فوتبال ایران / شناسه خبر: 98385 / تاریخ انتشار : 1398/2/23 13:26
|
یورگن از همان ابتدا عاشق لیورپول بود

دین‌محمدی: کلوپ به من می‌گفت سیقروس

از وقتی کلوپ به لیورپول رفته، من هم یک لیورپولی دو‌آتشه هستم. سبک فوتبال این تیم با کلوپ جذاب شده، بخصوص در آنفیلد که می‌توانند هر تیمی را شکست بدهند.

امیر اسدی / سیروس دین‌محمدی حدود دو دهه قبل و در روزهایی که انتقال بازیکنان ایرانی به فوتبال آلمان آسان‌تر از حالا بود، پیراهن ماینتس در بوندس‌لیگای دو را پوشید و در ترکیب این تیم بازی کرد. در آن تیم ماینتس، دفاع راستی حضور داشت که حالا سرمربی لیورپول است. یورگن کلوپ که بعد از موفقیت در ماینتس و دورتموند، حالا لیورپول را به یک قدرت در فوتبال انگلیس و اروپا تبدیل کرده است. با سیروس دین‌محمدی به حدود 20 سال قبل برگشتیم و زمانی که کلوپ او را سیقروس صدا می‌زد.

******

_ لیورپول در یک بازی زیبا موفق شد بارسلونا را در نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان اروپا شکست بدهد و به فینال این تورنمنت مهم برسد. روی نیمکت لیورپول یورگن کلوپ حضور دارد. مربی جوانی که زمانی هم‌تیمی شما در ماینتس بود. دوست داریم درباره‌ی او صحبت کنید.

 من حدود 2 فصل کنار یورگن کلوپ در ماینتس بازی کردم. کلوپ در آن مقطع دفاع راست ما بود و البته همه او را به عنوان یک بازیکن متعصب می‌شناختند. پرهیجان بازی می‌کرد و همیشه دوست داشت برنده باشد.

_ کلوپ در مصاحبه‌ای گفته بود که از آغاز هم علاقه‌ی ویژه‌ای به مربیگری داشت. در آن مقطع این علاقه را در او دیدید؟

بله، بله. او در آن مقطع هم علاقه داشت تا مربی بزرگی شود. همیشه در کلاس‌های تئوری با مربی ما بحث می‌کرد و نشان می‌داد که چقدر به این مقوله علاقه‌مند است. وقتی فوتبالش تمام شد به تیم دوم ماینتس رفت و کارش را آنجا آغاز کرد. سپس به تیم اصلی ماینتس در بوندس‌لیگای دو رفت، آن‌هم در شرایطی که تنها 3 بازی تا پایان فصل مانده بود و تیم خطر سقوط را احساس می‌کرد. کلوپ هر 3 بازی را برد و ماینتس در بوندس‌لیگای دو ماند. فصل بعد تیم را با نتایجی درخشان به بوندس‌لیگا آورد و بعدها هم به دورتموند و لیورپول رفت.

_ آیا او فوتبالیست بزرگی هم بود یا فقط در مربیگری روزهای موفقی را تجربه کرد؟

کیفیت فوتبالش بالا نبود و همه او را به عنوان یک دفاع راست معمولی می‌شناختند. البته همیشه در ترکیب ثابت حضور داشت و البته بازیکن باتعصبی بود. مثل حالا با هیجان بالا کار می‌کرد و برای پیروزی به آب و آتش می‌زد.

_ برخورد خاصی هم با شما داشت؟ آیا رابطه‌تان با او نزدیک بود؟

کلوپ بازیکنی بود که از نظر شخصیتی با بقیه فرق می‌کرد. برخورد خوبی با بازیکنان خارجی داشت، درست برعکس خیلی از بازیکنان که خارجی‌ها را به یک چشم دیگر نگاه می‌کردند. شخصیتی قوی داشت و خیلی دوست‌داشتنی بود. همه‌ی بچه‌ها دوستش داشتند و البته اتفاقی را رقم زد که نشان داد چقدر متشخص است.

_ چه اتفاقی؟

کلوپ کاپیتان ماینتس بود اما یادم می‌آید دروازه‌بان تیم ما دچار یک بیماری سخت شد. او به خاطر رحیه دادن به دروازه‌بان ماینتس، بازوبند کاپیتانی را برای همیشه به او داد تا شاید بتواند با انگیزه‌ی بالا به فوتبال خود ادامه بدهد. این اتفاق تعریف و تمجیدهای فراوانی را برای او در پی داشت و سر و صدای فراوانی در فوتبال آلمان به راه انداخت.

_ خاطره‌ی دیگری هم از او دارید؟

خاطره که نه اما همیشه مرا سیقروس صدا می‌زد. چه در رختکن و چه در بازی‌های رسمی.

---

_ در این مدت با کلوپ ارتباط داشتید؟

ارتباط نه. دو سالی است که سعی کردم با او ارتباط برقرار کنم که هنوز موفق نشده‌ام. او یک مدرسه فوتبال در لیورپول هم دارد که هفته‌ای یک بار آنجا می‌رود. از همین راه هم سعی می‌کنم تا او را ببینم.

_ یعنی هیچ مسیری بهتر از این وجود ندارد؟

فکر نمی‌کنم. وقتی از آلمان به ایران برگشتم نتوانستم دوباره به این کشور سفر کنم. یکسری مشکلات هم بود و من هم درگیر فوتبال شدم. پارسال هم به اسپانیا رفتم تا از آنجا به آلمان بروم اما باز هم موفق نشدم. می‌خواهم کلوپ را ببینم و با او گپ بزنم.

_ به نظر شما لیورپول قهرمان لیگ قهرمانان اروپا می‌شود؟

من مطمئن هستم که این اتفاق می‌افتد. از وقتی کلوپ به لیورپول رفته، من هم یک لیورپولی دو‌آتشه هستم. سبک فوتبال این تیم با کلوپ جذاب شده، بخصوص در آنفیلد که می‌توانند هر تیمی را شکست بدهند. نکته‌ی جالب اینکه در دوران بازیگریف کلوپ با یکی از مربیان ماینتس همیشه درباره‌ی لیورپول صحبت می‌کرد و عاشق این تیم بود. خوشحالم که در نهایت به هدفش رسید.

_ خودتان کجا مشغول هستید؟

فصل قبل در لیگ یک مربیگری کردم اما این فصل در هیچ تیمی حضور نداشتم. هدفم این است که برای فصل جدید روی نیمکت تیمی جدید بنشینم و به عرصه‌ی مربیگری برگردم.

 

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر