فوتبال ایران / شناسه خبر: 98634 / تاریخ انتشار : 1398/2/28 17:17
|

شاید باور کردنش سخت باشد اما در لیگ برتر فوتبال زنان هم مشت و لگدهایی پرتاب شد که یک بازیکن را راهی بیمارستان کرد. حالا در فوتبال زنان، کار به جایی رسیده که مهمترین سوژه هفته، مشت و لگدهایی بود که با خشونت زیادی روانه سر و صورت بازیکن مقابل می‌شد، آن هم فقط برای یک اتفاق کوچک.

بازی ذوب‌آهن اصفهان و شهرداری سیرجان از هفته شانزدهم لیگ برتر فوتبال زنان یکی از حساس‌ترین بازی‌های هفته بود که 2 تیم برای رسیدن به رده‌های بالای جدول تلاش می‌کردند. با توجه به اینکه بازی در فولادشهر برگزار می‌شد، تیم میزبان تلاش می‌کرد هر طور شده برنده میدان شود. ذوب‌آهن بازی خوبی انجام داد اما این شهرداری سیرجان بود که گل اول را زد. نیمه اول با همین تک گل به پایان رسید. در نیمه دوم سبزپوشان اصفهانی تلاش می‌کردند گل خورده را جبران کنند اما نه تنها این اتفاق نیفتاد، بلکه سهیلا نظام‌آبادی گل دوم سیرجان را به ثمر رساند. بعد از آن، کاملا مشخص بود که تیم شهرداری به لاک دفاعی می‌رود تا نتیجه را حفظ کند. سیرجانی‌ها علاوه بر دفاع، ظاهرا وقت‌کشی هم می‌کردند که همین مساله برایشان دردسرساز شد. همه چیز از یک سری فحاشی شروع شد اما وقت‌کشی‌های پی‌در پی باعث شد شاهد یکی از عجیب‌ترین دعواهای فیزیکی در ورزش باشیم. جایی که بازیکنان 2 تیم ذوب‌آهن و شهرداری سیرجان به جان هم افتادند و مشت و لگد برای یکدیگر پرتاب می‌کردند. آنقدر زد و خورد در این بازی بالا گرفته بود که یکی از بازیکنان به خاطر مشتی که به سرش وارد شده بود، راهی بیمارستان شد.

مریم جهان‌نجاتی سرمربی شهرداری سیرجان در مورد اتفاقی که افتاد حرف‌های جالبی دارد: «ما تا دقیقه ۸۳ بازی در خانه حریف ۲ بر صفر جلو بودیم. کسانی که خیلی سررشته‌ای هم از فوتبال ندارند‌، می‌دانند وقتی تیمی از حریف پیش است، سراغ جنجال و درگیری نمی‌رود. ما خواستیم در دقیقه ۸۳ تعویض کنیم که بازیکن ما خانم زهرابی کمی با تاخیر از زمین خارج شد. همه نیمکت‌نشین‌های ذوب‌آهن از جایشان بلند شدند و اعتراض کردند. این اتفاق شروع تنش‌ها و درگیری‌های این مسابقه بود. در تصاویر هم مشخص است که نیمکت‌نشین‌های ذوب‌آهن وارد زمین شدند و با بازیکنان ما درگیر هستند. ذوب‌آهنی‌ها امسال ۳ باخت داشتند که ۲ باخت‌شان جلوی ما بوده و به همین خاطر ناراحت بودند. آنها با این باخت شانس قرار گرفتن بین تیم‌های اول تا سوم را از دست دادند. واقعا برای مربی تیم ذوب‌آهن متاسفم که با رفتاری آماتور برند ذوب‌آهن را این چنین زیر سوال برد.»

جهان‌نجاتی در حالی از بازیکنانش طرفداری می‌کند که عکس‌ها چیز دیگری را نشان می‌دهد. البته سرمربی سیرجان معتقد است عکس‌ها طبق واقعیت منتشر نشده: «ما منتظر گزارش ناظر بازی و تصمیم‌گیری فدراسیون می‌مانیم. عکس‌های این بازی همه در دست اصفهانی‌هاست و آنها به راحتی هر عکسی که می‌خواهند را گزینش و منتشر می‌کنند. قبول دارم که بازیکن ما هم یک مشت زده اما هر کسی که کتک بخورد، چنین عکس‌العملی خواهد داشت. زهرابی داشت تعویض می‌شد که با اعتراض ذوب‌آهنی‌ها مواجه شد. باز هم می‌گویم ناظر بازی به خوبی می‌تواند توضیح دهد. اگر من فحاشی کرده باشم، در گزارش ناظر نوشته شده اما من آرامش کاملی دارم چون خیالم راحت است. به خانم محمودی سرمربی ذوب آهن هم می‌گویم این تهمت‌های ناروای او درست نیست و به زودی این ثابت خواهد شد.»

اگرچه صحبت‌های سرمربی سیرجان کاملا منطقی به نظر می‌رسد و تیمی که برنده بازی باشد، دعوا را شروع نمی‌کند اما بیان محمودی سرمربی ذوب‌آهن معتقد است شروع کننده درگیری سیرجانی‌ها بودند: «بازی شهرداری سیرجان و ذوب‌آهن در شرایطی به درگیری و زد و خورد رسید که بازیکنان سیرجان شروع کننده دعوا بودند. 5-6 بازیکن تیم ذوب‌آهن در اثر این درگیری‌ها مصدوم شدند. یکی از بازیکنان را به اورژانس بردیم چون شرایط خوبی نداشت. بازیکنان شهرداری سیرجان با مشت و لگد به جان بازیکنان ذوب افتادند. عکس‌های این درگیری‌ها موجود است. فیلم مسابقه هم گواهی براین مدعاست. بازیکنان ذوب‌آهن حتی دراین بازی کارت زرد هم دریافت نکردند اما بازیکنان سیرجان اخراج شدند. بازیکن تعویضی تیم شهرداری سیرجان هنگام خارج شدن از زمین آنقدر آهسته بیرون آمد که یکی از بازیکنان ذوب‌آهن گفت: کمی سریع‌تر بیرون بیا، این جمله باعث شد تا آنها با مشت و لگد به سمت نیمکت ذوب‌آهن حمله کنند. بازیکنان سیرجان خیلی وقت تلف کردند. در تمام دورانی که عضو تیم ملی بودم و در زمان مربیگری‌ام این چنین توهین‌ها و فحاشی‌ها را در بازی فوتبال زنان ندیده بودم. می‌گویند من با مشت و لگد به بازیکنان حمله کرده‌ام. اگر مدرکی برای این حرف‌شان دارند نشان بدهند من بعد از آن فوتبال را برای همیشه کنار می‌گذارم. باشگاه ذوب آهن به طور جدی پیگیر این موضوع است و از حق خود و بازیکنان دفاع خواهد کرد.»

---

صحبت‌های 2 طرف نشان می‌دهد همه این اتفاقات به خاطر یک تعویض و البته وقت‌کشی بود. اینکه بازیکن شهرداری سیرجان وقت تلف می‌کرد، به هر حال جزیی از بازی است و داور تشخیص می‌دهد او را جریمه کند یا نه اما اینکه بازیکنان و نیکمت ذوب‌آهن اعتراض کردند هم دیگر امری طبیعی در فوتبال ایران شده که معلوم نیست چرا کار را به زد و خورد و مشت و لگد کشاند.

بعد از این اتفاق، نکته جالب این است که هنوز مسئولان فدراسیون فوتبال واکنش مشخصی نسبت به این مساله نشان نداند و فقط رییس کمیته انضباطی، جمله تکراری‌اش را بیان کرد: «تصمیم جدی درباره اتفاقات این بازی می‌گیریم!» اینکه چه زمانی تصمیم گرفته می‌شود و رای به چه صورت خواهد شد معلوم نیست اما به نظر نمی‌رسد با این روند بتوان جلوی اتفاقات اینچنینی را گرفت. وقتی نه فرهنگ‌سازی می‌شود و نه جریمه‌‌ای که بازیکنان و دیگر عوامل تیم را بترساند که دیگر دست به چنین کاری نزند.

 

ZOOM

حسن‌زاده: تصمیم جدی درباره درگیری خواهیم گرفت

اسماعیل حسن‌زاده رییس کمیته انضباطی اعلام کرد بدون شک تصمیم کمیته انضباطی درباره اتفاقات بازی شهرداری سیرجان و ذوب‌آهن جدی خواهد بود. حسن زاده درباره اتفاقات بازی تیم‌های ذوب‌آهن اصفهان و شهرداری سیرجان از هفته شانزدهم لیگ برتر فوتبال زنان می‌گوید: «به محض وصول گزارش آن را بررسی و تصمیم جدی در این باره خواهیم گرفت. از وجود این اتفاق متاثر شدیم و با دانستن جزییات قطعا برای اینکه دیگر شاهد چنین مواردی نباشیم، تصمیم جدی خواهیم گرفت. پس از بررسی و دعوت افراد به کمیته انضباطی دفاعیات آنها را مدنظر خواهیم داشت و در نهایت تصمیم‌گیری نهایی در این باره صورت خواهد گرفت.»

 

ناظمی: با متخلفان برخورد می‌شود

گلاره ناظمی مسئول برگزاری مسابقات فوتبال زنان نسبت به اتفاقات جنجالی بازی ذوب‌آهن اصفهان و شهرداری سیرجان واکنش نشان داد. ناظمی درباره درگیری‌های به وجود آمده در این بازی از هفته شانزدهم لیگ برتر فوتبال زنان می‌گوید: «متاسفانه صحنه‌هایی که در این مسابقه شاهد بودیم مورد تایید هیچ فردی نیست. گزارش اتفاقات این مسابقه را به کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال ارسال می‌کنیم تا طبق قانون با متخلفان این مسابقه برخورد انضباطی صورت بگیرد. برای بررسی موضوعاتی اینچنینی مهمترین اسناد به گزارش داور و ناظر بازی برمی‌گردد. به هر حال با توجه به برگزاری بازی در ساعت 20:30 باید منتظر می‌ماندیم تا داوران و ناظر بازی به تهران برسند و گزارش‌های مکتوب خود را ارائه دهند.» مسئول برگزاری مسابقات زنان سازمان لیگ درباره اتفاقات، ادامه می‌دهد: «هر آنچه که تاکنون بوده مربوط به تماس‌های تلفنی با مسئولان برگزاری آن بازی است اما در این رابطه شنیده‌ها و گفته‌ها نمی‌تواند مورد قضاوت قرار بگیرد و به همین دلیل مهمترین اسناد برای ما، گزارش‌های مکتوب داور و ناظر بازی است و با توجه به اینکه هر دو نفر شنبه به تهران رسیدند گزارش‌ها به تازگی پیش به دست ما رسیده. گزارش‌های مکتوب را مطالعه می‌کنیم و با توجه به تصاویر و فیلم‌های فراوانی که از این بازی به دست ما رسیده همه مستندات را مورد بررسی قرار خواهیم و پس از آن هم سریعا نتیجه کار را به کمیته انضباطی منتقل خواهیم کرد تا در رابطه با اتفاقات موجود تصمیم‌گیری نهایی شود. به هر حال ممکن است اتفاقات این بازی در برخی رسانه‌ها بزرگنمایی شده باشد و به همین دلیل می‌گویم تا پس از بررسی همه مستندات بازی نمی‌توان درباره آن صحبت کرد.»

 

واکنش داور بازی ذوب‌آهن و سیرجان به درگیری‌ها: آنطور که در فضای مجازی مطرح شده، نبوده

مهناز ذکایی داور بازی جنجالی تیم فوتبال زنان ذوب‌آهن اصفهان و شهرداری سیرجان، ترجیح می‌دهد به جای صحبت درباره اتفاقات بازی، گزارش کاملی به فدراسیون فوتبال تحویل دهد: «من حق مصاحبه ندارم اما آنطور که در فضای مجازی مطرح شده نبوده. من و ناظر بازی گزارشات خود را تنظیم می‌کنیم و به فدراسیون تحویل خواهیم داد.»

9-1

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر