فوتبال ایران / شناسه خبر: 98774 / تاریخ انتشار : 1398/2/31 16:10
|
وزارت یک ریال هم بابت بدهی مالیاتی سرخابی‌ها پرداخت نکرده

هاشمی‌طبا: طرح خصوصی‌سازی، تبلیغاتی است

مصطفی هاشمی‌طبا مصاحبه مفصلی درباره درآمدزایی باشگاه‌ها و نبودن سازوکار لازم برای این منظور با ایران ورزشی داشته که متن کامل این مصاحبه را در زیر می‌خوانید.

هاشمی‌طبا: طرح خصوصی‌سازی سرخابی‌ها کم و بیش تبلیغاتی است

بهناز میرمطهریان / مصطفی هاشمی‌طبا به عنوان رییس سابق سازمان تربیت‌بدنی و رییس کمیته ملی المپیک، بارها درباره خصوصی‌سازی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس و مشکلاتی که در این راه وجود دارد، صحبت کرده است. از مدت‌ها پیش راهکار او برای به ثمر رسیدن این پروژه، انحلال دو باشگاه سرخابی بوده است. او همچنان معتقد است که خصوصی‌سازی تنها زمانی جواب می‌دهد که پیش از آن سازوکار درآمدزایی باشگاه‌ها فراهم شده باشد. درآمدزایی از طریق هواداران، حق پخش تلویزیونی و حق کپی‌رایت مواردی است که هاشمی‌طبا به آن‌ها اشاره می‌کند و از عزمی می‌گوید که برای خصوصی‌سازی وجود ندارد.

وقتی به AFC گفته‌ایم که باشگاه‌های ما خصوصی هستند چرا همچنان در امور باشگاه‌ها دخالت می‌کنیم؟

- من اطلاع درستی درباره دخالت در امور باشگاه‌ها ندارم. به نظر من مشکل اصلی باشگاه‌های ما مشکل درآمدزایی است که باعث می‌شود آن‌ها به نهادهای دولتی وابسته بمانند. باشگاه‌های ما ساز و کار لازم برای درآمدزایی را ندارند به همین خاطر نوعاً دچار مشکل می‌شوند.

 نبودن ساز و کار لازم برای درآمدزایی شامل چه مواردی می‌شود؟

- باشگاه‌ها برای درآمدزایی هم مسأله پخش تلویزیونی را دارند که صدا و سیما برای پرداخت آن زیربار نمی‌رود و هم برای درآمدزایی از هواداران خود با مشکل مواجه هستند. به جز چند باشگاه، سایر باشگاه‌های ما هوادار ندارند و مهم‌تر اینکه در باشگاه‌ها سیستمی وجود ندارد که بتواند از هواداران درآمد کسب کند.

باشگاه‌ها هنوز موفق به فروش پیراهن‌های خود به هواداران نیستند.

- بله. پیراهن بازیکنان در ایران مثل باشگاه‌های خارجی فروش ندارند و جزء درآمدهای قطعی باشگاه‌های به حساب نمی‌آیند. در باشگاه‌های خارجی قیمت تمام شده پیراهن یک بازیکن یک یورو است و باشگاه آن را به هواداران 100 یورو می‌فروشد. یعنی 99 یورو از این راه درآمد کسب می کند. سوال من این است که آیا باشگاه پرسپولیس می‌تواند پیراهن میناوند را به همین قیمت بفروشد و از آن چنین درآمدی کسب کند؟ به محض اینکه بخواهد چنین کاری کند، صد پیراهن شبیه آن در مغازه‌های میدان منیریه با قیمت‌های پایین‌تر عرضه می‌شود. چون ما چیزی به اسم حق کپی رایت نداریم. این‌ها مشکلات بنیادینی هستند که به این سادگی درست نمی‌شوند.

راه چاره چیست؟ اگر مشکلات تا این اندازه ریشه‌ای هستند باید قید خصوصی‌سازی را زد؟

- شما فکر می‌کنید اگر باشگاه‌هایی مثل سایپا یا پیکان خصوصی شوند، یک روز هم می توانند دوام بیاورند؟ نهایت این است که مالکان خصوصی پول می‌آورند و خود را مطرح می‌کنند و وقتی پول‌شان تمام شد می‌روند. به همین خاطر است که سرنوشت خیلی از باشگاه‌ها بعد از خصوصی‌سازی، به نابودی کشیده شده است.

حتی تیم‌های شهرستانی ما هم نمی‌توانند علاقمندان به فوتبال را به خود جذب کنند و از زیر سایه نهادهای دولتی بیرون بیایند.

