ورزش ایران / شناسه خبر: 98846 / تاریخ انتشار : 1398/3/3 13:57
|
بدهی ۴ میلیاردی فدراسیون کشتی به اتحادیه جهانی

همه‌ رازهایی که انتشار یک نامه بر ملا کرد

لو رفتن نامه اتحادیه جهانی به فدراسیون کشتی رازهای زیادی را بر ملا کرده. یکی از این رازها بدهی 270 هزار فرانکی به اتحادیه جهانی است. همان چیزی که اتحادیه را برای تعلیق کشتی ایران ترغیب کرده است.

محسن وظیفه- شاید آن کسی که برای اولین بار نامه لالوویچ به نعمتی را به رسانه‌ها داد، هرگز فکر نمی‌کرد، داستان سرایی تعلیق کشتی به دلیل حضور نعمتی به عنوان سرپرست، به واقعیتی عجیب درباره تعلیق کشتی به خاطر بدهی‌ سنگین به اتحادیه جهانی تبدیل شود! این اتفاق اما حالا رخ داده و فدراسیون کشتی ایران با یک بحران جدی روبرو است. بحرانی به بزرگی 270 هزار فرانک سوئیس و یا 4 میلیارد تومان، که مشخص نیست چرا در جای دیگر هزینه شده و چگونه قرار است توسط سرپرست فدراسیون کشتی پرداخت شود؟ شاید این بدهی ورودی به بدهی‌های سنگین فدراسیون کشتی باشد و رونمایی از یک سری از واقعیت‌هایی که در سال‌های گذشته پشت شعارهای آورده 400 میلیاردی در سال، پنهان شده بود.

بعد از نامه‌ای که ننادلالوویچ برای بهروز نعمتی سپرست فدراسیون کشتی نوشت، حالا ابعاد جدیدی از این نامه و دلایل ارسال آن به سرپرست فدراسیون کشتی منتشر می‌شود. بر خلاف اولین روزهای انتشار این نامه که بحث تعلیق کشتی ایران به دلیل انتخاب نعمتی به عنوان سرپرست فدراسیون کشتی مطرح بود، حالا دیگر برای همگان عیان شده که تهدید جدی لالوویچ در این نامه برای بدهی سنگین فدراسیون کشتی به اتحادیه جهانی است نه چیز دیگر. بدهی که بالغ بر 270 هزار فرانک سوئیس است و با توجه به قیمت 14 هزار و اندی تومان هر فرانک سوئیس در این روزها، نزدیک به 4 میلیارد تومان می‌رسد! بدهی که باید هر چه زودتر پرداخت شود وگرنه بحث تعلیق کشتی ایران را پیش می‌آورد.

بدهی سنگین فدراسیون کشتی به اتحادیه جهانی که حالا ابعاد وسیعی پیدا کرده و نگرانی‌های زیادی را درباره سایر بدهی‌های کشتی به میان آورده که آیا این اولین و آخرین بدهی فدراسیون کشتی است یا قرار است این روزها باز هم اخبار جدیدی از فدراسیون کشتی به بیرون درز کند؟ شاید اگر بهروز نعمتی سرپرست فعلی فدراسیون کشتی اندکی بیشتر اسناد مالی را بررسی کند، اخبار جدیدی درباره بدهی‌های جدیدی از فدراسیون کشتی به گوش می رسد. 

بدهی به اتحادیه چندین سوال مهم را به وجود آورده که در بخش‌های مختلفی قابل بررسی است. نکته اول درباره بدهی 270 هزار فرانکی این است که این بدهی چرا و چگونه به وجود آمده است؟ 270 هزار رانک رقم بسیار زیادی است که با پرداخت نشدن حق ترانسفر، جریمه و لایسنس داوران، کشتی گیران و مربیان به وجود آمده اما بخش عمده این بدهی مربوط به کشتی گیران خارجی است که در لیگ ایران به میدان رفته‌اند. طبق دستور العمل اتحادیه جهانی، باشگاه‌هایی که در ایران از کشتی گیران خارجی در مسابقات لیگ برتر سود می‌برند، باید 2500 فرانک سوئیس بابت کشتی گیران دارنده مدال جهانی و المپیک پرداخت کنند. برای کشتی گیرانی که مدال قاره‌ای دارند، 2000 و برای کشتی گیران ملی هم 1500 فرانک سوئیس باید به حساب اتحادیه جهانی واریز شود. نکته مهم این بدهی همین جا هست که طی چند سال این پول از طریق باشگاه‌ها به حساب فدراسیون واریز شده اما فدراسیون این پول را خرج امور دیگری کرده و به حساب اتحادیه جهانی پرداخت نکرده است.

نکته مهم دیگر به بی توجهی فدراسیون کشتی به این تهدید و نامه بر می‌گردد. اتحادیه جهانی کشتی قبل از این و پیش از اعزام تیم ملی کشتی به مسابقات قهرمانی آسیا نامه‌ای مشابه را به فدراسیون کشتی ارسال کرده بود که در آن مقطع خیلی سعی شد تا متن نامه رسانه‌ای نشود اما در همان مقطع هم اتحادیه جهانی تهدید کرده بود اگر بدهی پرداخت نشود مانع از حضور کشتی ایران در مسابقات قهرمانی آسیا می‌شود که البته مورد توجه فدراسیون کشتی قرار نگرفت. این‌که در این نامه اتحادیه جهانی به شدت تهدید می‌کند که اگر بدهی پرداخت نشود، تعلیق در انتظار کشتی ایران است به خاطر بی توجهی فدراسیون به نامه تهدید آمیز قبلی است که در دوره سرپرستی حمید بنی تمیم ارسال کرده بود اما چرا در آن مقطع حمید بنی تمیم به این نامه بی توجهی کرد، که نامه دوم لالوویچ با لحنی تندتر ارسال شود؟ آیا این نامه تهدید آمیز توهین به کشتی ایران محسوب نمی‌شود؟

نکته مهم دیگر این نامه به پنهان کاری فدراسیون درباره این بدهی بر می‌گردد که اگر اتحادیه جهانی این نامه را ارسال نمی‌کرد، معلوم نبود این بدهی رو شود و مشخص نیست امثال این بدهی چند مورد دیگر در فدراسیون وجود دارد که هنوز از آن‌ها رونمایی نشده است. پنهان ماندن این بدهی آن‌هم در شرایطی که در سال‌های اخیر فدراسیون مدعی بود به هیات‌ها شخصیت داده و روسای هیات‌ها صاحب نظر و تصمیم گیرنده شدند، نکته مهمی است و حتما این سوال را به وجود می‌آورد که آیا اعضای مجمع فدراسیون کشتی در جریان این بدهی قرار داشته‌اند یا آن‌ها نیز به تازگی با انشتار این نامه در رسانه‌ها در جریان این نامه قرار گرفته‌اند؟ به هر حال فدراسیون کشتی در سال‌های اخیر هر چند ماه یکبار سمینار هیات‌های کشتی را برگزار می‌کرد و حتما باید در این سمینارها هم درباره این بدهی گزارشی ارائه می‌شد آیا واقعا این اتفاق رخ داده است؟

5

 

 

captcha
تازه ها
بیشتر