فوتبال ایران / شناسه خبر: 98297 / تاریخ انتشار : 1398/2/21 17:49
|
نمونه‌های داخلی تأیید نمی‌شوند، نمونه‌های خارجی گران هستند

توقف اجرای VAR در مرحله خرید سیستم

داوود رفعتی، رییس دپارتمان داوری می‌گوید: «به دنبال سیستمی هستیم که باشگاه‌ها قادر به خریدش باشند.»

توقف اجرای VAR در مرحله خرید سیستم

بهناز میرمطهریان / سیستم کمک داور ویدئویی(VAR) که بنا به ادعای مسوولان فدراسیون فوتبال قرار بود دو هفته‌ای برای لیگ هجدهم آماده شود، هنوز بعد از یک فصل نتوانسته تأییدیه فیفا را بگیرد. سیستم‌های نرم‌افزار داخلی با استانداردهای فیفا فاصله زیادی داشتند و نمونه‌های خارجی با بودجه باشگاه‌ها جور در نمی‌آیند. نتیجه می‌شود اینکه اجرای VAR فعلاً در مرحله خرید سیستم متوقف شده است. دپارتمان داوری هم برای خرید سیستمی با قیمت مناسب منتظر تأییدیه هیأت مدیره باشگاه‌هاست. در بهترین حالت ممکن شاید دپارتمان بتواند هر سیستم را به قیمت 100 هزار دلار خریداری کند که این مبلغ هم برای برخی از باشگاه‌ها زیاد است و توانایی پرداخت آن وجود ندارد.

 

چند هفته مانده به شروع لیگ هجدهم بود که  فدراسیون فوتبال با اطمینان از اجرای سیستم کمک داور ویدئویی (VAR) در لیگ جدید خبر می‌داد. تصور مسوولان فدراسیون فوتبال بر این بود که می‌توانند ظرف چند هفته سیستم VAR را حداقل در ورزشگاه آزادی راه‌اندازی کنند. همان زمان هم اما داوود رفعتی، رییس دپارتمان داوری معتقد بود که این پروژه هزینه‌بر است و شاید برای فدراسیون فوتبال چندان به صرفه نباشد.

مسوولان فدراسیون فوتبال خیلی زود بعد از انجام تست‌های اولیه به این نتیجه رسیدند که به این سادگی نمی توانند سیستم کمک داور ویدئویی را راه‌اندازی کنند. آن‌ها ابتدا نیم فصل را برای رونمایی از VAR انتخاب کردند و بعد اعلام کردند که در شهرآورد پایتخت از این سیستم استفاده خواهند کرد.

در نهایت اما وقتی فیفا سیستم‌های نرم‌افزاری مورد استفاده  فدراسیون فوتبال را تأیید نکرد، چاره‌ای جز اجرای VAR به صورت آفلاین برای فدراسیون فوتبال باقی نماند.

واقعیت این است که اجرای سیستم کمک داور ویدئویی و کسب تأییدیه فیفا شامل چند مرحله است که تا فدراسیون‌ها این مراحل را سپری نکنند، مجوز اجرای VAR را دریافت نخواهند کرد. داوود رفعتی، رییس دپارتمان داوری درباره این مراحل می‌گوید: «اجرای VAR شامل 5 مرحله است. در مرحله اول باید تیم خود را که شامل مدرسین داوری، نماینده بخش ارتباطات، مالی، حقوقی، پخش تلویزیونی و اعضای دیگری بود را معرفی می‌کردیم که این کار انجام شد و بنده به عنوان لیدر گروه معرفی شدم. مرحله بعدی شرکت در کلاس آموزش VAR بود که در کلاسی که در قطر برگزار شد، شرکت کردیم. سومین مرحله خرید سیستم است که بعد از آن باید تست آفلاین و آموزش داوران را انجام دهیم اما ما فعلاً در مرحله خرید سیستم هستیم.»

حالا این پروژه در مرحله تهیه سیستم متوقف شده است. چرا که سیستم‌های نرم‌افزاری داخلی، از نظر سرعت و قابلیت‌های لازم، با استانداردهای فیفا فاصله زیادی دارند و نمونه های خارجی هر سیستم قیمتی برابر 300 هزار دلار برای هر ورزشگاه دارد و از آنجا که هر یک از باشگاه‌ها باید در ورزشگاه‌ اختصاصی خود یک سیستم داشته باشند، تجهیز ورزشگاه‌های تیم‌های لیگ برتری، چیزی حدود 4 میلیون و 800 هزار دلار هزینه خواهد داشت که با دلار 15 هزار تومانی، معادل 72 میلیارد تومان خواهد بود. هزینه‌ای که فدراسیون فوتبال حتی در بهترین روزهایش از نظر مالی هم قادر به تأمین آن نبوده است، چه برسد به حالا که برای پرداخت حقوق ماهیانه کارمندان خود هم با مشکل مواجه است.

البته که فدراسیون فوتبال از همان ابتدا اعلام کرده بود که اجرای این پروژه تنها به همت باشگاه‌ها امکان پذیر است اما واقعیت این است که پرداخت 300 هزار دلار(براساس قیمت هر دلار معادل 15 هزار تومان این مبلغ معادل 4 میلیارد و 500 میلیون تومان خواهد بود.) برای همه باشگاه‌های لیگ برتری امکان پذیر نیست و ظاهراً در جلساتی که دپارتمان داوری با مدیران عامل باشگاه‌ها داشته، این مبلغ مورد توافق قرار نگرفته است.

ضمن اینکه داوود رفعتی، به طور کلی صرف چنین هزینه‌ای را منطقی نمی‌داند و می‌گوید: «بعد از اینکه نمونه‌های داخلی سیستم نرم‌افزار VAR مورد تأیید فیفا قرار نگرفتند، ما چاره‌ای نداشتیم جز اینکه به سراغ نمونه‌های خارجی برویم. نمونه آلمانی این سیستم که در مسابقات جام جهانی و جام ملت‌های آسیا هم مورد بهره‌برداری قرار گرفت هم معادل 300 هزار دلار است اما ما به دنبال نمونه‌های خارجی ارزان‌تر هستیم. فدراسیون فوتبال تمام تلاش خود را کرد که بتواند از نمونه‌های داخلی استفاده کند، حتی با دفتر معاونت علمی فناوری رییس جمهور هم مکاتبه کردیم اما نمونه‌های داخلی نتوانستند تأییدیه فیفا را بگیرند. به همین خاطر به دنبال نمونه‌های خارجی هستیم که مبلغی به مراتب پایین‌تر از 300 هزار دلار داشته باشد.»

رییس دپارتمان داوری البته معتقد است به عنوان مثال اگر سیستمی با قیمت 100 هزار دلار برای هر ورزشگاه خریداری شود، پرداخت این مبلغ برای باشگا‌ه‌ها نمی تواند خیلی سخت باشد. او درباره مذاکراتی که در این رابطه با باشگاه‌ها داشته این‌طور توضیح می دهد: «ضمن توافقی که با باشگاه‌ها داشته‌ایم، قرار است هر یک از باشگاه‌ها هزینه مربوط به تجهیز ورزشگاه اختصاصی خود را پرداخت کند. به عنوان مثال اگر هزینه سیستم 100 هزار دلار شود، چیزی معادل خرید یک بازیکن خواهد بود.»

البته در لیگ برتر هستند باشگاه هایی که پرداخت همین مبلغ هم برای‌شان امکان پذیر نیست و به همین دلیل است که پرونده پرداخت مبلغ لازم برای راه‌اندازی سیستم کمک داور ویدئویی(VAR) فعلاً در دست بررسی هیأت مدیره باشگاه‌های لیگ برتری است. در صورتی که هیأت مدیره باشگاه‌ها با پرداخت این مبلغ موافقت کنند، دپارتمان داوری می‌تواند برای خرید سیستم مورد نظر اقدام کند و بعد از آن وارد مراحل آموزش داوران و اجرای آفلاین شود. در غیر اینصورت اما ممکن است اجرای VAR حتی به لیگ نوزدهم هم نرسد!

 

 

 

2-1

 

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر