فوتبال ایران / شناسه خبر: 98783 / تاریخ انتشار : 1398/2/31 17:03
|
به لحاظ هزینه تیم سیزدهم، چهاردهم بودیم

گل‌محمدی: هدف‌مان ماندن در لیگ بود، نه قهرمانی و آسیا

سمیرا شیرمردی/ پدیده مشهد در فصل هجدهم واقعا یک پدیده بود که توانست همه تیم‌ها را شگفت‌زده کند. تیمی که قرار بود فقط در لیگ برتر بماند اما در نقش یک مدعی ظاهر شد و از تیم‌های زیادی امتیازات ارزشمندی گرفت. پدیده مشهد علاوه بر اینکه 10 هفته، صدرنشین لیگ برتر بود، بازی‌های زیبایی به نمایش گذاشت که تعریف و تمجید کارشناسان زیادی را به دنبال داشت. این تیم اگرچه حتی شایسته رسیدن به قهرمانی بود اما در نهایت در رتبه چهارم قرار گرفت تا شانس خوبی برای آسیایی شدن داشته باشد. یحیی گل‌محمدی سرمربی پدیده مشهد که توانست از یک تیم نسبتا معمولی، تیمی درخشان و قابل تمجید بسازد، در مورد آماری که تیمش در فصل گذشته از خود به جای گذاشت، اهداف پدیده در فصل آینده و... صحبت‌های جالبی دارد.

* * *

- طبق آماری که پدیده مشهد در فصل گذشته داشت، بیشترین گل را از ارسال از سمت راست داشت که 8 گل بود و بعد از آن 6 گل از پاس توی عمق...

بله، ما از کناره‌ها نفوذهای خوبی داشتیم. البته شیوه بازی‌مان در هر بازی بستگی به حریف داشت اما در کل تاکتیک ما، حرکت از کناره‌ها و عمق بود. خدا را شکر از کناره‌های حریف خوب استفاده کردیم و گردش توپ طوری بود که ما با ارسال از کناره‌ها توانستیم به گل‌های خوبی برسیم. کل تاکتیک ما این بود اما بعضی وقت‌ها وقتی کناره‌ها بسته بود در عمق حریف پاس عمقی می‌دادیم و از این طریق صاحب موقعیت می‌شدیم. ما با توجه به بازیکنان سرعتی، رونده و نفوذی که در خط کناری سمت راست داشتیم، می‌توانستیم کارهای ترکیبی خوبی داشته باشیم. سرعت خوب در اضافه شدن، ارسال‌های دقیق باعث شد بیشترین گل را از سمت راست بزنیم.

- البته پدیده روی پاس در عمق هم 6 گل زد که فکر می‌کنم در بازی‌هایی بود که حریفان دفاعی کار می‌کردند و تجمع زیادی در دفاع داشتند...

در کل ما تنوع تاکتیکی‌مان بد نبود. امسال هم از کناره‌ها حمله کردیم و هم از عمق حریف که با توجه به کیفیت بازیکنان، مجبور بودیم از عمق دفاع حریف و کندی آن استفاده کنیم تا به گل برسیم.

- فکر می‌کنید بیشترین گل را چطور خوردید؟

فکر می‌کنم کرنر و ضربات ایستگاهی بود.

- پدیده فصل گذشته، روی کرنر 5 گل خورد و پاس در عمق هم 4 گل.

یادم هست که روی ایستگاهی، کرنر و اشتباهات فردی بیشترین گل را خوردیم. پاس در عمق یادم نیست 4 تا باشد و شاید کمتر بود اما از کرنر و ایستگاهی حریف خوردیم.

- نکته جالب این است که پدیده در دقیقه 75 تا پایان بازی، 12 گل زده و در دقایق 16 تا 30 و 46 تا 60 هم بیشترین گل خورده را داشت.

ما از لحاظ بدنی شرایطمان خوب بود. با توجه به تمرینات خوب پیش فصل، پایه و بیس بدنی‌مان خیلی خوبی بود و توانستیم بچه‌ها را در شرایطی قرار دهیم که به لحاظ بدنی شرایط خوبی داشته باشند و فشاری بیشتری به حریف بیاوریم. بیشتر گل‌هایم را در داخل خانه زدیم و زمانی که احتیاج به گل داشتیم. با حمایت خوب هواداران و فشاری که آنها به حریف وارد می‌کردند، به لحاظ ذهنی هم بازیکنان در شرایطی قرار می‌گرفتند که حس برتری‌طلبی خوبی داشتیم و دوست داشتند در هر بازی پیروز باشند. شاید اصلی‌ترین مساله‌ای که باعث شد در دقایق پایانی بازی‌ها، گل بیشتری بزنیم همین انگیزه بالای تیم برای پیروزی بود.

