فوتبال ایران / شناسه خبر: 98484 / تاریخ انتشار : 1398/2/24 19:46
|
مربی هازارد نمی‌تواند بی‌تاثیر باشد

محصص: هنوز پرواز ویلموتس بلند نشده قضاوتش نکنیم

مربی هازارد نمی‌تواند بی‌تاثیر باشد

مرتضی محصص در گفت و گو با ایران ورزشی درباره حضور مارک ویلموتس در فوتبال ایران و راس کادر فنی تیم ملی می‌گوید:


مرتضی محصص درباره حضور مارک ویلموتس در فوتبال ایران و راس کادر فنی تیم می‌گوید
* من فکر نمی‌کنم حتی بردن جام جهانی هم معیار واضحی برای تشخیص دادن سرمربی خوب و بد باشد. مارچلو لپیی، دشان، بکن باوئر، کارلوس آلبرتو و‌... همه مربیان قابل احترامی هستند اما یک عده از مربیان هم برای جامعه ناشناخته هستند. مثلا شاید در ایران کمتر کسی کارلو ماتسونه را بشناسد. البته در ایتالیا همه ایشان را می‌شناسند. ایشان مربی روبرتو باجو و گواردیولا بوده و در تیم‌های پایه کار کرده. من احترام زیادی برای مربیانی که جام جهانی را برده‌اند می‌گذارم اما این دلیل کافی نیست چون تنها نبوده‌اند. آنها کادر فنی داشته‌اند، بازیکن داشته‌اند و البته توانایی خودشان هم ملاک موفقیت بوده است. می‌خواهم بگویم تنها بردن جام و کاپ دلیل موفقیت یک مربی نیست. در ایران خودمان هم از این مربیان داشته‌ایم. مهم‌تر این است که ببینیم یک مربی از خودش چه اثری برجای گذاشته باشد و باید به این نمره بدهیم. من به لوچسکیو نمره خوب می‌دهم. به دیک ادووکات نمره می‌دهم که آدم دانایی است. من لوچسکیو را چند سال قبل در جلسه فیفا دیدم. ایشان پر از خاطره است. خاطراتی که از تجربه می‌آید.


* آقای مارک ویلموتس نتیجه کار درست و اساسی فدراسیون بلژیک است که بعد از سال 2000 شروع کردند. من این را به جرات می‌گویم چون یک دوست بلژیکی دارم در کمیته فنی فدراسیون این کشور. آقای میشل سابالون آدم بسیار معروفی در فوتبال اروپاست و همه به او احترام می‌گذارند. او حدود 9-8 سال از من بزرگتر است. سه سال هم در سنگاپور حضور داشت و فلسفه فوتبالش را به خوبی پیاده کرد. الان هم امارات با زرنگی ایشان را که فرد دانایی است به‌عنوان مدیر فنی استخدام کرده که از این اتفاق 5 ماه هم نمی‌گذرد. طرحی که ایشان داشت خیلی آهسته شروع شد اما هنوز هم ادامه دارد و نتیجه‌اش بازیکنانی مثل اکسل ویتسل، دبروینه، هازارد و خیلی از ستاره‌های دیگر فوتبال بلژیک است. اینها همه نتیجه استعدادیابی صحیح، تمرینات صحیح و فلسفه فوتبال مشخص این پیرمرد بود که باشگاه‌ها را متقاعد کرد با تیم ملی فلسفه متحد و مشخصی داشته باشند و از سیستم 3-3-4 هم استفاده می‌کردند.


* من به مربیانی احترام می‌گذارم که صاحب فلسفه باشند. من از آقای ویلموتس شناخت زیادی ندارم و فقط همان چیزی را می‌دانم که در اینترنت شما هم دیده‌اید. اما از مارچلو بلیسا دو کتاب خریده‌ام. بیلسا مربی جام و کاپ نیست. گواردیولا شاگرد بیلسا بوده و چند سال به مکزیک هم سفر می‌کرده‌. الان بیلسا مصاحبه کرده و گفته از کارهای پپ سر در نمی‌آورد و مخفی است. گفته نمی‌داند تیم‌های گواردیولا چطور حمله و چطور دفاع می‌کنند. از نظر من این مربیان قابل تقدیر هستند. گواردیولا را می‌گویم نه به خاطر بارسلونا بلکه به خاطر فلسفه فوتبالش و اینکه سبک ویژه و مخصوص خودش را دارد و کپی نمی‌کند.
* ما از سرمربی تیم بزرگسال اول برد برای تیم بزرگسال می‌خواهیم و بعد همفکری و کمک به تیم‌های پایه. کی‌روش این را داشت اما 90 درصد وقتش را روی تیم بزرگسال می‌گذاشت. با توجه به سابقه فوتبال بلژیک از سال 2000 به بعد می‌توانم بگویم مربی که از بلژیک می‌آید چنین رویکردی خواهد داشت.


* من خوش‌شانس بودم که در سفر آخرم به مالزی با لیتال بورکلمن دستیار سابق مارک ویلموتس در تیم ملی بلژیک آشنا شدم. ایشان به لحاظ شخصیتی بسیار خوب و متواضع بود و با بازیکنان ارتباط خوبی داشت. آدم دانایی بود و نرمال به نظر می‌رسید. کارهای عجیب و غریب نمی‌کرد و در تیم ملی اردن هم دیدید که در جام ملت‌های آسیا خیلی خوب کار کرد.


* هرگز نباید درباره ویلموتس زود قضاوت کرد. این بی‌لطفی است. من در کلاس‌های مربیگری هم می‌گویم چیزی که اول می‌شنوید را یادداشت نکنید. در فوتبال هیچ چیزی صد در صد نیست جز اصول بازی. در رانندگی هم اصول تغییر نمی‌کند. در فوتبال هم همین است. ما مساله انتقال، ضربات ایستگاهی و... را داریم اما اگر من بگویم 2-4-4 و شما بگویی 2-5-3 غلط نیست. در درجه اول ما باید به ایشان زمان و وقت بدهیم. پیش‌بینی من این است که مربی که از فوتبال بلژیک می‌آید و مربی هازارد بوده نمی‌تواند بی‌تاثیر باشد و نباید وقتی هنوز پرواز ایشان بلند نشده قضاوتش کنیم. امیدوارم ویلموتس شروع خوبی برای متقاعد کردن بازیکنان داشته باشد و میراث خوبی از خودش بر جای بگذارد. البته شاید دو ماه دیگر بعد از دیدن بازی با کره و سوریه همه درباره او صحبت‌های دیگری مطرح کنیم.

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر