فوتبال ایران / شناسه خبر: 98534 / تاریخ انتشار : 1398/2/28 19:25
|
دغدغه‌های ساده‌اندیشانه در آغاز یک راه بزرگ

ما برندگان قرارداد با مارک ویلموتس!

فرشاد کاس‌نژاد / گوشه‌ی کم اهمیتی از مسئله قرارداد با مارک ویلموتس این چند نکته‌ای است که فدراسیون مثل یک بمب خبری توجه‌اش به آن را هوار می‌زند.

فرشاد کاس‌نژاد / فدراسیون فوتبال خیال می‌کند با تجربه‌ی ماجراهایی که با کارلوس کی‌روش از سر گذرانده، حالا همه چیز را تحت کنترل دارد. تلقی فدراسیون فوتبال از رفتار خود در قرارداد با مارک ویلموتس این است که باتجربه شده و قرارداد را زیرکانه امضا خواهد کرد و از فردای قرارداد با یک مربی مواجه خواهد بود که قرار است مو به مو در هر کار و باری گوش به فرمان فدراسیون باشد. اما بزرگ‌ترین خطا همین جا و در پی همین شکل مذاکره در حال رخ دادن است. از تمام ماجرای مهم و سرنوشت‌ساز انتخاب سرمربی تیم ملی، فدراسیون فوتبال فقط این صورت داستان را تحویل رسانه‌ها داده که تجربه‌ی کارلوس کی‌روش تکرار نخواهد شد.

اما مارک ویلموتس با واقعیت‌های اثرگذاری در تیم ملی مواجه است. اینکه می‌خواهد سرمربی تیم ملی باشد یا مدیر یک پروژه سخت و ۳ ساله تا جام جهانی. این دو گزینه تفاوت‌های فاحشی با هم دارند و شاید در آینده مهم‌ترین تفاوت مارک ویلموتس و کارلوس کی‌روش باشند.

درباره مارک ویلموتس پیش‌بینی‌ها و توصیه‌ها هم شروع شده، اینکه باید وارث سبک و آثار کارلوس کی‌روش باشد، از آثار فنی کی‌روش بهره ببرد یا جلوه‌هایی به آن بیفزاید. تمام این ایده‌ها اما معلوم نیست چقدر بیشتر از چند خط متن برای خواندن هنگام نوشیدن چای باشند. فوتبال چیزی بیشتر از این ایده‌هاست و کار پرماجرای یک مربی در تیم ملی با چند توصیه راه نمی‌افتد.

مسیر مربیگری مارک ویلموتس شباهتی به کارلوس کی‌روش ندارد. کی‌روش اگر در شهر محل تولد خود -نامپولا- در باشگاه فوورویریو، دروازه‌بان بود و داستان مربیگری در فوتبال را خودش پله پله ساخت اما مارک ویلموتس ستاره فوتبال بلژیک و شالکه در دهه ۹۰ و اوایل ۲۰۰۰ بود و مربیگری را مدیون همان ستاره بودنش در بلژیک است. دو راه متفاوت با اثرپذیری‌ها و حکایت‌های متفاوت برای دو مربی. این مثال ساده فقط برای درک تفاوت‌هاست و گذشتن از این خیال خام که یکی باید میراث دیگری را حفظ کند. این دست ایده‌ها را مربی‌ها همیشه فقط در متن‌های روزنامه‌نگاران می‌خوانند و چندان از کار هم سر درنمی‌آورند.

گوشه‌ی کم اهمیتی از مسئله قرارداد با مارک ویلموتس این چند نکته‌ای است که فدراسیون مثل یک بمب خبری توجه‌اش به آن را هوار می‌زند. اینکه ویلموتس حق مصاحبه علیه مربیان لیگ را ندارد، اینکه مرخصی‌هایش مشخص است یا چند دستیار ایرانی در کنار خود خواهد داشت، بدیهیات یک قرارداد است، نه اساس آغاز یک پروژه بزرگ در فوتبال. مارک ویلموتس قرار است چه پروژه‌ای را در فوتبال ایران مدیریت کند؟ قرار است چه فوتبالی را برای تیم ملی بسازد و چه آثاری را بر اساس کدام شیوه‌ها از خود به جا گذارد. تفاوتش با کی‌روش در تعداد روزهای مرخصی است یا در آنچه از خود به جا خواهد گذاشت؟ برای فدراسیون اما مسئله، دغدغه و تمام داستان یک انتخاب بزرگ همان روزهای مرخصی و تعداد دستیار ایرانی و این حرف‌هایی است که چند خبرنگار هم احتمالا همراه فدراسیون بابت تحمیلش جشن می‌گیرند.

1

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر