فوتبال ایران / شناسه خبر: 98649 / تاریخ انتشار : 1398/2/28 18:51
|
مذاکرات نافرجام با سرمربی اسپانیایی؛ آداب حرفه‌ای رعایت نشد

دورهمی خانوادگی با لوپتگی!

یک اشتباه اساسی از سوی فدراسیون در مذاکره با خولن لوپتگی این گزینه جذاب را سوزاند.

ایران ورزشی - مارک ویلموتس سمربی بلژیکی بعد از دو روز اقامت در تهران و بازدید امکانات و شرایط موجود بدون قرارداد تهرات را ترک کرد اما مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال اصرار دارد که قرارداد با مربی بلژیکی را باید سرمربی آینده تیم ملی دانست. مردی که در میان گزینه های کاندیدا ضعیف ترین کارنامه را دارد و از بقیه گمنام تر است. گزینه هایی که اگر اندکی درایت و تدبیر در نزد مسئولین فدراسیون فوتبال وجود داشت، قطعا نیمکت تیم ملی به یک مربی بزرگتر، کارنامه دارتر و موفق تر می رسید که قطعا نام هیجان انگیزتری داشت.

در میان لیست کاندیداهای سرمربیگری تیم ملی و جانشین کی روش، آنهایی که حاضر به مذاکره شدند، کم شمار بودند اما در میان آنها بی تردید بزرگترین و جذابترین نام خولن لوپتگی بود که پذیرفت برای هدایت تیم ملی ایران پای میز مذاکره بنشیند اما یک اشتباه اساسی از سوی مهدی تاج این گزینه را سوزاند.

سرمربی پیشین تیم ملی اسپانیا و باشگاه رئال مادرید یکی از نفراتی بود که مذاکره با او تا حدود بسیار خوبی پیش رفته بود. مهدی تاج در خفا با لوپتگی گفت و گوها را برای پذیرش هدایت تیم ملی ایران آغاز کرده بود و تا مراحل خوبی نیز این مذاکرات پیش رفته بود. اما با وجود توافقات نسبتا خوب حاصل شده در این مذاکرات، سرمربی اسپانیایی در نهایت اعلام کرد نمی تواند در مقطع فعلی کار در ایران را بپذیرد.

برخی از منابع خبری مدعی شدند دلیل سرمربی سابق رئال مادرید و اسپانیا برای پاسخ منفی به تاج بیماری پدرش بوده و حتی ادعا کردند لوپتگی از رئیس فدراسیون ایران وقت خواسته و گفته که اگر پروسه انتخاب سرمربی برای تیم ملی به تعویق بیفتد و بیشتر طول بکشد، ممکن است بتواند در ایران حضور پیدا کند.

دلیلی که البته حقیقت نداشت. لوپتگی تنها به این دلیل به تاج پاسخ منفی داد که رئیس فدراسیون فوتبال آداب حرفه ای را در مذاکره با او رعایت نکرد. نتاج که در یک تلاش عجیب کوشید 4 ماه تمام مذاکرات با گزینه های مدنظرش را در خفا پیش ببرد، چند هفته پیش در بی خبری کامل به مادرید سفر کرد تا لوپتگی را ملاقات کند. قرار در رستوران آقای لوپتگی فیکس شد اما سرمربی اسپانیایی در میز رزرو شده با کمال تعجب تاج را در کنار یکی از نزدیکان نسبی اش دید! در حالیکه آداب مذاکره حکم می کرد تا آقای رئیس با حضور یکی دو نفر از مسئولان فدراسیون و با حضور یک ایجنت رسمی مذاکرات را پیش ببرد اما او ترجیح داد تا به جای نفرات رسمی، یکی از بستگان خود را به مذاکره ببرد؛ پویی به یک ملاقات دوستانه رفته است! همین سبب شد تا لوپتگی در نهایت تواضع و احترام از مذاکذه با رئیس فوتبال ایران اجتناب کرده و با یادآوری این موضوع که مذاکرات آداب خاصی دارد، از پذیرش پیشنهاد ایران عذرخواهی کند.

جالب اینکه تاج قبل از سفر شخصا و به شکل خصوصی وزیر را در جریان مداکره با لوپتگی و تمایل وی برای پذیرش هدایت تیم ملی قرار داده بود و از همین رو حتی وزارت ورزش ایران هم در بین گزینه های نهایی موجود برای هدایت تیم ملی، نگاه ویژه ای به ژولین لوپتگی داشتند و تمایل آنها برای مرد اول نیمکت تیم ملی بعد از کی روش، این سرمربی نامدار اسپانیایی بود.

 

لوپتگی و سه هفته جهنمی

اخراج زودهنگام خولن لوپتگی از رئال مادرید یک سال جهنمی را برای این مربی اسپانیایی رقم زد. مردی که پیش از جام جهانی و در فاصله 24 ساعت مانده به آغاز جام به دلیل زیر پا گذاشتن اصولذ و عقد قرارداد زودهنگام با رئال مادرید در اردوی تیم مللی اسپانیا، از تیم ملی اخراج شد و حسرت جام جهانی بر دلش ماند، در رئال هم عاقبت بخیر نشد و خیلی زود برکنار شد.

سرمربی سابق تیم ملی اسپانیا و رئال مادرید می‌گوید پایان سریع دوران سرمربی‌گری‌اش در رئال برای او ناراحت‌کننده بوده و معتقد است سه هفته بدشانسی مطلق باعث پایان کارش در رئال شده و معتقد است اگر به او زمان بیشتری داده می‌شد می‌توانست اوضاع را تغییر دهد.

لوپتگی درباره آن روزها گفت: ما شروع خوبی داشتیم و چند بازی عالی انجام دادیم. ولی بعد سه هفته با بدشانسی مطلق در گلزنی روبرو شدیم. آن هم در بازی‌هایی که در آنها نسبت به حریفان بهتر بودیم. این مسائل ممکن است برای هر تیمی اتفاق بیفتد.

سرمربی سابق رئال در ادامه گفت: ما فکر می‌کردیم هنوز وقت داریم. ما چیزی داشتیم که برای یک تیم فوتبال فوق‌العاده مهم است: تعهد کامل بازیکنان به تیم و گروهی که حاضر است برای تیم از هر چیزی بگذرد.

لوپتگی در ادامه صحبت‌هایش تلویحاً به این اشاره کرد که اگر او در جام جهانی همچنان سکان هدایت تیم ملی اسپانیا را به عهده داشت لاروخا نتایج بهتری بدست می‌آورد. لوپتگی در این زمینه گفت: ما تا پیش از آن دو سال هیچ شکستی تجربه نکرده بودیم و البته یادتان باشد در این دو سال با تیمهایی مثل آلمان، فرانسه، بلژیک، انگلیس و ایتالیا بازی کرده بودیم. ما در تمام آن‌ بازی‌ها کاملا برتر بودیم. نمی‌شود با اطمینان گفت که اگر اخراج من از تیم ملی اتفاق نمی‌افتاد، اسپانیا در جام جهانی چه نتایجی بدست می‌آورد ولی ما آماده بودیم، امیدهای بزرگی داشتیم و بازیکنان ما احساس می‌کردند که می‌توانند کارهای بزرگی انجام بدهند.

 

رومنیگه لوپتگی را نمی شناسد!

نشریات اسپانیایی خبر از سفر حسن صالح حمیدزیچ مدیر ورزشی باشگاه بایرن مونیخ به شهر مادرید برای مذاکره با خولن لوپتگی داده و مدعی شد بایرن علاقمند به انتصاب این سرمربی اسپانیایی به جای نیکو کوواچ است. اما حالا کارل هاینس رومینیگه رئیس بایرن مونیخ در اظهارنظری عجیب مدعی شد خیلی شناختی نسبت به لوپتگی ندارد و قرار نیست سرمربی بایرن تغییر کند. رومینیگه گفت: اگر بخواهم صادقانه بگویم، من خولن لوپتگی را به اندازه کافی نمی شناسم و من به هیچ وجه به شکل دقیق، نه در تیم ملی اسپانیا و نه رئال مادرید، کارنامه کاری لوپتگی را بررسی نکرده ام. البته بایرن مونیخ قصدی برای تغییر سرمربی ندارد و ما هرگز در مورد حضور یک سرمربی جدید در بایرن مونیخ با هم صحبت نکرده ایم.

12

captcha
تازه ها
بیشتر