- در انگلستان هرکدام از باشگاه‌ها متعلق به شهری هستند و حمایت آن شهر را پشت سر خود دارند. مثلاً دورتموند متعلق به شهر دورتموند است و حمایت این شهر را حمایت را دارند. این اما در حالی است که خیلی از باشگاه‌های شهرستانی ما از پرسپولیس و استقلال هم کمتر هوادار دارند. چرا؟ چون ساز و کار درآمدزایی تعریف نشده است. 

همین سازوکار نداشتن باعث شده است که اغلب خصوصی‌سازی‌ها به مقاصد مثبتی ختم نشده‌اند.

- مالکان و اسپانسرها می آیند، پولی وسط می‌گذارند، گاهاً شهرتی هم کسب می‌کنند و می‌روند. تا وقتی هم که سازوکار درآمدزایی در باشگاه‌ها تعریف نشود، وضعیت به همین شکل خواهد ماند.

اما با همه این ضعف‌ها، هرسال از برنامه‌های جدی برای خصوصی‌سازی گفته می‌شود.

- 17،18 سال است که دارند درباره خصوصی‌سازی شعار می‌دهند اما هیچ یک از شعارهای‌شان عملی نیست. ساز و کارهای درآمدزایی مشخص نیست و صدا و سیما هم حاضر نمی‌شود همکاری کند. در کشورهای دیگر تلویزیون کابلی هست و مسابقات فوتبال از این تلویزیون‌ها پخش می‌شود، مردم هم برای تماشای فوتبال باید پول بپردازند.

شما فکر می‌کنید امکان راه‌اندازی تلویزیون کابلی مهیا هست و می‌توان از این طریق ضعف ناشی از حق پخش تلویزیونی را جبران کرد؟

- چرا نمی‌شود؟ مهم‌تر از سیستم موبایل هوشمند که نیست. الان در دست هر شهروندی شما یک موبایل هوشمند می‌بینید. یعنی تلویزیون کابلی نمی‌تواند راه‌اندازی شود؟

شاید مشکل اینجاست که همتی برای عملی ساختن این شعارها وجود ندارد.

- بله. کم و بیش می‌توان گفت این طرح‌ها تبلیغاتی است و مسوولان دوست دارند فقط حرف بزنند. حرف زدن هم که مالیات ندارد.

با این حساب خصوصی‌سازی دو باشگاه پرسپولیس و استقلال هم که گفته می‌شود از شهریور ماه باید وارد فرابورس شوند، عملی نمی‌شود؟

- ببینید. این دو باشگاه مشمول ماده 141 قانون تجارت هستند. اگر بخواهند این دو باشگاه خصوصی شوند باید پیش از هر چیز اصلاح مالی شوند اما اصلاً معلوم نیست پرسپولیس و استقلال چقدر بدهی مالی دارند. این دو باشگاه اصلاً دفتر مالی ندارند.

اما گفته می‌شد وزارت ورزش 55 میلیارد بدهی مالیاتی این دو باشگاه را پرداخت کرده است.

- تا جایی که من خبر دارم. وزاتخانه یک ریال هم بابت بدهی مالیاتی این دو باشگاه پرداخت نکرده است. استقلال و پرسپولیس اصلاً مشکلات حقوقی دارند و بعید است به این سادگی بتوانند پروسه خصوصی‌سازی را طی کنند.

با وجود همه این مشکلات پیشنهاد شما برای خصوصی‌سازی این دو باشگاه چیست؟

- تنها راهکار ممکن این است که هر دو باشگاه منحل شوند و دو باشگاه با سهامی عام و با همان اسامی پذیره‌نویسی کنند و سهام خود را بفروشند.

در این صورت تکلیف بدهی های دو باشگاه پرسپولیس و استقلال چه می‌شود؟

- بدهی‌های این دو باشگاه به گردن دولت می‌ماند و خود دولت می‌داند که درباره آن چه کند اما بهترین اتفاق این است که دو باشگاه با دفتر مالی پاک، بدون بدهی و هیچ پرونده‌ای در فیفا فعالیت خود را از سر می‌گیرند.

این راهکار خیلی واضح و شفافی است. چرا هرگز درباره‌اش اقدامی نشده؟

- چون دنبالش نیستند و نمی‌خواهند این دو باشگاه را سهامی عام و پذیره نویسی کنند.

پس می‌توان گفت همه صحبت‌هایی که درباره خصوصی‌سازی می‌شود صرفاً جنبه تبلیغاتی دارد؟

- بله، کم و بیش همین‌طور است و بعید است موضوع خصوصی‌سازی این دو باشگاه به جایی برسد.

 

 

 

2

 

captcha
تازه ها
بیشتر