فوتبال ایران / شناسه خبر: 98879 / تاریخ انتشار : 1398/3/3 18:42
|
راهنمایی برای آقای مارک ویلموتس

جفت ستاره‌ها: امید و موسی، جهانبخش و کاراسکو

محمد قراگزلو/مارک ویلموتس با امضای قرارداد چالش بزرگی را در فوتبال ایران آغاز کرد.حالا او تیم ملی ایران را تحویل گرفته که پر از بازیکنان مستعد و درخشان است.تیمی که چند سالی است از صدر رنکینگ فیفا در بین تیم های آسیایی پائین نیامده ، برای اولین بار شانس صعود از مرحله گروهی جام جهانی داشته و البته به نیمه نهایی جام ملتهای آسیا رسیده و با شکستی بزرگ و دردناک به خانه برگشته است.

با این حال بخش پر لیوان او بازیکانی هستند که می توانند مرد بلژیکی را به کار در فوتبال ملی ایران و کسب نتایج درخشان امیدوار کنند.

با نگاهی به لیست تیم ملی بلژیک و بازیکنانی که او آخرین بار در رقابت‌های یورو 2016 انتخاب کرده است می توان همسان‌هایی در تیم ملی فوتبال ایران انتخاب کرد.هر چند بیشتر بازیکنان تیم ملی بلژیک جزو ستاره های درجه یک فوتبال اروپا به حساب می‌‌آیند اما ویلموتس می تواند روی معادل‌های ایرانی شان هم حساب باز کند.

کورتوا – بیرانوند: کورتوا با ویلموتس رابطه خوبی نداشت و کارشان به شکایت هم کشید اما هیچ کس حتی خود ویلموتس نمی تواند شایستگی‌های این دروازه‌بان را به چالش بکشد.هر چند در فصل اخیر فوتبال اروپا کورتوا شرایط خوبی در رئال مادرید نداشت و شاید از کهکشانی‌ها جدا شود اما قبل از آن در اتلتیکو مادرید و چلسی یک ستاره بود و برای بلژیک هم نقش تعیین کننده ای داشته. بیرانوند از نظر قد و قواره و کیفیت در قیاس کوچکتر شباهت زیادی با کورتوا دارد با این تفاوت که فاصله بیرانوند با گلرهای دوم و سوم تیم ملی به اندازه کورتوا با مینیوله نیست هر چند کسی در شماره یک بودن بیرانوند شکی ندارد.

کمپانی- منتظری:اگر دنبال یک مقایسه درست بودید باید سیدجلال حسینی را با کمپانی کاپیتان سیتی و تیم ملی بلژیک مقایسه می کردید.البته جالب است بدانید لقب محمد حسین کنعانی زادگان، کمپانی است و این دو را با هم مقایسه کرده اند – فقط به خاطر آوای اسم فامیلی شان – اما شاید موقعیت کمپانی مثل پژمان منتظری در تیم ملی ایران باشد.ویلموتس ، کمپانی را به یورو 2016 نبرد و شاید همین اتفاق برای منتظری هم رخ بدهد.

فرتونگن – پورعلی گنجی:ستون تاتنهام و تیم ملی بلژیک یک مدافع محکم و سرزن است که شاید بتوان فوتبال محکم و سفت پورعلی گنجی را به او تشابه کرد.هر دو نفر در تیم های بلژیک و ایران موقعیت مستحکمی دارند و احتمالا ویلموتس هم روی مرتضی حساب ویژه ای باز خواهد کرد.بخصوص که او در لیگ بلژیک هم بازی کرده است.

فرمالن – کنعانی زادگان:از نظر تجربه فاصله زیادی بین دو بازیکن وجود دارد اما فرمالن با وجود مصدومیت های متوالی هم به تیم ملی کشورش دعوت می شد هم در بارسلونا چند فصل ماندگار شد.یادمان نرود کنعانی زادگان هم در دوره مصدومیت بازیکن ملی پوش بود .

مونیه – رضاییان: مدافع راست باکیفیت بلژیکی‌ها شاید یکی از آخرین ستاره های طلایی این تبم بود که در جام جهانی درخشید.رامین هم با سابقه بازی در بلژیک می تواند همان نقش را برای سناتور بلژیکی ایفا کند.

کاراسکو – جهانبخش: تا حدود زیادی شبیه هم بازی می کنند و از نظر چهره و فیزیک بدنی هم شباهت دارند.البته کاراسکو سریعتر از جهانبخش است اما هر دو نفر به عنوان وینگر تکنیکی فوتبال جذابی ارائه می دهند.

ناینگولان – دژاگه: از نظر جنگندگی و تتوهای رو بدن شان می توان این دو هافبک را شبیه هم دانست اما حتما ویلموتس می داند اشکان هم به اندازه ناینگولان می تواند برای تیمش بازیکن موثری باشد.

دمبله – ابراهیمی:موسی دمبله در پست هافبک دفاعی برای تاتنهام حکم یک ستاره را ایفا کرده است و اگر ویلموتس فیلم بازی های تیم ملی در جام جهانی2018 را تماشا کرده به این نکته پی برده که امید می تواند همان موسی قدرتمند برای بلژیک باشد.

لوکاکو – آزمون: اگر قرار باشد یک مهاجم ششدانگ شماره 9 برای تیم ملی بلژیک انتخاب کنید حتما روی روملو لوکاکو انگشت می گذارید.در فوتبال ایران هم این اتفاق برای سردار آزمون می افتد حتی اگر مخالفان زیادی داشته باشد.

تیم ملی ایران یکی مثل ادن هازاراد ندارد که سطحی بالاتر از بقیه نفرات را به نمایش بگذارد.همچنین بازیکنی شبیه مروان فلینی هم در خط هافبک مان نداریم .شاید اگر خلعتبری هنوز ملی پوش بود می شد او را با مرتنس کوتاه قامت، سریع و تکنیکی مقایسه کرد اما بقیه تشابه ها با اغماض و در مقیاسی کوچکتر می تواند اینگونه باشد:

آلدرویده – مجید حسینی ، ویتسل – حاجی صفی،باتشوایی – طارمی، اوریگی – امیری ،دی بروینه – قدوس، بنتکه – انصاری فرد.

3-670

 

 

 

 

کلیدواژه
تیم ملی
captcha
تازه ها
بیشتر