تیم ملی ایران / شناسه خبر: 98453 / تاریخ انتشار : 1398/2/24 15:42
|
فدراسیون فوتبال اردن، مانع بزرگ مربی بلژیکی

دستیاران ویلموتس: نکو، لمانس و شاید بورکلمانس

ویلموتس در تیم ملی ایران، احتمالا با جواد نکونام و اروین لمانس همکاری خواهد کرد. ویتال بورکلمانس هم گزینه‌ی او برای دستیار اول است که البته با تیم ملی اردن به عنوان سرمربی قرارداد دارد.

لمانس می‎‌آید، بورکلمانس شاید

امیر اسدی / مارک ویلموتس نزدیک‌ترین گزینه به نیمکت تیم ملی ایران است. مربی بلژیکی و 50 ساله‌ای که برخلاف وعده‌ی مدیران فدراسیون فوتبال، نه بزرگ‌تر از کی‌روش است و نه یک برند بین‌المللی محسوب می‌شود. اینکه فدراسیون فوتبال تحریم‌ها را شکسته و قرار است ویلموتس را با رقمی بالغ بر 1/5 میلیون دلار در سال جذب کند، نکته‌ی اصلی ماجرا است. آیا برای جذب ویلموتس، نیاز به شکستن تحریم‌ها و انجام یک انتقال خارق‌‌العاده و خلاف تصور عمومی بود؟

از این‌ها که بگذریم می‌رسیم به تفاهم مارک ویلموتس با فدراسیون فوتبال. قرارداد که 3 ساله است و تا پایان جام جهانی 2022 قطر. اگر غیر از این بود باید تعجب می‌کردیم، چون قراردادها در تمام دنیا از پایان جام جهانی تا پایان جام جهانی بعدی امضا می‌شود. در تفاهم ویلموتس و فدراسیون فوتبال که برخی‌ها معتقدند در ترکیه نهایی شده و به امضای طرفین هم رسیده، نکته‌هایی وجود دارد. از جمله حضور دو دستیار در کنار سرمربی سابق تیم ملی بلژیک و ساحل‌عاج.

فدراسیون فوتبال با حضور دو دستیار موافقت کرده و البته از ویلموتس خواسته تا یک مربی ایرانی نیز کنارش حضور داشته باشد. مربی ایرانی و جوانی که نامش جواد نکونام است. سرمربی سابق خونه به خونه و نساجی که سال‌ها کاپیتان تیم ملی ایران بود و بعد از پایان دوره‌ی بازی نیز در کنار کارلوس کی‌روش فعالیت کرد و یکی از اعضای کادرفنی او بود.

---

اما دو دستیار مارک ویلموتس چه کسانی هستند و آیا رزومه‌شان پربار است؟ انگار نام آن‌ها نیز در قوطی مانده و بیرون نیامده اما کنجکاوی‌ها نشان می‌دهد که ویلموتس دستیار اول و مربی دروازه‌بان ‌ها را همراه خود می‌آورد تا از آن‌ها روی نیمکت تیم ملی ایران استفاده کند. مربیانی که در بلژیک نیز کنار ویلموتس بودند و البته سابقه‌ی بازی برای تیم ملی این کشور را نیز در کارنامه دارند.

نخستین نامی که برای همکاری در ایران به ذهن ویلموتس رسید، ویتال بورکلمانس بود. مربی 55 ساله‌ای که در وارژیم، بروژ و گنت بازی کرده و مربیگری را هم از سال 2005 با بلکنبرگ استارت زده. بورکلمانس که حدفاصل سال‌های 1989 تا 1998 سابقه‌ی انجام 22 بازی ملی برای بلژیک را در کارنامه دارد، بعد از بلکنبرگ هدایت دندر را بر عهده گرفت و در 85 بازی روی نیمکت این تیم نه چندان مطرح بلژیکی نشست. از سال 2012 تا 2016 بورکلمانس روی نیمکت بلژیک حضور داشت و دست راست ویلموتس در این تیم بود. او همراه با ویلموتس 48 بار هدایت بلژیک را بر عهده گرفته و  تجربه‌ی مربیگری در جام جهانی 2014 و یورو 2016 را نیز در کارنامه دارد.

---

وقتی مارک ویلموتس از هدایت تیم ملی بلژیک اخراج شد، بورکلمانس نیز مدتی بیکار بود تا اینکه 8 می 2018 به پیشنهاد تیم ملی اردن پاسخ مثبت داد تا این تیم را در جام ملت‌های آسیای 2019 هدایت کند. نتایج بورکلمانس در اردن درخشان بود، هر چند او نتوانست همراه این تیم به مراحل بالاتر جام ملت‌ها صعود کند. اردن در مرحله‌ی گروهی بالاتر از استرالیا، فلسطین و سوریه ایستاد و به عنوان تیم نخست راهی مرحله‌ی حذفی شد. در این مرحله، اردن مقابل ویتنام به تساوی یک بر یک رسید اما در ضربات پنالتی مغلوب شد تا رویایی بورکلمانس نقش بر آب شود.

---

این مربی بلژیکی که علاقه‌ی ویژه‌ای به استفاده از سیستم 1-3-2-4 دارد همچنان با فدراسیون فوتبال اردن قرارداد دارد اما بعید نیست شناخت او از فوتبال آسیا و اشراف بالایش در این بخش باعث شود تا قید سرمربیگری در اردن را بزند و برای همکاری دوباره با ویلموتس دست به کار شود. مگر اینکه اتفاق دیگری رخ بدهد و فدراسیون فوتبال اردن با جدایی بورکلمانس مخالفت کند که احتمالا همینطور هم خواهد شد.

---

گزینه‌ی دیگری که گفته شده همراه مارک ویلموتس به تیم ملی ایران می‌آید، اروین لمانس است. مربی 43 ساله‌ای که دروازه‌بان باشگاه‌هایی نظیر بورن و والوژیک در بلژیک، ریسینگ سانتاندر و اسپانیول در اسپانیا و المپیاکوس در یونان بوده و یک بازی ملی نیز در کارنامه دارد. لمانس 31 مارس سال 2004 و در زمان مربیگری ون‌در هاگ در تیم ملی بلژیک، 32 دقیقه مقابل آلمان بازی کرد اما هرگز انتظارها را برآورده نکرد.

---

لمانس دوران مربیگری خود را از گنک آغاز کرد و سپس به تیم ملی بلژیک و لوکرن رسید. این مربی که در کار با دروازه‌بان‌ها تخصص دارد، در 82 بازی مربی دروازه‌بان‌های گنک بوده، 60 بار این تجربه را در لوکرن به‌دست آورده و 78 بار هم در این پست روی نیمکت تیم ملی بلژیک نشسته. 35 بار با روبرتو مارتینس و 43 بازی نیز همراه با مارک ویلموتس.

---

اروین لمانس با سابقه‌ی مربیگری دروازه‌بان‌های بزرگی چون تیبو کورتوا و مینیوله، می‌تواند در ایران هم روزهای موفقی را سپری کند. او که در هیچ باشگاهی فعالیت نمی‌کند، برخلاف بورکلمانس مشکلی برای حضور در تیم ملی ایران ندارد. تا این لحظه حضور لمانس قطعی شده و ویلموتس به دنبال راهی است تا بورکلمانس را از اردن جدا کند. اگر این اتفاق رخ ندهد باید شاهد حضور یک مربی بلژیکی دیگر در تیم ملی ایران باشیم.

 

3

 

captcha
تازه ها
بیشتر