فوتبال ایران / شناسه خبر: 98858 / تاریخ انتشار : 1398/3/3 16:09
|

سمیرا شیرمردی/ ذوب‌آهن اصفهان در فصل هجدهم شرایط عجیب و متفاوتی را تجربه کرد. این تیم قرار بود با امید نمازی به دنبال قهرمانی باشد اما ذوب‌آهن نه تنها شبیه یک مدعی نبود، بلکه حتی داشت به منطقه خطر هم نزدیک می‌شد. همین مساله و البته اینکه ذوب‌آهن در خانه نتوانست هیچ بردی به دست بیاورد، باعث شد نمازی برکنار شود و علیرضا منصوریان هدایت تیم را به عهده بگیرد. با آمدن منصوریان، شرایط در ابتدا خوب نبود اما رفته رفته، ذوب‌آهن شبیه یک تیم مدعی شد که توانست در آسیا هم خودی نشان دهد. ذوب‌آهن تنها تیمی بود که توانست از مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا صعود کند و امید را به هواداران برگرداند. قاسم حدادی‌فر کاپیتان ذوب‌آهن که یکی از تاثیرگذارترین بازیکنان تیم به حساب می‌آید، در مورد شرایط ذوب‌آهن در فصل هجدهم و آماری که از خود به جای گذاشت، صحبت‌های جالبی دارد.

* * *

- فصل گذشته، ذوب‌آهن بیشترین گل خود را از روی پاس در عمق 7 گل و ارسال از سمت راست 6 گل زد...

ما نیم فصل اول را خوب شروع نکردیم و امتیازات زیادی را از دست دادیم. البته نمی‌شود از زحمات آقای نمازی گذشت. ایشان خیلی زحمت کشید اما از وقتی آقای منصوریان آمد، جو تیم تغییر کرد و فوتبال‌مان عوض شد. ما به نسبت قبل بهتر و با نظم‌تر بازی می‌کردیم. البته در ابتدای حضور آقای منصوریان، چند هفته خوب نبودیم اما کم‌کم چیزهایی که خواستند انجام شد. در سمت راست هم بازیکنانی داشتیم که خوب ارسال می‌کردند و گل می‌ساختند. وقتی هم با 2 فوروارد بازی می‌کردیم گل‌های توی عمق خوبی هم زدیم. در کل کاری که کردیم این بود که از ضربات ایستگاهی هم خوب استفاده کنیم و در تمرین خیلی کار می‌کردیم که در کل گل‌های خوبی زدیم.

- البته بیشترین گل را هم از پاس در عمق و شوت خوردید.

بله، در این مقوله نقص داشتیم چون با تک هافبک دفاعی بازی می‌کردیم و 5 بازیکن نفوذی داشتیم. تیم ما در نیم فصل دوم خیلی هجومی بازی می‌کرد و اکثر بازیکنان در حمله شرکت می‌کردند. همین مساله باعث می‌شد در دفاع کم‌تعداد باشیم و به این شیوه گل بخوریم. برنامه ما در نیم فصل دوم این بود که از جلو پرس کنیم و همان جلو بازی کنیم که اگرچه گل‌های خوبی زدیم اما در مواقعی هم به ما ضربه زد.

- نکته جالب این است که ذوب‌آهن بیشترین گل را در 15 دقیقه پایانی نیمه دوم زد اما در 15 دقیقه ابتدایی همین نیمه هم بیشترین گل را خورد.

فکر کنم نیم فصل دوم اولین تیم بودیم که بدنسازی را شروع کردیم و خیلی فشرده کار را انجام دادیم. ما 10 روز زودتر از دیگر تیم‌ها کارمان را شروع کردیم و خیلی فشار آوردیم که از لحاظ بدنی آماده شویم. بعد از آن، هر 3، 4 روز یک بار بازی داشتیم. ما پلی‌آف و لیگ قهرمانان آسیا را داشتیم که همه بازیکنان درگیر آن بودند. به خاطر اینکه به لحاظ بدنی مشکلی نداشتیم در دقایق پایانی بهتر کار می‌کردیم و گل‌های مهمی زدیم. البته در شروع نیمه دوم بی‌تمرکز بودیم که ایراد از من بزرگتر بود که نتوانستیم نیمه دوم را خوب شروع کنیم.

- مهمترین مساله در مورد ذوب‌آهن که خیلی عجیب هم به نظر می‌رسد این است که در بازی‌های بیرون از خانه بیشتر از داخل خانه، امتیاز کسب کرده.

ما تا نیم فصل دوم یک برد داخل خانه هم نداشتیم که باید دلیل آن بررسی شود. البته کادرفنی ظاهرا این مساله را بررسی کرده چون تا حدودی برطرف شده بود. ما تا بازی چهاردهم، پانزدهم حتی برد نداشتیم. خدا را شکر این مشکل برطرف شد و در نیم فصل دوم تیم بهتر کار کرد. البته استرس نیم فصل اول و اشتباهات داوری در نیم فصل دوم باعث شد کار را خوب شروع نکنیم اما خوب تمام کردیم. ما می‌توانستیم در کورس قهرمانی هم باشیم اما نوسان زیاد مانع شد. اگر بخواهیم فصل بعد در کورس باشیم، دیگر نباید نوسان داشته باشیم.

- شاید همین نوسان‌ها هم باعث شد هواداران زیادی برای بازی‌های‌تان به ورزشگاه نیایند. ذوب‌آهن در بازی‌های خانگی به طور میانگین 3200 هوادار داشت که خیلی کم به نظر می‌رسد.

خب با توجه به سال‌های پیش که ورزشگاه به راحتی پر می‌شد، ما اول فصل خوب شروع نکردیم و نتایج خوبی نمی‌گرفتیم که این مسائل باعث شد هواداران ناامید شوند. بعد از آن، شرایط بهتر شد اما باید آنقدر کار کنیم که هواداران زیادی را به ورزشگاه برگردانیم. امیدوارم فصل آینده را خوب شروع کنیم تا هواداران به ورزشگاه بیایند. البته ما هوادار آنچنانی نداریم اما همه می‌دانیم بازی بدون تماشاچی کیفیت ندارد. پس تلاش می‌کنیم نتایجی بگیریم که بتوانیم هواداران زیادی را جذب کنیم.

- در فصل گذشته، رشید مظاهری بیشترین دقایق بازی را برای ذوب‌آهن داشت اما شما در عین ناباوری نفر هشتم لیست ذوب‌آهن برای بیشترین دقایق بازی هستید.

خدا را شکر. به هر حال نیم فصل اول برای خودم خوب نبود. رشید بازیکن ملی‌پوش و افتخار تیم ماست که امیدواریم سال آینده هم کنار ما باشد. البته تصمیم‌گیرنده نهایی خود رشید است که امیدوارم هر جا هست، موفق باشد.

- با روندی که ذوب‌آهن در پیش گرفته، فکر می‌کنی تیم‌تان بتواند در فصل آینده یکی از مدعیان قهرمانی باشد؟

همه چیز بستگی به سیاستگذاری باشگاه دارد. دور بعد لیگ قهرمانان آسیا خیلی مهم است که باید برای آن تدارک خوب دیده شود. کسی فکر می‌کرد ما از پلی‌آف بالا برویم اما تیم متحول و موفق شد. بازیکنان و اعضای زیادی از تیم قراردادشان برای فصل آینده تمام شده که باشگاه باید آنها را متقاعد کند که بمانند. بازیکنانی که تاثیرگذار هستند.

- الان 3 بازیکن سرباز ذوب‌آهن برگشتند که این مساله می‌تواند به تیم‌تان کمک کند.

دقیقا. ما 3 بازیکن خیلی خوب در تراکتور داشتیم که برگشتند. زهیوی و خلعتبری هم آماده شدند و دارند برمی‌گردند. اگر باشگاه بتواند بازیکنانی که قراردادشان تمام شده را متقاعد کنند که بمانند، تیم قدرتمندی خواهیم بود.

- خیلی از بازیکنان ذوب‌آهن امیدوار هستند بتوانند به فینال لیگ قهرمانان آسیا برسند. شما فکر می‌کنی می‌توانید به این هدف بزرگ برسید؟

من قبلا فینال لیگ قهرمانان آسیا را تجربه کردم. خیلی کار سخت است و نمی‌شود با حرف و زبان، خود را به آنجا رساند. باید خیلی خوب کار کنیم. هر چه جلوتر می‌رویم، کار سخت‌تر می‌شود اما ناامید نیستیم. تیم‌های شرق آسیا که همه مدعی هستند اما در غرب آسیا هم تیم‌های عربی با سرمایه‌گذاری‌های کلان، قوی شدند که کار را خیلی سخت کردند اما ما ایرانی هستیم و همیشه نشان دادیم کارهای غیرممکن را ممکن می‌کنیم.

- پس امیدوار به حضور در فینال لیگ قهرمانان آسیا هستید؟

ان‌شاءا... تمام تلاش‌مان را می‌کنیم.

- بعد از اتفاقات تلخی که در ورزشگاه کربلا تجربه کردید، حالا باید با تاخیری یک هفته‌ای در قطر از حریف عربستانی خود میزبانی کنید.

بله، چهارشنبه در قطر میزبان النصر هستیم. این بازی برای سرگروهی است و همه می‌دانیم النصر بیشترین خرج را کرده و تیمی خیلی قدرتمند است که در لیگ عربستان هم قهرمان شده. ما قبلا توانستیم این تیم را شکست دهیم، الان هم ناامید نیستیم. امیدواریم بتوانیم با تمام قدرت وارد این بازی شویم و ببریم. اینکه به عنوان تیم سرگروه به دور بعد برویم قرعه آسان‌تری داریم یا نه، مد نظرمان نیست و فقط می‌خواهیم برنده باشیم.

- به هر حال میزبانی در خانه، خیلی مهم است که در دور بعد اگر حریف‌تان عربستانی باشد، باز هم از آن دور خواهید شد.

من قبل از هر چیز می‌خواهم از هواداران‌مان تشکر کنم. ما روزهای بد داشتیم و بد نتیجه می‌گرفتیم اما همیشه پشت‌مان ایستادند و حامی تیم بودند که امیدوارم این روند ادامه پیدا کند و بهتر از قبل هم شود تا بتوانیم نتایج بهتری بگیریم. با حضور هواداران‌مان بدون شک مقابل هر تیمی می‌توانیم بهتر کار کنیم و نتیجه بهتری بگیریم که امیدواریم این اتفاق بیفتد.

9

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر