ورزش جهان / شناسه خبر: 98356 / تاریخ انتشار : 1398/2/22 18:52
|
رشته‌های رزمی در گوشه رینگ حذف

المپیک مبارزه نمی‌خواهد

اتفاقات پیش بینی نشده سبب شده دو رشته مهم و اصلی رزمی در خطر حذف از المپیک باشد.

ایران ورزشی - رشته های رزمی یکی از ارکان رسمی بازی های المپیک به شمار می روند که عنصر رقابت و جذابیت را در بزرگترین فستیوال ورزشی دنیا به شدت بالا می برند. رشته هایی که به نوعی از اهمیت و جایگاه خاصی برخوردارند و با توجه به خیل گسترده طرفداران آنها و البته ستاره های دانه درشت، جایگاهی ویژه در المپیک برای خود رزرو کرده اند اما اتفاقات پیش بینی نشده سبب شده دو رشته مهم و اصلی رزمی در خطر حذف از المپیک باشد. کاراته و بوکس نسبت به جودو و تکواندو، اهمیت و قدمت بیشتری دارند اما حالا این دو رشته قدیمی تیغ حذف از بزرگترین فستیوال ورزشی دنیا را روی گردن خود احساس می کنند.

 

بوکس؛ محصور در رینگ مافیا

در بوکس همه چیز در رینگ مافیا محصور شده. حضور یک چهره مافیایی به نام غفور رحیموف در رباست فدراسیون جهانی این رشته سبب شده تا کمیته بین المللی المپیک تصمیم به حذف این رشته بگیرد. رحیموف ازبکستانی در حالی تنها ریاست فدراسیون جهانی بوکس را در اختیار دارد که نامش در لیست اینترپل قرار گرفته و متهم است که در ارتباط با مافیا قرار دارد.

رحیموف از ماه ژانویه به عنوان رئیس موقت فدراسیون جهانی بدون اینکه مجوز کمیته بین‌المللی المپیک را داشته باشد، فعالیت خود را آغاز کرد. او بدون توجه به هشدارهای IOC برای حضور در انتخابات ریاست این فدراسیون کاندیدا شد و در نهایت در انتخاباتی پرهرج و مرج که نوامبر گذشته در هتل رویال مسکو صورت گرفت رحیموف با 86 رای از 134 رای ماخوذه در رقابت با سریک کونابایوف قزاق، ریاست فدراسیون جهانی را برعهده گرفت. بعد از انتخاب پرهزینه رحیموف، بوکس یک قدم دیگر به حذف از المپیک نزدیک شد.

مناقشه AIBA و IOC البیته یک مناقشه کهنه است و درگیری فدراسیون جهانی بوکس و کمیته بین‌المللی المپیک سالهاست شروع شده و انتخاب رحیموف به آن دامن زد. IOC برای نخستین بار بودجه فدراسیون جهانی بوکس را به حالت تعلیق درآورد و تا 30 آوریل به آنها برای اصلاحات بودجه، مبارزه با دوپینگ، داوری و مشکلات داخلی فرصت داد.

فدراسیون جهانی بوکس در ماه ژانویه رحیموف را به عنوان رئیس موقت خود انتخاب کرد. AIBA همچنین چندین داور را پس از قضاوت نادرست در المپیک 2016 ریو اخراج کرد، اما بعدا برخی از آنها را مجددا برای داوری انتخاب کرد. کمیته ضد دوپینگ این فدراسیون تا حد زیادی فعال نیست و هنوز هیچ پروژه رسمی برای بهبود داوری وجود ندارد.

کمیته بین‌المللی المپیک از فدراسیون جهانی بوکس خواست تا 2 وزن مردان خود را برای المپیک توکیو کم کرده و در مقابل 2 وزن به زنان اضافه شود، اما این پیشنهاد از سوی فدراسیون جهانی مورد موافقت قرار نگرفت.

توماس باخ رئیس IOC در این باره گفت: ما واقعا در خصوص فدراسیون جهانی بوکس نگران هستیم.

با وجود همه این اتفاقات در آخرین برنامه‌ای که درباره جدول مسابقات المپیک 2020 توکیو منتشر شده، بوکس حضور دارد. توماس باخ رئیس کمیته بین‌المللی المپیک در این باره گفت: ما می‌خواهیم بوکس یک رشته المپیکی باشد و می‌خواهیم این رشته را در بازی‌های المپیک 2020 توکیو بیاوریم.

وی افزود: سوالی که با آن مواجه هستیم این است که چه کسی باید این اتحادیه را سازماندهی کند؟ اتحادیه جهانی باید این کار را انجام دهد یا اینکه ما راه دیگری را باید پیدا کنیم؟ این بستگی به بررسی‌های ما به بدنه فدراسیون‌، مسائل مالی، قضاوت‌ها و داوری‌ها بستگی دارد. این موضوع بسیار جدی است.

توماس باخ خاطرنشان کرد: ما می‌خواهیم این کار را انجام دهیم چون بوکس رشته مهم در ورزش است. بوکس یک ورزش مهم به شمار می‌رود بنابراین می‌خواهیم برای بوکس برنامه داشته باشیم.

 

کاراته؛ کمپین برای جوانمرگ

رشته کاراته به رغم قدمت و جذابیت فراوان در قبال بقیه رشته های رزمی تا به امروز در المپیک حضور نداشته و بسیاری دلیل این اتفاق را بی کفایتی فدراسیون جهانی کاراته می دانند. رشته ای که به نوعی خاستگاه سایر رشته های رزمی به شمار می رود اما تا به امروز حضور در المپیک را تجربه نکرده. با توجه به میزبانی توکیو در المپیک 2020 و اینکه ژاپن خاستگاه و مهد این رشته رزمی محسوب می شود، کاراته بعد از سال ها این فرصت را یافت تا در بازی های المپیک حضور پیدا کند و توکیو 2020 نخستین حضور خود در بزرگترین فستیوال ورزشی دنیا را جشن خواهد گرفت، اما این اولین و آخرین حضور کاراته در المپیک خواهد بود چراکه هیات اجرایی المپیک این رشته را از بازی های 2024 پاریس حذف کرده! ماه گذشته اعلام شد که این رشته رزمی از بازی‌های المپیک 2024 پاریس کنار گذاشته شد که به این ترتیب، رشته "برک دَنس" (Break Dance) به عنوان جایگزین این رشته رزمی در المپیک فرانسه معرفی شد.

دو رشته ورزشی بیسبال و کاراته که در المپیک ۲۰۲۰ توکیو حضور دارند، برای شرکت در المپیک 2024 شانس خود را از دست داده‌اند و طبق اخبار موجود، رشته‌های اسکواش، اسنوکر و شطرنج در تلاش بودند تا خود را به المپیک پاریس برسانند اما حضور چهار رشته برک دَنس (جایگزین کاراته)، ورزش‌های صعودی، موج سواری و اسکیت برد قطعی شده است.

با این وجود فدراسیون جهانی کاراته فشار خود را برای حضور این رشته در بازی‌های 2024 زیاد کرده است. فدراسیون‌ جهانی کاراته در طول 2 روز جلسه‌ای که در پاریس برگزار کرده، فعالیت‌های خود را آغاز کرد تا مطمئن شود این رشته در برنامه بازی‌های المپیک 2024 حضور خواهد داشت.

گزارش پیشرفت کار در کمپین Karate2024 # مورد بحث قرار گرفت که هدف آن نشان دادن وحدت این ورزش است و درخواست می‌کند که کاراته در فهرست ورزش‌های اضافی در برنامه‌های بازی های المپیک اضافه شود. هواداران تشویق شده‌اند تا با استفاده از هشتگ و گسترش پیام "KARATE: Olympic sports" به این رشته کمک کنند.

در ماه مارس پاریس 2024 اعلام کرد که پس از دیدار با چهره‌های برجسته کاراته، از جمله آنتونیو اسپینوز، رئیس فدراسیون جهانی، پیشنهاد خود را برای برگزاری ورزش‌های جدید در برنامه المپیک بازنگری نخواهد کرد. هدف مسئولان جهانی کاراته این بود که پاریس 2024 را متقاعد سازند تا کاراته را به عنوان پنجمین ورزش اضافی، در کنار اسکیت بوردینگ، ورزش‌های صعودی، موج‌سواری و حرکات موزون، به بازی‌های 2024 قرار دهند اما تلاش آنها موفقیت‌آمیز نبود.

12

 

 

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر