فوتبال ایران / شناسه خبر: 98600 / تاریخ انتشار : 1398/2/27 16:03
|
افتتاح ورزشگاه جنوب رویای بازگشت به مستطیل سبز را در دل ستارگان فوتبال زنده کرد

اختصاصی / از کامپوس تا رود گولیت: کاش در جا‌م‌جهانی قطر بازی می‌کردیم

افتتاح ورزشگاه جنوب(الوکره) قطر با حضور ستارگان فوتبال جهان انجام شد. در این مطلب گزارش اختصاصی ایران ورزشی از مراسم افتتاحیه و گفت و گو با فوتبالیست‌های برجسته جهان درباره این ورزشگاه را می‌خوانید.

از کامپوس تا رود ‌گولیت: کاش در جام‌جهانی قطر بازی می‌کردیم

 بهناز میرمطهریان – قطر/ در فاصله سه سال مانده تا برگزاری رقابت‌های جام‌جهانی 2022، قطر دومین ورزشگاه مسابقات را هم افتتاح کرد. ورزشگاه 40 هزار نفره‌ای که چه از نظر معماری و چه از نظر تکنولوژی‌های به کار برده در آن، تحسین ستارگان فوتبال جهان را برانگیخته بود. قطر که در ابتدای انتخاب به عنوان میزبان مسابقات جام‌جهانی 2022، انتقادها و تمسخرهای زیادی را از سوی کشورهای توسعه یافته به جان خریده بود، حالا توانسته خیلی از این نقدها را به تحسین تبدیل کند. «رویایی»، «استثنایی»، «فوق العاده» این‌ها لغت‌هایی است که خبرنگار ایران ورزشی در گقت و گو با ستارگانی چون رود گولیت، خورخه کامپوس و بورا میلوتوویچ در وصف فعالیت‌های قطر برای میزبانی جام جهانی بارها از زبان‌شان می‌شنود.

 

 

قطری‌ها دومین ورزشگاه جام‌جهانی را پنج‌شنبه شب افتتاح کردند. بعد از ورزشگاه الخلیفه، ورزشگاه الوکره دومین ورزشگاهی است که برای رقابت‌های جام جهانی آماده می‌شود. ورزشگاهی که در شب افتتاح، به خواسته امیرقطر نامش به ورزشگاه جنوب تغییر کرد.

چیزی که ورزشگاه جنوب(الوکره) را از الخلیفه متمایز می‌کند این است که الخلیفه برای میزبانی جام جهانی 2022 مورد بازسازی اساسی قرار گرفت اما ورزشگاه جنوب اولین ورزشگاهی است که از اساس برای رقابت‌های جام جهانی ساخته و مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. ورزشگاهی که معماری‌اش را ذاها حدید انجام داده و نمادی است از قایق‌های مردم بومی قطر.

---

 

 

پنج‌شنبه شب فینال امیرکاپ قطر، بازی افتتاحیه این ورزشگاه شد و الدحیل بعد از پیروزی 4 بر یک مقابل السد، جام قهرمانی‌اش را در این ورزشگاه 40 هزار نفری بالای سر برد. هرچند که خیلی‌ها انتظار داشتند السد بتواند قهرمان این دوره از رقابت‌ها شود و خداحافظی خاطره‌انگیزی برای ژاوی هرناندز رقم بزند. این اتفاق اما نیفتاد و السد در ورزشگاه جنوب(الوکره) با شکست سنگینی جام قهرمانی را از دست داد. آن هم در حضور میهمانان عالی‌رتبه ای از مقامات فیفا تا ستارگان فوتبال جهان که برای شرکت در مراسم افتتاحیه به این ورزشگاه آمده بودند.

قطری‌ها که در مسیر آماده‌سازی برای میزبانی جام‌جهانی 2022 از هر موقعیتی برای تمرین میزبانی استفاده می‌کنند، این افتتاحیه را هم با مراسم باشکوهی برگزار کردند. رییس فدراسیون جهانی فوتبال میهمان ویژه این مراسم بود و ستاره‌هایی چون کافو، خورخه کامپوس، روبرتو کارلوس، رود گولیت، بورا میلوتینوویچ، فرناندو هییرو، روبرتو کارلوس، تیم کاهیل و... میهمانانی بودند که برای این مراسم به قطر دعوت شده بودند. علی کریمی هم البته یکی از مدعوین بود که در این مراسم حاضر نشد.

ستاره‌های فوتبال جهان در حالی برای افتتاح یک ورزشگاه و فینال امیرکاپ قطر در این مراسم شرکت کرده بودند که از اقدامات قطر برای میزبانی جام‌جهانی 2022 شگفت زده بودند. قطری‌ها با تکنولوژی‌هایی که در ورزشگاه‌های خود راه‌اندازی کرده‌اند و سرعت عمل و برنامه‌ریزی دقیقی که در پیشبرد پروژه‌های خود دارند، بزرگ‌ترین ستاره‌های فوتبال جهان را که در حرفه‌ای‌ترین لیگ‌ها فعالیت می‌کنند، به تحسین خود وا داشته‌اند.

شکستن رکورد تصویربرداری از یک مسابقه با 52 دوربین، چیزی است که برای پیشرفته‌ترین کشورها یک هدف رویایی به حساب می‌آید. یا چمن کردن ورزشگاه در 6 ساعت! و برجسته‌تر از همه این‌ها تکنولوژی تهویه هوایی که در ورزشگاه‌های قطر راه‌اندازی شده و می‌تواند دما را در نقطه نقطه ورزشگاه مطلوب و یک اندازه نگه دارد. بدون نقص و به بهترین شکل ممکن. به طوری که ذره‌ای از گرما و رطوبت هوای قطر حاضران در ورزشگاه را آزار ندهد. این همان چیزی است که باعث می‌شود ستاره‌هایی چون رود گولیت، کافو و کامپوس در صحبت‌های خود در میکسدزون، در تمجید از آنچه از سوی کمیته برگزاری مسابقات جام جهانی 2022 انجام می‌شود، یک لحظه درنگ کنند و حتی با حسرت بگویند: «این‌ها چه کار می‌کنند و ما چه کار می‌کنیم!»

---

 

کامپوس: باید در جام‌جهانی 2022 بازی کنم

خورخه کامپوس، گلر سابق تیم ملی فوتبال مکزیک در وصف آنچه تا کنون برای برگزاری مسابقات انجام شده به خبرنگار ایران ورزشی می‌گوید: «همه چیز اینجا فوق‌العاده است و قطر نشان داده که برای جام جهانی آماده است. وقتی در فاصله سه سال تا جام جهانی، قطر می‌تواند چنین ورزشگاهی را آماده کنند، یعنی تا زمان برگزاری رقابت‌ها همه چیز برای جام جهانی مهیا خواهد بود.» او پیش‌بینی‌اش از آنچه در جام جهانی قطر رخ می‌دهد را این‌طور بیان می‌کند: «می‌توانید منتظر برگزاری مسابقات خوب و باکیفیتی در جام‌جهانی 2022 باشید. باید در جام جهانی 2022 بازی کنم.»

 

---

 

میلوتینوویچ: جایزه نوبل فوتبال را باید به قطر بدهند

بورا میلوتینوویچ، مربی یوگسلاو در وصف آنچه در قطر دیده بارها و بارها از واژه «رویایی» استفاده می‌کند و معتقد است که جام جهانی در قطر بسیار خوب برگزار خواهد شد. او می‌گوید: «در جام جهانی 2022 همه چیز عالی خواهد بود. ساخت ورزشگاه‌ها در قطر بسیار عالی است.»

او درباره برگزاری جام جهانی می‌گوید: «من مطمئن هستم که جام جهانی قطر یک جام جهانی رویایی خواهد شد. چه از نظر کیفیت فوتبالی که در این رقابت‌ها به نمایش در می‌آید و چه از نظر کیفیت ورزشگاه‌ها و امکاناتی که در این کشور فراهم شده است. همه چیز جالب و تحسین برانگیز است. با این سازماندهی و برنامه‌ریزی انجام شده به نظر من نوبل فوتبال را باید به قطر بدهند.»

 

---

 

رود گولیت: قطر در سال‌های اخیر خیلی فرق کرده

رود گولیت، ستاره هلندی فوتبال هم مجذوب طراحی ورزشگاه شده است و تلاش قطری‌ها برای رسیدن به هدف‌شان را تحسین می‌کند. گولیت درباره قطری‌ها می‌گوید: «من خیلی زیاد به قطر سفر می کنم و به همین خاطر به خوبی می‌دانم که قطری‌ها چه بوده‌اند و چه شده‌اند! تغییراتی که در سال‌های اخیر در قطر رخ داده را به خوبی درک می‌کنم. البته که همه در ابتدای راه برای رسیدن به آنچه می‌خواهند کار سختی دارند اما در نهایت کسانی به هدف می‌رسند که ثابت قدم باشند.» او درباره هزینه‌های زیادی که قطر برای ساخت ورزشگاه‌های خود می‌کند می‌گوید: «چرا که نه؟ قطر می‌خواهند چهره خوبی از خود در خاورمیانه نشان دهد و من فکر می‌کنم همه کشورها برای اهداف خود هزینه می‌کنند.»

 

این‌ها تنها بخشی از اظهارنظرهای بزرگان فوتبال است در توصیف قطر. قطری که انتخابش به عنوان میزبان رقابت‌های جام جهانی 2022، با حرف و حدیث‌های زیادی همراه بود و انتخاب آن بارها و بارها از سوی کشورهای پیشرفته مورد نقد و تمسخر واقع شد، حالا در فاصله سه سال تا برگزاری جام جهانی توانسته تحسین ستاره‌های فوتبالی از همان کشورها را برانگیزد.

 

 

 

2-1

captcha
تازه ها
بیشتر