- همین نتایج خوب و البته بازی‌های با کیفیتی که پدیده انجام می‌داد باعث شد هواداران زیادی هم به ورزشگاه بیایند. پدیده مشهد فصل گذشته حتی به لحاظ آمار هواداران هم توانست رکورد خوبی بزند. در هر بازی پدیده به طور میانگین حدود 15 هزار هوادار به ورزشگاه می‌آمد که این مساله اتفاق بزرگی به حساب می‌آید.

شروع فصل، شاید کمتر کسی فکر می‌کرد نتایج خوبی بگیریم اما وقتی این مساله ادامه داشت تماشاگران بیشتری می‌دیدم که به ورزشگاه می‌آمدند. به صورتی که حتی بعضی وقت‌ها بیرون ورزشگاه می‌ماندند. در بعضی بازی‌ها هم اصلا فکر نمی‌کردیم ورزشگاه پر شود اما این اتفاق افتاد. مثلا وقتی با تیم‌های که اسم و رسم چندانی نداشتند بازی داشتیم، می‌دیدیم ورزشگاه پر شده بود. یکی از این بازی‌ها، مقابل ماشین‌سازی تبریز بود که روز فوق‌العاده‌ای برایمان رقم خورد. وقتی دیدم ورزشگاه پر شده. از اینکه توانستیم طوری کار کنیم که هواداران زیادی را به ورزشگاه بکشانیم خیلی خوشحالیم. معرفت خوب هواداران و استقبال خوبی که از بچه‌ها داشتند، ستودنی است و باعث شد انگیزه‌مان روز به روز بیشتر شود.

- پدیده 10 هفته صدرنشین بود و 12 هفته هم بدون باخت گذراند. تیم‌تان از هفته چهارم تا چهاردهم صدرنشین بود که همین مساله باعث شد از پدیده به عنوان یکی از مدعیان اصلی قهرمانی نام برده شود.

شرایط نیم فصل خیلی خوب بود. ما خوب امتیاز جمع کردیم که اگر در نیم فصل دوم این روند ادامه پیدا می‌کرد در پایان فصل می‌توانستیم جایگاه بهتری داشته باشیم اما بعضی مسائل وجود داشت که روی تیم تاثیر منفی داشت. مثلا زمین تمرین خوب نداشتیم که کیفیت تمرین پایین آمده بود و همان مساله کیفیت بازی را هم پایین آورد. دقیقا ما از آذرماه به این ور، زمین تمرین خوب نداشتیم و امکانات‌مان نسبت به نیم فصل اول واقعا خیلی کم بود، در حالی که در شهرستان‌ها شرایط بهتری وجود داشت. به خاطر این مساله خیلی اذیت شدیم و امتیازات مهمی را از دست دادیم.

- با این وجود، امین قاسمی‌نژاد و یونس شاکری خیلی خوب کار کردند و بیشترین گل را این 2 بازیکن زدند. بازیکنانی که شاید اول فصل کسی فکر نمی‌کرد بتوانند مثل یک ستاره بدرخشند و هر کدام 10 گل بزنند.

جفت این بازیکنان واقعا عملکرد فوق‌العاده‌ای داشتند. البته باید از بقیه بازیکنان هم تشکر کرد که شرایط گلزنی را برای آنها فراهم کردند تا بتوانند به لحاظ آماری خیلی مثبت و خوب باشند. هم قاسمی‌نژاد و هم شاکری تمرینات خیلی خوب داشتند و با انگیزه کار می‌کردند. خوبی که تیم ما داشت، این بود که بازیکنان حرفه‌ای زندگی می‌کردند. شرایط زندگی‌هایشان را تغییر دادند. تغییرات مثبت روی زندگی سالم، وارد مسابقه شد و توانست به آنها و تیم کمک کند.

- تنها نکته عجیب و نسبتا منفی تیم‌تان این بود که در بازی‌های رفت و برگشت مقابل پرسپولیس، استقلال و سپاهان، تنها 6 امتیاز کسب کردید. شاید اگر از این بازی‌ها امتیازات بیشتری به دست می‌آوردید، می‌توانستید حتی به قهرمانی برسید.

بله، توقع از تیم ما بالا بود، در حالی که شرایط، هزینه و امکانات برابری نداشتیم. یکی از این تیم‌ها در نیم فصل بازیکنی 7، 8 میلیاردی آورد که با 70، 80 درصد بودجه باشگاه ما برابری می‌کرد. با این حال ما جلوی این تیم‌ها بازی‌های با کیفیتی انجام دادیم. مثلا جلوی پرسپولیس در هفته اول و در بازی رفت و برگشت مقابل سپاهان خیلی خوب کار کردیم و حتی می‌توانستیم برنده باشیم. به هر حال باید شرایط 2 تیم را از همه لحاظ در نظر گرفت. بازی‌های رو در رو برای قهرمان شدن خیلی مهم است اما کم‌تجربگی بازیکنان و شاید بحث خودباوری باعث شد در بازی‌های مهم و بزرگ نتوانیم آنطور که باید و شاید نتیجه بگیریم و این مساله تاثیر زیادی در رتبه ما داشت.

- با این حال، رتبه خوبی به دست آوردید. این در حالی بود که فکر می‌کنم در ابتدای فصل هیچ صحبتی در مورد قهرمانی و سهمیه نشده بود. درست است؟

بله، اصلا صحبتی در مورد این مساله مطرح نبود و بحث ماندن در لیگ برتر اهمیت داشت. ما به لحاظ هزینه‌ای تیم سیزدهم، چهاردهم جدول بودیم اما در پایان فصل تیم چهارم جدول شدیم. تیمی که فکر می‌کنم خیلی خوب کار کرد.

- واقعا بحث ماندن در لیگ برتر، هدف پدیده بود؟

بله، نه بحث سهمیه بود و نه قهرمانی و رتبه‌های میانه جدول هدف قرار داشت.

- حالا که توقعات از شما و تیم‌تان بالا رفته، برای فصل آینده صحبتی برای قهرمانی و سهمیه آسیا شده یا نه؟

همه چیز بستگی به بستن تیم دارد. اینکه چه بازیکنانی به تیم اضافه شوند. اگر بازیکنان مدنظر ما جذب شوند و شرایط خوبی داشته باشیم می‌توانیم در مورد رتبه آینده صحبت کنیم. مثلا اینکه چطور هزینه شود و شرایط به چه صورت خواهد بود.

- در پدیده مشهد، یک بازیکن در همه بازی‌ها حضور داشت که خیلی عجیب به نظر می‌رسد. می‌توانید حدس بزنید کدام بازیکن بود؟

فکر می‌کنم مسعود ریگی. او عملکرد فوق‌العاده‌ای داشت. ما در شروع فصل 5، 6 بازیکن لیگ یکی و جوان گرفتیم که خیلی خوب کار کردند. آنها به لحاظ ذهنی خودشان را قوی کردند و آماده بازی‌های بزرگ بودند. تمرین، نظم و انضباط و اراده خاصی که داشتند به آنها و تیم خیلی کمک کرد. ضمن اینکه زندگی حرفه‌ای داشتند. مثلا استراحت‌شان به موقع بود و تمرین و تغذیه هم به موقع و منظم.

- در کنار همه این‌ها، به نظر می‌رسد اتحادی که در تیم وجود داشت، باعث شد پدیده به موفقیت برسد.

بله، خدا را شکر ما یک مورد حاشیه‌ای نداشتیم. نه داخل تیم مساله‌ای بود که بخواهد درز پیدا کند و نه اینکه بچه‌ها می‌گذاشتند حاشیه‌ای وارد تیم شود. در مدت 10 سالی که به عنوان سرمربی کار کردم واقعا تیمی به این منظمی ندیده بودم. واقعا یکی از کم حاشیه‌ترین تیم‌های لیگ بودیم و عملکردمان در کنار مسائل فنی، به لحاظ اخلاقی هم خوب بود.

- در کل، به نظرتان این آمار درست بود؟

بله، درست بود. ممنون از اینکه وضعیت پدیده را بررسی کردید.

- قرار بود در صورتی که پدیده آسیایی شود، مجسمه اعضای تیم در مشهد نصب شود. با توجه به اینکه به آسیا خیلی نزدیک شدید، از این مساله خبر دارید یا نه؟

واقعا خبر ندارم. وقتی برگشتیم مشهد باید از مسئولان جویا شد.

- ظاهرا قرار است به جای نصب مجسمه در شهر، در ورزشگاه ثامن این اتفاق بیفتد.

واقعا هیچ اطلاع جدیدی از این مساله ندارم اما اگر انجام شود خوب است و به بازیکنان انگیزه زیادی می‌دهد تا در آینده هم شاهد اتفاقات مثبتی باشیم.

9

captcha
تازه ها
بیشتر