فوتبال ایران / شناسه خبر: 98284 / تاریخ انتشار : 1398/2/21 16:21
|

از سالهای گذشته بحث معافیت سربازی قهرمانان ورزشی در رده‌های ملی مطرح بوده و هست و البته بحث معافیت موقت هم به طور همزمان همیشه مطرح بوده. درطی سالهای گذشته برخی از ورزشکاران مشمول معافیت های دوره خدمت سربازی شدند و با دریافت کارت معافیت قهرمانان ورزشی، از اعزام به خدمت سربازی معاف شدند. این روند در طی چندین سال ادامه داشت و البته شرایط دریافت این معافیت‌ها همیشه مورد بحث بود. معافیت برخی رشته‌های تیمی کاملا مبهم بود و از طرف دیگر معمولاً این معافیت ها شامل افراد نخست رقابت‌ها می‌شد. با این وجود با پیگیری‌های انجام شده و با موافقت مقامات مسئول در این قضیه ظاهراً شرایط بهتری برای ورزشکاران حرفه‌ا‌ی ایجاد شده است. سردار تقی مهری رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا در مورد ضوابط اجرایی معافیت قهرمانان ورزشی و فرزندان قهرمانان پارالمپیک می‌گوید: «رتبه‌های اول تا سوم بازی‌های المپیک، مسابقه‌های جهانی و آسیایی با معرفی وزارت ورزش و جوانان و موافقت ستاد کل نیروهای مسلح، از انجام خدمت دوره ضرورت معاف می‌شوند. همچنین مقام اول تا سوم مسابقه‌های جام جهانی فوتبال، بسکتبال و والیبال نیز از خدمت دوره ضرورت معاف هستند.

رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا در مورد معافیت فرزندان قهرمانان پارالمپیک جهانی اینطور توضیح می‌دهد: یکی از فرزندان قهرمانان پارالمپیک جهانی که در 25 رشته ورزشی مانند تیر و کمان، اسکی، بسکتبال و .... عناوین اول، دوم و سوم را کسب کرده‌اند، با معرفی وزارت ورزش و جوانان و موافقت ستاد کل نیروهای مسلح، از انجام خدمت دوره ضرورت معاف می‌شوند. معافیت ذکر شده فقط به یکی از فرزندان و صرفا برای یکبار تعلق می‌گیرد بنابراین کسب عناوین متعدد برای قهرمانان پارالمپیک، موجب معافیت سایر فرزندان آنان نیست.

سردار مهری در ادامه می گوید: «در راستای تقویت بنیه ورزشی کشور در سطح قهرمانی و ملی، زمینه ای برای تعویق تاریخ اعزام به خدمت ورزشکاران مشمول فراهم شده است بنابراین ورزشکاران مشمول در سطح تیم ملی می توانند تاریخ اعزام به خدمت خود را حداکثر تا سن 30 سالگی تمام و در سطح لیگ برتر تا سن 28 سالگی تمام در صورت استمرار فعالیت برابر ضوابط تمدید کنند.»

با موضاعاتی که سردار تقی مهری مطرح می کنند بسیاری از ابهامات برای سالهای پیش رو برداشته می شود  و با دقت در صحبت های رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا، کاملا مشخص است که این تصویب و اجرای این موارد کمک بزرگی به ورزش حرفه ای خواهد کرد و این مسئله می تواند انگیزه بسیار قوی برای ورزشکاران حرفه ای کشورمان باشد. از طرف دیگر در برخی از رشته های ورزشی از جمله فوتبال همیشه این موضوع مطرح بوده که اعزام فوتبالیست های حرفه ای در سن 18 سالگی به دوره خدمت سربازی، آنها را از حضور در مجامع بین المللی باز می دارد و یکی از دلایل کم رنگ شدن حضور جوانان در باشگاه های مطرح وحتی همراهی تیم ملی همین موضوع مطرح می شد که با توضیحات ارائه شده و تعویق اعزام به سربازی تا سن 28 سالگی بسیاری از این مشکلات حل خواهد شد. البته ناگفته نماند که هنوز هم این موضوع دارای ابهاماتی هست. از جمله اینکه هنوز مقطع سنی برای معافیت ها مشخص نیست و باید دید این قوانین شامل همه سنین در مسابقات مختلف خواهد بود؟

2-550

 

captcha
تازه ها
بیشتر