فوتبال ایران / شناسه خبر: 98716 / تاریخ انتشار : 1398/2/30 15:11
|
ماجرای بازیکنی که می‌خواست با ۳۰ هزار دلار تسویه کند!

غرامت استقلال به پروپئیچ: بیش از ۵ میلیارد

درآمدهای استقلال از طریق فیفا قرار است به حساب بازیکنی واریز شود که از نظر فنی هیچ کارایی مثبتی در استقلال نداشت. پروپئیچ بعد از ماه‌ها توانسته رای دادگاه علیه استقلال را بگیرد.

اهمال هایی که در شیوه عقد قرارداد با بازیکنان در فوتبال ایران می‌شود در باشگاه های بزرگ که معمولا اقدام به جذب بازیکن خارجی می‌کنند بسیار مشهود است. در سال های اخیر نمونه های بسیاری از این دست مسائل که گریبان دو باشگاه را گرفته، به چشم خورده است. نمونه اش پروپئیچ که حاضر بود با 30 هزار دلار در زمان مدیرعاملی بهرام افشارزاده با باشگاه استقلال تسویه حساب کند اما بی تفاوتی های بی دلیل مدیرعامل وقت باعث شد تا این بازیکن باشگاه استقلال را با دردسرمالی بیشتری مواجه کند و پول بیشتری از آن قرارداد به جیب بزند.

تصمیم گیران کنونی باشگاه استقلال حالا علاوه بر مبلغ هنگفتی که برای جلب رضایت وینفرد شفر باید کنار بگذارند، باید به تسویه حساب با پرو هم که اساسا بازیکن با کیفیتی نبود، توجه کنند و به سرعت جریمه ای که از سوی فیفا تعیین شده را به حساب این بازیکن واریز کنند. البته پیش تر مهدی تاج در مصاحبه ای تلوزیونی اعلام کرده بود که بدهی این بازیکن پرداخت شده و خطری باشگاه استقلال را تهدید نمی‌کند که نامه نگاری های اخیر فیفا با باشگاه استقلال در خصوص پروپئیچ نشان می‌دهد مبلغی به این بازیکن پرداخت نشده است.

باشگاه استقلال در لیگ پانزدهم قراردادی به ارزش 310 هزار دلار برای یک فصل با این بازیکن امضا کرده بود و پروپئیچ هم  در پایان همان فصل در فهرست مازاد قرار گرفت که این تصمیم باعث شکایت آن بازیکن از استقلال به فیفا شد. در نتیجه این شکایت غیر حقوق باقی مانده 110 هزار دلاری که پیش تر باشگاه باید می‌پرداخت، باشگاه استقلال محکوم به پرداخت 255 هزار دلار غرامت هم شده است. در نتیجه باشگاه استقلال باید 364 هزار دلار به بازیکنی بدهد که در فصل بعد و بعد از جدایی از استقلال قراردادی به مبلغ 50 هزار یورو با یک باشگاه آلبانیایی امضا کرده است.

364هزار دلاری که برای پروپئیچ تعیین شده اکنون ارزش ریالی اش بیش از 5 میلیارد تومان است! عددی بزرگ که بی شک دراین اوضاع بی پولی، باشگاه استقلال را با مشکلات بسیاری مواجه خواهد کرد و این پرسش بزرگ را مقابل بهرام افشارزاده که در آن زمان تصمیم گیرنده بود قرار می‌دهد که چرا و به چه دلیل با این بازیکن تسویه نکرد تا کار به این نقطه نرسد؟ آیا بهرام افشارزاده پاسخی برای این پرسش کلیدی دارد، یا خیر؟

شاید افشارزاده و مدیران سابق باشگاه استقلال دلخوش به وصول این مطالبات از طریق درآمد های استقلال از طریق فیفا هستند که طبق قوانین قرار است مستقیم از حساب فیفا به حساب طلبکاران واریز شود اما اگر چنین هم شود نمی‌تون از هدررفت درآمد های ارزی استقلال به سادگی گذشت. درآمد هایی که می‌توانست خرج خرید بازیکنان جدید شود یا در خوشبینانه ترین حالت ممکن خرج زیرساخت ها شود اما شیوه عقد قرارداد با بازیکنان به گونه ای بوده که در این سال ها بخش اعظمی از سرمایه ها به راحتی از دست رفته است و استقلال نتوانسته از درآمد های ارزی خود_هرچند کم و ناچیز_ بهره برداری مناسبی داشته باشد.

به هرحال درست است که مدیران در باشگاه هایی همچون استقلال و پرسپولیس بعد از رفتن هرگز پاسخگو نبوده اند و به جز انگشت شمار مدیران غالبا سیاست دور باش را پیش گرفته اند اما واقعیت این است که اگر در شیوه عقد قراردادها با بازیکنان و مربیان خارجی درست عمل شود، باشگاه ها هیچ گاه با چنین پرونده هایی مواجه نخواهند شد و بودجه ها نیز به طرز صحیح تری هزینه خواهد شد.

10-670

captcha
تازه ها
بیشتر