فوتبال ایران / شناسه خبر: 98729 / تاریخ انتشار : 1398/2/30 17:02
|
سرمربیگری استقلال برای مجیدی زود است

شرفی: به ویلموتس می‌آید مربی گردن کلفتی باشد

اصغر شرفی به آینده تیم ملی با مارک ویلموتس امیدوار است. او ویلموتس را یک مربی با جنم می داند و اعتقاد دارد می تواند با تیم ملی به موفقیت هایی دست یابد.

اصغرشرفی از هر دری حرف می‌زند. از تیم ملی و کارلوس کی‌روش تا انتخاب ویلموتس که اخیر سروصدای زیادی در فوتبال ایران به پا کرده است. شرفی انتخاب یک مربی با جنم و با تجربه را برای تیم ملی یک تصمیم آینده نگرانه می‌داند. شرفی در عین حال گذری هم به باشگاه سابقش استقلال می‌اندازد و درباره خاطرات آن روزها حرف می‌زند. اصغرآقا اعتقاد دارد که در این برهه هنوز مجیدی نمی‌تواند سرمربی موفقی برای استقلال باشد.

ویلموتس سرمربی تیم ملی ایران شده و قرار است به زودی کارش را در فوتبال ما شروع کند. نظرشما درباره این مربی چیست؟

مربی وقتی در اولین جلسه تمرین با بازیکنان حرف بزند همه می‌فهمند او چند مرده حلاج است. مربی باید جنم داشته باشد. حس می‌کنم ویلموتس می‌تواند به فوتبال ایران کمک کند. این را از روی موقعیت مربیگری او در گذشته می‌گویم وگرنه ممکن است پیش بینی من هم اشتباه باشد اما به طور کلی نباید از این موضوع مهم غافل شویم که ویلموتس از فوتبالی به ایران می‌آید که بسیار درجه یک است. شما نباید فوتبال بلژیک را کوچک ببینید.

خیلی ها نگرانند که ویلموتس هم مثل کی‌روش رفتار تحقیر آمیزی داشته باشد.

اگر یادتان باشد چند وقت پیش با هم حرف زدیم ومن گفتم کار کی‌روش را از این لحاظ که دل و جرات داشت و بازیکنان از او حساب می‌بردند واینکه یکسری یاغی را از تیم بیرون کرد می‌پسندیدم اما در عین حال با رفتارهای تحقیرآمیز او هم موافق نبودم. کاری که کی‌روش کرد نباید دوباره در فوتبال ایران تکرار شود. ویلموتس نباید این طور فکر کند که دارد وارد دهات می‌شود و این جا یک کشور درجه چندم است و یا امکانات ندارد. نه، این طور نیست. ما همه چیز داریم. حتی پول هم هست.

اما گفته می‌شود شاید فدراسیون نتواند دستمزد ویلموتس را فراهم کند.

حتی اگر ما در کشورمان پول نداشته باشیم، که داریم نباید این موضوع را به رسانه ها بکشانیم. برای پرستیژ و شخصیت بیرونی ما خوب نیست که مدام ندارم، ندارم کنیم. این حرف ها شخصیت کشور ما را زیر سوال می‌برد. واقعا شرم آور است که بعضی وقت ها از زبان برخی مسئولان می‌شنونم که می‌گویند ما پول نداریم. شما به وضعیت فوتبالیست های ایران بکنید. مگر کم دارند؟ مربیان ما هم شرایط خوبی دارند. همه قراردادهای میلیاردی می‌بندند. این حرف ها در شان کشور ما نیست.

به طور کلی چه تیپ شخصیتی را برای مربیگری در تیم ملی می‌پسندید؟

مربی گردن کلفت که بازیکنان در عین احترام از او حساب ببرند. فکر می‌کنم ویلموتس این ویژگی رفتاری را داشته باشد. امیدوارم موفق باشد وتیم ملی خیلی زود با این مربی وارد فاز تمرین و مسابقه شود.

تیم امید ایران اما شرایط مناسبی ندارد. هنوز نمی‌دانیم سرمربی اش کیست.

ما تیم امید را هیچ وقت جدی نگرفتیم. به اعتقاد من اگر نمی‌توانند سرمربی خارجی بیاورند بهتر است مربی مورد تایید ایرانی بگذارند بالای سر تیم امید. یک مربی که نقطه ضعف نداشته باشد و آداب معاشرت را هم بلد باشد. کار کردن با بازیکنان امید به این راحتی ها نیست. امیدوارم تکلیف این تیم هم مشخص شود و ما هم بتوانیم بعد از سال به المپیک برویم.

آقای شرفی شما علاوه بر مربیگری در تیم ملی، سرمربی استقلال هم بودید. الان وضعیت نیمکت این تیم هم روشن نیست.

زمانی که من سرمربی استقلال بودم کارهای بنیادین انجام دادم به همین دلیل هواداران استقلال تا سال ها از من به نیکی یاد می‌کردند. یادم می‌آید در یک بازی از حجازی گرفته تا چنگیز و فریبا را به دلیل بی انضباطی نیمکت نشین کردم و مقابل تیم برق که یکی از تیم های سخت آن روزها بود و به گربه سیاه استقلال شهرت داشت، بازی ندادم. فکر می‌کنم آن زمان 6 ملی پوش درترکیب ما بودند که به دلیل اینکه غیبت غیر موجه داشتند و به تمرین ما نیامدند، همه شان را نیمکت نشین کردم. آن زمان سر وصدای زیادی شد وخیلی ها گفتند که من نباید این تصمیم را می‌گرفتم حتی به روزنامه های آن زمان هم کشیده شد اما من کار خودم را کردم و برق را هم با نتیجه 2بریک بردیم. مربیگری تعارف بردار نیست و یک مربی باید بتواند حرفش را به کرسی بنشاند. البته من در کمال احترام این تصمیم را گرفتم و اجازه ندادم کسی از من دلخور شوم و انصافا این طور هم نبود و بازیکنان آن زمان همگی احترام من را داشتند.

به نظر شما فرهاد مجیدی به تنهایی می‌تواند سکان هدایت استقلال را به دست بگیرد و این مسئولیت را انجام دهد.

خیلی رک به شما بگویم که برای فرهاد مجیدی سرمربیگری استقلال زود است. به نظر من فوتبالیست های این دوران بیش از آنکه حق شان باشد از فوتبال اعتبار گرفته اند. این هم به دلیل تعداد کم تیم های بزرگ و پر هوادار ما است که این طوری شده است. فرهاد بازیکن خوبی بود اما همین فرهاد زمانی که برای استقلال بازی می‌کرد تیم را رها کرد ورفت. وقتی فرهاد چنین مسائلی پشت سرش است کار کردن در استقلال خیلی برایش راحت نیست. او ابتدا باید این گذشته را از ذهن هواداران استقلال پاک کند و بعد از اینکه خوب با تجربه شد، به عنوان سرمربی مشغول به کار شود.

3

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر