فوتبال ایران / شناسه خبر: 98508 / تاریخ انتشار : 1398/2/25 16:18
|
پایان مارتن هجدهم با خواب زمستانی در بهار

با فانوس دنبال پدیده بگردیم / بله، خبری نیست!

اکبر منتشلو / روز پنج‌شنبه پایان ماراتن فوتبال در ایستگاه هجدهم است، روزی که بالاخره مشخص می شود  پرسپولیس قهرمان لیگ برتر خواهد شد و یا سپاهان جام قهرمانی را بالای سر خواهد برد. تکلیف تیم هایی که سهیمه آسیا را هم دریافت می کنند مشخص خواهد شد و در انتهای جدول هم تیمهای سقوط کننده معلوم می شوند. شاید لیگ هجدهم برای پرسپولیسی ها با هت تریک به پایان برسد و یا برای سپاهان پایان ناکامی های سالهای اخیر باشد و یا پدیده را به سهمیه آسیا برساند. اما فارغ از همه اینها باید نگاه دیگری هم به ماراتن هجدهم فوتبال داشت، نگاهی که کمی پا را فراتر از دغدغه های این روزهای باشگاه های لیگ برتری بگذارد و نگاه را به فراتر از مرزها برای فوتبال بدوزد.

اگر همه چیز عادی سپری می شد امسال نیز باید منتظر معرفی برخی برترین های لیگ هجدهم می بودیم، اما نتیجه گرایی صرف در فوتبال این روزها، برخی مسائل را طوری تحت تاثیر گذاشته که اصلاً یادی از اینها نمی شود. با همه اشکالاتی که در لیگ های گذشته وجود داشت، در بسیاری از این دوره ها، می توانستی فانوس به دست دنبال پدیده ای تازه در فوتبال بگردی و به یک یا دو بازیکن برسی، مثل اتفاقاتی که برای سردار آزمون، سعید عزت اللهی، علیرضا جهانبخش و... طی سالهای گذشته رخ داد. اما به بیراهه رفتن لیگ برتر و فلسفه وجودی برخی باشگاه های فوتبال کشورمان در لیگ حرفه ای ، آنقدر فوتبال را از مسیر اصلی منحرف کرده است که این روزها به جای گشتن دنبال پدیده لیگ برتر و فوتبال کشورمان، بیشتر درگیر پرداخت مطالبات بازیکنان بی کیفیت خارجی هستیم. امروز به جای فرستادن استعدادهای فوتبال کشورمان به کشورهای جهان، در فکر ضرب و تقسیم نرخ دلار هستیم تا یا از محرومیت شکایت بازیکنان بی کیفیت خارجی نجات پیدا کنیم و یا هزینه های سنگین مربیان بی کیفیت تر را بپردازیم. با این اوصاف به طور حتم مجال و فرصتی برای یافتن پدیده نخواهیم داشت، که نداریم.

اگر چراغ به دست بگیرید و در لیگ هیجدهم با ذره بین بگردید، به طور حتم به پدیده ای نخواهید رسید چه برسد به اینکه بخواهیم کسی را به خارج از لیگ نتیجه گرای فوتبال کشورمان بفرستیم. آنقدر در نتیجه گرایی پیش رفتیم که حتی تیم هایی که اکنون در حال سقوط و در نزدیکی سقوط هستند هم در ابتدایی لیگ برتر، به فکر قهرمانی بودند و ساختن بازیکنان و انتقال آنها و کسب درآمد و تامین هزینه باشگاه هایشان هیچ گاه در مخیله آنها نبوده است. لیگ هجدهم در بهار 98 در حال پایان است، اما باید بپذیریم که لیگ هجدهم بدجوری در خواب زمستانی مانده است و حتی مزیت ها و خاصیت لیگ های گذشته را هم ندارد. 16 تیم در سی بازی به مصاف هم رفتند و به طور میانگین 240 بازی انجام شده است. در کنار این بازیها، جلسات تمرین تیم ها، داخل کشور و بیرون کشور هم به وفور برگزار شده است، اما آنچه امروز می توانیم منتظر آن باشیم فقط قهرمانی یک تیم و سقوط دو تیم است و با تاسف باید گفت حتی یک پدیده که ما را امیدوار و هیجان‌زده کند هم از میان این همه بازی و تمرین نمی توان بیرون کشید.

2

 

 

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر