فوتبال ایران / شناسه خبر: 98802 / تاریخ انتشار : 1398/3/1 18:33
|
بخش خصوصی نمی‌تواند سرباز بگیرد

پایان سربازی در تراکتورسازی

اکبر منتشلو / تراکتورسازی تبریز هجدهمین دوره لیگ برتر را هم با همان ناکامی های گذشته سپری کرد. هر چند قرار گرفتن در رده پنجم جدول شاید از نظر خیلی ها ناکامی به شمار نرود، اما اهداف ترسیم شده تراکتورسازی در اول فصول گذشته و بخصوص فصل گذشته لیگ برتر، قرار گرفتن این باشگاه در رده پنجم را ناکامی تعریف می کند.

این باشگاه تبریزی سالهای گذشته را متفاوت سپری کرد، از یک طرف نهادهایی مثل شهرداری و ... این تیم را حمایت می کردند و از طرف دیگر مالکین باشگاه هم از نظر مالی وضعیت مناسبی داشتند و از همه مهمتر این تیم به عنوان یک تیم نظامی، از مزیت بزرگی به نام فوتبالیست های سرباز بهره می برد. امتیازی که باعث شد در طول سالهای گذشته بازیکنان مطرح زیادی راهی باشگاه تراکتورسازی شوند. هر چند این تیم با مدیریت های مختلف هیچ گاه نتوانست از این ظرفیت بزرگ به نتایج مورد نظر هوادارانش دست پیدا کند، اما به هر حال تراکتورسازی در کنار بسیاری از فاکتورهای خوبی که داشت و در کنار حمایت هواداران بی شمارش، از مزیت بازیکنان سرباز هم استفاده می کرد. سال گذشته با همه این شرایط تراکتورسازی به پایان خط چندین ساله خود رسید و مسئولان تیم اعلام کردند برای برون رفت از مشکلات باشگاه، این تیم به بخش خصوصی واگذاری خواهد شد. اتفاقاً برعکس آنچه که تصور می شد تراکتورسازی خیلی زود مالک جدید خود را شناخت و زنوزی با وجود داشتن تیمی به نام ماشین سازی در لیگ برتر، صاحب تراکتورسازی هم شد. محمدرضا زنوزی با تملک مالی که داشت خیلی زود دست به کار شد و بازیکنان خوب و ستاره ای برای این تیم به خدمت گرفت.  اما در کنار این موضوع، بحث بازیکنان سرباز همچنان مطرح بود. به هر دلیلی مجوز استفاده تراکتورسازی خصوصی سازی شده در لیگ هجدهم از فوتبالیست های سرباز صادر شد و بازیکنانی که همچنان به عنوان سرباز در خدمت این تیم بودند، در لیگ هجدهم و در تیم خصوصی به کارشان ادامه دادند، هر چند در همان زمان هم طی گزارش هایی نوشتیم که این موضوع کاملاً با قوانین حاکم بر جامعه و ورزش مغایرت دارد، اما به هر حال به بهانه های مختلف فوتبالیست های سرباز همچنان به کارشان در این تیم ادامه دادند.

حالا با تمام شدن لیگ هیجدهم و البته بازهم ناکامی تراکتورسازی، در هفته های گذشته موضوع اتمام سربازی برخی بازیکنان سرباز این تیم مطرح و عنوان شد که این بازیکنان به تیم های سابق خود باز خواهند گشت. این در حالی است که بنا براعلام رسمی هیات فوتبال تبریز و همچنین مسئولان باشگاه تراکتورسازی این تیم به بخش خصوصی واگذار شده و استفاده از فوتبالیست های سرباز در این تیم کاملاً غیرقانونی خواهد بود. با این اوصاف باید گفت که لیگ نوزدهم پایان سربازی در تراکتورسازی است و این تیم در لیگ آتی نمی تواند از این مزیت استفاده کند. به همین خاطر زنوزی به عنوان مالک باشگاه تراکتورسازی قطعاً برای جذب بازیکنان مورد نظر کادر فنی آینده، به فکر راه های دیگری باشد و به طور طبیعی بازیکنان سرباز با شرایط جدیدی که اعلام شده است، ترجیح خواهند داد بعداز دوران بازی‌شان در فوتبال، به سراغ سربازی بروند، چرا که در حال حاضر در لیگ برتر تیم نظامی وجود ندارد و در لیگ های پایین تر هم اوضاع تیم های نظامی چندان مناسب نیست.

2

 

captcha
تازه ها
بیشتر