ورزش جهان / شناسه خبر: 98691 / تاریخ انتشار : 1398/2/29 18:34
|
کلاس پپ برای رحیم بعد از قهرمانی؛ کمال گرایی بدون توقف

ذهن زیبا، کاراکتر برنده

پپ گواردیولا مردی که با یک ذهن زیبا و یک کاراکتر برنده به دنبال موفقیت های بیشتر و بیشتر است.

ایران ورزشی - فوتبال یک اقیانوس بی انتهاست. رشته ای که در آن کرانه موفقیت هیچگاه پایان راه نیست و فتح قله ها در آن پایانی ندارد. در فوتبال در پس یک موفقیت هر چند بزرگ و هر چند رشک برانگیز، باز هم مسیر ادامه دارد؛ مسیری بی انتها و یک راه بی پایان که نمی توان برای آن نقطه پایانی تصور کرد. در این مسیر اما همیشه گردنه های خطرناک ناکامی نیز خودنمایی می کنند و همانگونه که قله های موفقیت از ور چشمک می زنند و مجموعه ای از بردها و باخت ها توشه راه یک فوتبال است. بدان معنا که هیچ برنده مطلقی در فوتبال وجود ندارد. بعنب در فوتبال هر اندازه که بدرخشی، موفق باشی و جام ها و قله ها را فتح کنی، باز هم کمال مطلق نیستی و مسیر پیش روی یک رقابت تازه و یک نبرد جدید پیش روی شما خودنمایی می کند که برای آن موفقیت در آن باید مرارت دید، زحمت کشید و شکیبا بود.

در این مسیر بی انتها اما معدود غول هایی هستند که دستاوردها و موفقیت هایش بسیار بسیار بیش از بقیه است. آنها که ذاتا برنده به دنیا آمده اند و هیچ موفقیتی آن ها را سیراب نمی کند. آنها که موفقیت عصاره اصلی زندگی شان محسوب می شود اما هیچکدام از موفقیت های پی در پی عطش سیری ناپذیر آنها را فرو نمی شاند. آنها که موفقیت کسب و کار آنهاست اما هیچ قله و هیچ بردی آنها را راضی نمی کند و تاختن در این مسیر را پیشه کرده اند.

سرالکس فرگوسن پرچمدار چنین ذهنیتی بود. یک برنده مطلق و یک ذهن زیبا. مردی که زاده شده بود تا موفق باشد و جام و قهرمانی پیشه او بود. بزرگترین مربی تاریخ فوتبال به تعبیری که هرگز همانند او نخواهد آمد. بعد از بازنشستگی فرگوسن، حالا به نظر می رسد که پپ گواردیولا میراث دار او باشد. مردی با کلکسیونی از جام های رنگارنگ که موفقیت و قهرمانی کسب و کار او شده و هر کجا پا گذاشته، موفقیت را در آغوش گرفته. برای پپ بارسا، بایرن مونیخ و من سیتی هیچ تفاوتی ندارد؛ او هر کجا باشد تنها با جام و قهرمانی همنشین است. سه گانه او در فصل جاری با سیتی که نخستین سه گانه تاریخ فوتبال جزیره بود، شاهکار تازه اوست اما تصویری که بعد از این قهرمانی سوم با سیتی منتشر شده نشان دهنده عطش فراوان او در مسیر موفقیت است. مردی که با یک ذهن زیبا و یک کاراکتر برنده به دنبال موفقیت های بیشتر و بیشتر است.

پپ گواردیولا سرمربی منچسترسیتی به توجه بسیار به جزئیات مشهور است. تصاویر پپ گواردیولا که تنها دقایقی بعد از آنکه رحیم استرلینگ در فینال جام حذفی برای سیتی درخشیده در حال صحبت با او درباره مسائل تکنیکی بازی است، خبرساز شده است.

بعد از آنکه تیم پپ در فینال جام حذفی انگلیس موفق شد حریفش واتفورد را در استادیوم ومبلی 6-0 خرد کرده و به قهرمانی برسد تا امسال برای اولین بار در تاریخ فوتبال مردان، هر سه جام فوتبال باشگاهی انگلیس را به سیتی اختصاص دهد، تصاویر جالبی که در پایان بازی از پپ مخابره شد فوتبالدوستان را حیرت‌زده کرده است.

این تصاویر پپ را در حالی نشان می‌دهد که در حال گفتگو با رحیم استرلینگ، ستاره انگلیسی تیمش است و مشخص است با او درباره تکنیک بازی و آنچه در جریان بازی فینال گذشته یا اتفاقاتی که از استرلینگ انتظار داشته یا آنچه استرلینگ در زمین انجام داده بوده صحبت می‌کند. آن هم تنها دقایقی بعد از آنکه استرلینگ دو گل برای سیتی به ثمر رسانده و شاگردان گواردیولا موفق شده‌اند به افتخاری تاریخی دست پیدا کنند.

در لحظات شادی بازیکنان منچسترسیتی در زمین چمن ومبلی، درحالیکه همه مشغول جشن و پایکوبی بودند گواردیولا به سراغ استرلینگ که مدال طلایش را در دست داشت، رفته و کلاس درس را همانجا وسط زمین چمن شروع می‌کند. گواردیولا و استرلینگ برای حدود یک دقیقه توسط دوربین تلویزیون به تصویر کشیده می‌شوند درحالیکه در حال گفتگو هستند ولی از حرکات‌شان پیدا است که درباره آنچه در جریان بازی فینال گذشته یا باید می‌گذشته گفتگو می‌کنند. بعد از بازی خبرنگاران از گواردیولا درباره این گفتگوی عجیبش با استرلینگ پرسیدند و پپ گفت: در جریان بازی چیزی به رحیم گفتم که او متوجه نشد چه می‌گویم.

البته پپ پیش از این نیز رفتارهای مشابهی داشته است. یکی از معروف‌ترین صحنه‌های این مربی کمال گرا به زمانی برمی گردد که او سرمربی بایرن مونیخ بود و جاشوا کیمیچ جوان اولین روزهای حضورش در تیم بزرگ آلمانی را تجربه می کرد. در ماه مارس 2016 زمانی که تیم بایرن مونیخ با هدایت پپ گواردیولا در دربی بزرگ فوتبال آلمان، موسوم به کلاسیکر، به مصاف بوروسیا دورتموند رفت و بازی با تساوی بدون گل به پایان رسید، گواردیولا بلافاصله بعد از به صدا درآمدن سوت پایان بازی وارد زمین چمن شد و با قدمهای قاطع به سمت جاشوا کیمیچ رفت. صحنه هایی که بعد از آن توسط عکاسان ضبط شد نشان می داد که پپ با حالتی کاملا جدی با کیمیچ صحبت می کند و ظاهرا با مروری بر اتفاقات بازی که کیمیچ در آنها حضور داشته اشتباهات بازیکن جوانش را به او گوشزد می کند.

کمال گرایی پپ گواردیولا یکی از خصوصیات او است که حالا دیگر کمتر فوتبالدوستی است که از آن خبر نداشته باشد. پپ ظاهرا از رعایت نشدن درخواست هایش در زمین آنقدر ناراحت می شود که حتی نمی تواند تا رفتن بازیکنان به رختکن منتظر بماند و گاهی در همان زمین فوتبال اشتباهات شان را گوشزده کرده و برای بازیکنی که از نظر او خاطی است کلاس درس تاکتیک برگزار می کند.

12

captcha
تازه ها
بیشتر