ورزش ایران / شناسه خبر: 98683 / تاریخ انتشار : 1398/2/29 17:46
|

از مدیر صنعتی تا رئیس گوش شکسته / از خداحافظی با یک نامه تا تهدید به تعلیق!

از فدراسیون کشتی خبرهای عجیبی منتشر می شود. انتشار خبر تعلیق آن هم در روزهایی که قرار است این فدراسیون شاهد تغییرات مدیریتی باشد. نکته مبهمی است که نشان از برخی تلاش ها برای ماندن به هر قیمتی دارد.

محسن وظیفه - پائیز سال 90 در حالی‌که چند هفته‌ای بیشتر از بازگشت پرافتخار کشتی ایران از مسابقات جهانی 2011 ترکیه نمی‌گذشت، محمد رضا یزدانی خرم رئیس وقت فدراسیون کشتی نامه‌ای را به مسولان وقت ورزش نوشت و از فدراسیون کشتی کناره‌گیری کرد. دوره چهارساله ریاست یزدانی خرم در کشتی در اسفند 89 به پایان رسیده بود اما مسولان دولت وقت به دنبال بهره برداری سیاسی از ورزش در سال‌های بعدی بودند به همین دلیل در تصمیمی کاملا سیاسی از برگزاری انتخابات خودداری کردند و در نهایت یزدانی خرم بعد از پایان یک دوره سرپرستی شش ماهه اعلام کرد که باید از فدراسیون کشتی کنار برود.

او معتقد بود که حضورش در این فدراسیون دیگر قانونی نیست و مسولان وقت ورزش هم که نه سرپرست تعین می‌کردند و نه تصمیمی برای برگزاری انتخابات داشتند در نهایت یزدانی خرم که یکی از مدیران صنعتی و سیاسی موفق در ورزش بود، با کشتی خداحافظی کرد.

نکته جالب توجه درباره یزدانی خرم موفقیت‌های او و همچنین کناره‌گیری بی دغدغه‌اش بود. او در حالی نامه کناره‌گیری‌اش را نوشت که تیم ملی کشتی فرنگی با 5 کشتی‌گیر( قاسم رضایی و محسن حاجی‌پور با قرعه رزیم صهیونیستی از جدول کنار رفتند) در مسابقات جهانی 2011 ترکیه 2 طلا و یک برنز کسب کرد و با اختلافی اندک نسبت به رقبا روی سکو سوم دنیا ایستاد. تیم ملی کشتی آزاد هم با دو طلا، یک نقره و یک برنز با یک امتیاز اختلاف نسبت به روسیه روی سکوی دوم دنیا ایستاد. یک موفقیت تمام عیار و بی نظیر که بعدها با سه طلای کشتی فرنگی در المپیک 2012 کار تیم یزدانی خرم به اوج رسید. حتی قهرمانی تیم ملی کشتی آزاد در مسابقات جهانی 2013 که با طلای رضا یزدانی، حسن رحیمی، نقره اکبری و برنز اسماعیل پور به دست آمد هم حاصل کار همان تیمی بود که یزدانی خرم ساخته بود. چرا که به جز اکبری بقیه نفراتی بودند که در دوره مدیریت یزدانی خرم برای ساخت آن برنامه‌ریزی شده بود.

در سال 2014 هم که کشتی فرنگی ایران برای اولین بار بر سکوی نخست دنیا ایستاد، قهرمانی تاریخی با تلاش کشتی گیرانی حاصل شد که در دوره مدیریت یزدانی خرم ساخته شدند. در آن مسابقات حمید سوریان طلا گرفت. امید نوروزی نقره، قاسم رضایی و افشین بیابانگرد هم برنز گرفتند. همه‌ی این کشتی گیران در دوره یزدانی خرم پرورش یافتند. این همه زحمت و تلاش که تا چند سال بعد رئیس بعدی هم از ثمره‌ کار و تلاش او سود برد، توسط کسی انجام شد که با یک نامه خداحافظی کرد و رفت. یک مدیر سیاسی و اقتصادی که به زعم بسیاری هرگز از جنس کشتی نبود اما بعد از به جا گذاشتن یک عملکرد درخشان، بی حاشیه و بی دغدغه هم کنار رفت! نه فدراسیون جهانی کشتی در جریان این کنار رفتن قرار گرفت و نه نامه‌ای نوشته شد و نه اعتراضی انجام گرفت.

مدتی بعد از کنار رفتن یزدانی خرم سیاسی و صنعتی نوبت به مدیریت یک مدیر از جنس گوش شکسته‌ها رسید. بعد از تقریبا دو سال سرپرستی مرحوم خطیب، ردای ریاست به تن رسول خادم شد. هر چند که در دوره سرپرستی خطیب هم همه کاره فدراسیون کشتی رسول خادم بود اما از 92 تا 97 ، 5 سال دوره ریاست رسول در کشتی بود که نزدیک به یک سال هم از استعفای او در کشتی می‌گذرد هر چند که هنور هم تیم او در فدراسیون کشتی باقی مانده است. در این یک سالی که رسول خادم با استعفای خودش کشتی را رها کرده و کنار رفته ، همکاران او بارها کشتی را تهدید به تعلیق کرده‌اند. یک بار به بهانه نوع قبول شدن یا نشدن استعفای رسول خادم، یکبار برای تعیین جانشین او، یکبار به خاطر زمان برگزاری انتخابات ، یکبار برای تمام شدن دوره شش ماهه سرپرست فدراسیون کشتی، یکبار بر سر انتخاب سرپرست جدید، حالا هم که به خاطر کنار گذاشتن دبیر فدراسیون کشتی!

بعد از کنار گذاشتن رضا لایق از دبیری فدراسیون کشتی او در مصاحبه‌ای ضمن انتقاد از تصمیم سرپرست فدراسوین کشتی این تصمیم را غیر قانونی می‌داند و معتقد است که اتحادیه جهانی هم به این ماجرا ممکن است ورود کند! چرا باید لالوویچ به ماجرای برکناری دبیر فدراسوین ورود کند؟ این همه تهدید برای رسیدن به چه چیزی است؟

شاید بهتر باشد دوره مدیریت خادم و همکارانش که انصافا هم خیلی زحمت کشیدند، بررسی کرد و بعد این سوال را پرسید که اگر این تیم همانند یزدانی خرم از خود کارنامه به جا گذاشته بود چه اتفاقی رخ می‌داد؟ خروجی رئیس گوش شکسته کشتی چه بوده که اطرافیان او حاضر به دل کندن از کشتی نیستند؟ کدام افتخار را به دست آوردند که دل رفتن ندارند؟ ایستادن بر سکوی نهمی مسابقات جهانی کشتی آزاد در پاریس؟ یا نهمی مسابقات جهانی کشتی آزاد در بوداپست؟ کدام موفقیت باعث شده تا آن‌ها اصرار به ماندن در کشتی داشته باشند؟ چه کردند که دل نمی‌کنند؟ با یازدهمی کشتی فرنگی در مساباقت جهانی دنیا و یا ششمی این تیم در آسیا چرا احساس نمی‌کنند که تغییر کنند؟ کدام یک از این عناوین باعث افتخار این تیم هستند که برای ماندن بارها پای اتحادیه جهانی را به میان کشیدند؟ تعلیق کشتی ایران زیبنده چه کسی هست که هر چند وقت یکبار دوستان و نزدیکان رئیس قبلی کشتی آن را به میان می‌کشند؟

ضمن این‌که این بار قرار نیست گوش شکسته‌ای کنار برود و یک فرد سیاسی رئیس فدراسیون شود. امیر خادم، حمید بنی تمیم و یا علیرضا دبیر در نهایت یک نفر از این جمع رئیس فدراسیون می‌شود که همه از جامعه کشتی هستند. بنابراین باید این تغییر مدیریت به ساده‌ترین شکل ممکن و در دوستانه‌ترین حالت برقرار شود نه این‌که بیش از هر دوره دیگری بحث تعلیق و اتحادیه جهانی به میان بیاید!

captcha
تازه ها
بیشتر