فوتبال ایران / شناسه خبر: 98876 / تاریخ انتشار : 1398/3/3 17:59
|
فدراسیون: قانونگذار باید قانونی برای پرداخت حق‌پخش وضع کند

مجلس: فدراسیون هیچ تلاشی برای حل مشکل حق پخش نکرده

بهناز میرمطهریان / تنها راه حل موجود برای مشکل حق پخش تلویزیونی این است که فدراسیون فوتبال پیشنهاد اصلاح قانون و وضع قانونی در این رابطه را به مجلس ارائه دهد.

فدراسیون: قانونگذار باید قانونی برای پرداخت حق‌پخش وضع کند

مجلس: فدراسیون هیچ تلاشی برای حل مشکل حق پخش نکرده

 

بهناز میرمطهریان / بعد از هشدار جدی فیفا مبنی بر اعمال محرومیت برای فوتبال ایران در صورت حل نشدن مشکل حق پخش، شاید دیگر زمان آن رسیده که به بی‌توجهی‌هایی که سال‌ها به این مسئله شده پایان دهیم. همیشه تا صحبت از پرداخت حق پخش تلویزیونی به میان می‌آید، ماجرا به مسئله پیچیده‌ای تبدیل می‌شود که گویا هیچ راه حلی برای آن وجود ندارد. قانونی درباره پرداخت حق پخش تلویزیونی به باشگاه‌ها وجود ندارد و صدا و سیما برای فرار از پرداخت این مبلغ قابل توجه قوانین دیگر را بسط می‌دهد و از پرداخت این مبلغ فرار می‌کند. حال آنکه یک پیگیری ساده از سوی فدراسیون فوتبال و درخواست از مجلس شورای اسلامی برای اصلاح قانون می‌تواند این مشکل را برای همیشه حل کند!

خلاء قانونی درباره پرداخت حق پخش تلویزیونی به باشگاه‌ها، فدراسیون فوتبال را با تهدید جدی فیفا مواجه کرده است. تا آنجا که گزارش نمایندگان فدراسیون جهانی فوتبال مبنی بر دریافتی صفر باشگاه‌ها از محل حق پخش تلویزیونی، خطرمحرومیت فوتبال ایران از میزبانی رقابت‌ها و همچنین دریافت پاداش‌ از فیفا را افزایش داده است.

مشکل کهنه حق پخش تلویزیونی که سال‌ها مورد بی‌توجهی نهادهای مسوول قرار گرفته حالا دارد به معضلی اساسی برای فوتبال ایران تبدیل می‌شود و در کمال تعجب همچنان آن‌طور که باید و شاید جدی گرفته نمی‌شود!

از سال‌ها پیش به محض اینکه صحبت از پرداخت حق پخش تلویزیونی به میان آمد، مسوولان صدا و سیما به قوانین بین‌المللی استناد کردند و گفتند براساس قانون یک نهاد دولتی نمی‌تواند به باشگاه‌های خصوصی پولی پرداخت کند. البته که این قانون وجود دارد اما حساب حق پخش تلویزیونی از سایر پرداختی‌ها جداست و مشکل دقیقاً از همین‌جا شروع می‌شد که در قوانین تجاری‌سازی هیچ صحبتی از پرداخت حق پخش تلویزیونی به میان نیامده است و هیچ قانونی در این رابطه وجود ندارد که بتواند مشکل فوتبال ایران را حل کند.

فدراسیون فوتبال: باید قانون اصلاح شود

سهیل مهدی، رییس کمیته صدور مجوز حرفه‌ای سازمان لیگ که چند روز پیش از هشدار فیفا مبنی بر محرومیت فوتبال ایران خبر داده بود، حالا درباره مشکلاتی که برسر راه پرداخت حق پخش تلویزیونی وجود دارد، از جزییات بیشتری پرده‌برداری می‌کند. او می‌گوید: «بحث حق پخش تلویزیونی، موضوع پیچیده‌ای است که درباره آن در زمینه‌های مختلفی دچار مشکل هستیم. درباره پخش تلویزیونی، قانون تجاری کردن باشگاه‌ها را نداریم که بخواهیم در آن موضوع حق پخش را در نظر بگیریم. ما اگر از اصناف مختلف بخواهیم صحبت کنیم طرح تجاری‌شان مشخص است. هر کسی در هر صنفی می‌داند از ابتدا تا انتها باید چکار کند و قوانین درآمدزایی‌اش چیست اما در باشگاه‌داری این‌طور نیست. در کشور ما قانون‌گذار محترم در قوانین تجاری‌سازی، باشگاه‌ها را لحاظ نکرده است.»

مهدی تأکید می‌کند: «یک باشگاه درآمدهایی مثل نقل و انتقال، حق رشد بازیکن، بلیت فروشی، حق پخش، تبلیغات محیطی، فروش اقلام مختلف را می‌تواند داشته باشد اما نه سودآوری‌اش مشخص است و نه درآمدزایی باشگاه‌ها. به همین خاطر است که از بین این همه سرمایه‌گذار سرگردان که در کشور هست، هیچکس حاضر نمی‌شود در فوتبال سرمایه‌گذاری کند. حق پخش مستقیم فوتبال تنها یکی از درآمدهایی است که باشگاه‌ها می توانند از صدا و سیما مطالبه کنند. تمام برنامه‌هایی که با محوریت فوتبال ساخته می‌شوند هم باید حق فوتبال را بپردازند اما متأسفانه هیچ پولی به باشگاه‌ها پرداخت نمی‌شود. چون براساس مصوبه‌ای سازمان‌های دولتی، حق پرداخت به باشگاه‌ها را ندارند. قوانین ما برای ورزش قهرمانی نوشته شده و برای ورزش حرفه‌ای قانونی نداریم.»

