فوتبال ایران / شناسه خبر: 98528 / تاریخ انتشار : 1398/2/25 18:08
|

 

چنانچه مارک ویلموتس سرمربی تیم ملی شود پانزدهمین سرمربی خارجی تیم ملی و اولین بلژیکی این پست خواهد بود.حضور مربیان خارجی در تیم ملی نکات جالبی داشته که می تواند مورد توجه قرار بگیرد:

*نخستین غیر ایرانی که برای هدایت تیم ملی به ایران آمد، جیمز گیبل بود. این سرمربی انگلیسی در سال 1327 با حقوق ماهیانه 1100 تومان با سازمان تربیت بدنی قرارداد بست اما هیچ‌گاه روی نیمکت تیم ایران ننشست. او به شهرهای مختلف از جمله تبریز، اهواز و... سفر کرد تا در دوره های آموزشی شرکت کند. پس از وی ادموند مایوفسکی اتریشی به تهران آمد اما او نیز در دیدار رسمی هدایت تیم ملی را برعهده نداشت.

*اگر خارجی هایی که در دهه 30 به ایران آمدند و بدون بازی به کشور خود بازگشتند را حساب نکنیم، تا حالا 3 بار فوتبال ملی ایران دو مربی خارجی متوالی را تجربه کرده است و حالا احتمالا چهارمی را تجربه خواهد کرد.

*پیش از انقلاب 7 مربی خارجی برای هدایت تیم ملی برگزیده شدند که می توان گفت زدراکو رایکوف یوگسلاو و فرانک اوفارل ایرلندی بیش از بقیه مورد توجه قرار گرفتند.

*برخلاف  برانکو و کی روش که مدت نسبتا طولانی سرمربی تیم ملی بودند اوفارل تنها 9 بازی روی نیمکت تیم ملی نشست یا زنده یاد استانکو تنها 4 بازی سرمربی تیم ملی بود.

*قبل از برانکو، هیچ مربی خارجی ای در تیم ملی ایران به 50 بازی نرسیده بود، اما پروفسور 52 بازی سرمربی تیم ملی بود و از ایران رفت. پس از او کارلوس کی روش با هدف شکستن رکورد برانکو وارد گود شد و علاوه بر عبور از آمار مرد کروات، به رکورد جدیدی هم دست یافت اما تا سه رقمی کردن آمار خود، یک بازی کم آورد.

* مارک ویلموتس اگرچه با 50 سال سن سرمربی جوانی به حساب می آید، اما جوان ترین سرمربی تاریخ فوتبال ایران نیست. در سال 2002 برانکو ایوانکوویچ 47 ساله بر مسند هدایت تیم ملی نشست .

3

 

captcha
تازه ها
بیشتر