فوتبال ایران / شناسه خبر: 98404 / تاریخ انتشار : 1398/2/23 16:18
|

سمیرا شیرمردی/ زمانی که مجید جلالی سرمربی نساجی مازندران شد کمتر کسی فکر می‌کرد بتواند با این تیم پرطرفدار به موفقیت برسد. هم به خاطر اینکه دیر به تیم ملحق شده بود و فرصت را از دست داده بود و هم اینکه شرایط نساجی خوب نبود اما قرمزپوشان مازندرانی موفق شدند و اوج این موفقیت در بازی با سپیدرود رشت بود. بازی حساسی که برای هواداران گیلانی و مازندرانی اهمیت زیادی دارد و البته در رشت برگزار شد اما نساجی توانست به پیروزی برسد. جلالی در مورد این بازی مهم و پر گل، وضعیت تیمش، بحث قهرمانی، حذف پرسپولیس و استقلال از لیگ قهرمانان آسیا و حضور احتمالی مارک ویلتموس به عنوان سرمربی تیم ایران، توضیح می‌دهد.

* * *

- اوضاع نساجی مازندران ظاهرا بعد از بردی که به دست آوردید، خیلی خوب است...

وضعیت تیم به طوری است که به هر حال سعی می‌کنم از تجربیاتم استفاده کنم تا قابلیت‌های فنی به عنوان مربی. تمام تلاشم این است که تیم را با انگیزه و شاداب نگه دارم چون با توجه به وضعیتی که داریم، ایجاب می‌کند که چنین پیش برویم. بازی با سپیدرود هم در فضای سنگینی انجام شد. تمام استان گیلان، یکی شده بودند تا در این بازی به پیروزی برسند اما بچه‌های ما با انگیزه و با اصالت بازی کردند و نشان دادند تیم خوبی هستیم.

- زمانی که شما هدایت نساجی را به عهده گرفتید، با توجه به اینکه زمان زیادی نداشتید به نظر نمی‌رسید بتوانید تاثیر چندانی روز تیم بگذارید اما نساجی با شما، موفق کار کرد که نشان می‌دهد به لحاظ روحی روی تیم خیلی کار کردید.

واقعا با اطمینان می‌گویم که در اداره نساجی تا نیم فصل دوم بیشتر از آنچه که از مهارت‌های فنی به عنوان مربی استفاده کنم، سعی کردم از تجربیاتم استفاده کنم. این مساله در مدیریت تیم با توجه به مشکلاتی که داشتیم، خیلی کمک کرد.

- مشکلات مالی برطرف نشده؟

نه، مشکلات زیاد است. مشکلاتی که کماکان همه تیم‌ها دارند.

- اما به نظر می‌رسد این مشکلات در نساجی که یک تیم خصوصی است بیشتر باشد.

فوتبال در کشور ما نمی‌تواند به صورت خصوصی اداره شود و این واقعیت محض است.

- اما سال‌هاست از خصوصی‌سازی صحبت می‌شود و می‌خواهند همه تیم‌ها خصوصی شوند...

اصلا ممکن نیست. در فوتبال ایران پول خرج می‌کنی بدون اینکه درآمد داشته باشی. به این صورت نمی‌شود. ضمن اینکه خیلی هم خرج کنی احساس می‌کنی کافی نیست. در حالی که درآمدزایی نیست. چطور می‌شود فوتبال با این شرایط خصوصی شود؟

- گفته می‌شود قرار است به زودی جلسه‌ای با مدیران باشگاه برای تمدید قراردادتان انجام شود.

تا الان نه جلسه‌ای داشتیم و نه خبری در این مورد بوده.

- اگر پیشنهاد قرارداد به شما داده شود، قبول می‌کنید؟

هنوز که صحبتی نشده و باید دید در آینده چه پیش می‌آید.

- این هفته بازی مهمی با پیکان دارید که به نظر می‌رسد برای شما خاص باشد.

از نظر من بازی با پیکان، بازی خاصی نیست. بازی مهمی است که امتیازش برای ما خیلی خیلی باارزش است. امروز هم به بچه‌ها گفتم این بازی خیلی مهم است که امتیاز بگیریم چون آخرین بازی‌مان در لیگ هجدهم است و اینکه با حضور هواداران‌مان برگزار می‌شود که می‌خواهیم خاطره خوبی برای آنها بسازیم.

- بحث قهرمانی به هفته پایانی کشید، فکر می‌کنید پرسپولیس می‌تواند قهرمان شود؟

من از هفته‌ها پیش نظرم این بود که با توجه به اختلاف امتیاز زیادی که پرسپولیس با تیم‌های دیگر دارد و البته ثبات تیمی بیشتر، این تیم قهرمان می‌شود. اما سپاهان خیلی خوب آمد و به جرگه مدعیان ملحق شد، آن هم با یک اسکلت و زیرساخت قوی. تراکتور هم شانس خیلی خوبی برای قهرمانی داشت. سال‌هاست که تراکتور در دور برگشت کارشان خراب می‌شود و چندین سال است می‌توانستند قهرمان شوند اما نشدند که حیف شد. این دوره تراکتور بهترین شرایط را برای قهرمانی داشت اما یک سری مشکلات مانع آن شد. استقلال ثبات نداشت اما تیم خوب و پرمهره و نفراتی بود اما پرسپولیس هم ثبات داشت، هم حواشی درونی نداشت و هم تیم کاملا پری بود که در پست‌های مختلف واقعا بازیکنان متعدد داشتند که واقعا می‌توانستند تاثیرگذار باشند. آنها بهتر رقابت هم کردند که به نظرم پرسپولیس می‌تواند باز هم قهرمان شود.

- با توجه به اینکه تنها یک امتیاز برای رسیدن به قهرمانی می‌خواهد، خیلی‌ها از الان پرسپولیس را قهرمان می‌دانند.

فوتبال قابل پیش‌بینی نیست. در فوتبال، درس‌هایی است که می‌گوید نباید به آن چیزی که هست امیدوار بود و باید رو به آینده و قوی پیش رفت.

- حذف پرسپولیس و استقلال از لیگ قهرمانان آسیا، خیلی عجیب بود...

بله، واقعا همین‌طور بود. به اعتقاد من، موضوع حضور تیم‌های ایرانی در آسیا باید به عنوان یک پروژه تحقیقاتی مورد بررسی قرار بگیرد. نزدیک 20 سال است که تیم‌های ایرانی 2، 3 بار به صورت جرقه‌ای به فینال رسیدند و همه می‌دانیم واقعا جرقه‌ای و اتفاقی بوده. از نظر کلاس بازی در زمین، آن کاری که انجام می‌دهیم چیزی نیست که موفقیتی با ثبات بیاورد. این مساله نیاز به یک کار تحقیقی دارد که فدراسیون یا دانشگاه‌ها باید آن را بررسی قرار دهند چون موضوع مهمی است.

- صحبت فدراسیون شد. خبر رسید قرار است مارک ویلتموس به عنوان سرمربی جدید تیم ایران انتخاب شود.

ویلتموس مربی خیلی خوبی است که از نظر اعتقاداتی که به نسبت به فوتبال دارد می‌تواند به فوتبال ایران کمک کند.

9-1

captcha
تازه ها
بیشتر