راهکار سهیل مهدی به عنوان نماینده فدراسیون در این زمینه، مشارکت نهادهای نظارتی است: « باید نهادهای مختلف دست به دست هم دهند و این مشکلات ورزش حرفه‌ای را حل کنند. مجلس شورای اسلامی و نهادهای نظارتی مثل اداره مالیات، سازمان‌های پولی و مالی، بورس باید در برنامه‌ریزی‌های خود ورزش حرفه‌ای را لحاظ کنند.»

اگر این مشکل با اصلاح قوانین و از سوی مجلس شورای اسلامی حل می‌شود، چرا هیأت رییسه فدراسیون فوتبال در جلسه‌ای که با کمیسیون اقتصادی مجلس داشتند، به جای مشورت درباره احداث سازمان اقتصادی فوتبال پیشنهاد اصلاح قانون برای پرداخت حق پخش را مطرح نکرده‌اند؟ مهدی مشغله‌های زیاد فدراسیون فوتبال را دلیل این موضوع می‌داند: «واقعیت این است که ما در فدراسیون فوتبال آتش‌نشان شده‌ایم و مدام در حال خاموش کردن آتش ها هستیم. بحث تحریم‌ها، فشردگی برنامه‌های بین المللی و برنامه‌ریزی برای رویدادهای مختلف، باعث شده فدراسیون درگیر روزمرگی و مشکلات متعدد آن شود. ما 17 تیم ملی داریم که باید به تمام مسائل مربوط به این تیم‌ها رسیدگی کنیم اما اینقدر درگیر روزمرگی شده‌ایم که نمی توانیم به فوتبال به عنوان یک صنعت پولساز نگاه کنیم و برای حل مشکلات قانونی‌اش تلاش کنیم.»

مجلس: فدراسیون پیشنهاد بدهد

با اینکه فدراسیون فوتبال معتقد است که قانون‌گذاران و نمایندگان مجلس می‌توانند مشکلات مربوط به حق پخش تلویزیونی را با وضع قانون مربوطه حل کنند اما پرس و جو از نمایندگان مجلس خبر از این دارد که هیچ درخواست یا پیشنهادی مبنی بر اصلاح قوانین به مجلس شورای اسلامی ارائه نداده‌اند. احمد انارکی محمدی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس چندی پیش به همراه سایر اعضای کمیسیون با هیأت رییسه فدراسیون فوتبال درباره مسائل اقتصادی جلسه داشت اما می‌گوید که هیچ درخواست جدی مبنی بر اصلاح قانون برای پرداخت حق پخش ارائه نشده است.

انارکی محمدی در این رابطه توضیح می دهد: «با اینکه باشگاه‌ها تبلیغات محیطی را از ورزشگاه‌ها دریافت می‌کنند اما این درآمدها کفاف هزینه‌های ورزشی را نمی‌دهد. اگر بخواهیم حرفه‌ای کار کنیم باید هزینه‌های بالایی را بپردازیم. همان ساز و کاری که در باشگاه‌های مطرح دنیا صورت می‌گیرد. ما در مجلس باید ابزار قانونی لازم را برای این کار در اختیار فوتبال قرار دهیم اما این باید در قالب پیشنهادی از سوی دولت یا پیشنهادی از سوی فدراسیون فوتبال یا خود باشگاه‌ها به مجلس برسد. آن‌ها باید این ابزار را تقاضا کنند و از ما بخواهند که اصلاح قانونی را در دستور کار قرار دهیم.»

او همچنین تأکید می‌کند: «ما در کمیسیون اقتصادی، جلسه‌ای با هیأت رییسه فدراسیون فوتبال داشتیم. موضوعاتی هم در این رابطه مطرح شد اما پیگیری آن به زمان دیگری موکول شد. به هرحال مسوولان فدراسیون فوتبال باید به صورت کتبی و شفاهی پیگیر این موضوع باشند و درخواست اصلاح این قانون را مطرح کنند. چون ما گاهی درگیر اولویت‌ها می‌شویم و نیاز هست که فدراسیون فوتبال در این زمینه پیگیر باشد. به هرحال ایران در میان کشورهایی است که طرفداران فوتبالی زیادی دارد و ما هم ملزم هستیم که احساسات جامعه را پاسخ دهیم. درست است که صدا و سیما در کشور ما انحصاری است اما نمی توانیم بگوییم چون انحصاری است پس حق پخش فوتبال را نپردازد. خود صدا و سیما درآمدهایش را از شرکت‌های بازرگانی به دست می‌آورد و باید حق فوتبال را بپردازد. ما هم از این موضوع حمایت می‌کنیم.»

 

 

 

2-1

 

captcha
تازه ها
بیشتر