزی است؟ عنوان خاصی در نظر دارید؟

هدف ما در فصل آینده، عملکرد خوب است. اینکه بهترین بازی‌ها را انجام دهیم. این یک معضل است که همه تیم‌ها به دنبال این هستند که جزو 4 تیم بالای جدول باشند. ما می‌خواهیم تیم خوب و باانگیزه‌ای وارد مسابقات کنیم و عملکرد خوبی داشته باشیم.

- پس فصل سختی در پیش خواهید داشت چون با وجود اینکه در هفته‌های پایانی فصل گذشته،‌ اعلام شده بود سرمربی فصل نوزدهم شما خواهید بود اما شایعه‌های زیادی در مورد حضور یک سری مربی در سایپا به گوش رسید که عجیب بود.

متاسفانه این فضاها در فوتبال ایران وجود دارد. بعضی از دوستان و مدیربرنامه‌های مربیان با درست کردن این شایعه‌ها به دنبال بازارگرمی برای مربیان‌شان بودند. در حالی که همه می‌دانستند مدیرعامل باشگاه همان زمان که من به عنوان سرمربی انتخاب شدم اعلام کرد فصل آینده هم سرمربی خواهم بود. من نمی‌توانم به مدیرعامل بگویم هر روز صحبت کند و این مساله را بگوید یا اینکه خودم هر روز تکذیب یا تایید کنم. از روز اول موضوع سرمربی فصل نوزدهم سایپا واضح و مشخص بود و معلوم نبود برخی به دنبال چه چیزی هستند.

- به هر حال با این شایعه‌سازان باید خود را آماده یک فصل متفاوت کنید چون ممکن است هر روز یک شایعه در مورد تغییرات کادرفنی سایپا به وجود بیاید.

من قرارداد رسمی با باشگاه سایپا دارم و نگران هیچ چیز نیستم. فقط باید فضا را مدیریت کرد. با این مساله مشکلی پیش نخواهد آمد و شایعه‌سازان می‌دانند نباید سمت سایپا بیایند.

9

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر