پرسپولیس / شناسه خبر: 98256 / تاریخ انتشار : 1398/2/20 18:05
|

شرط قهرمانی در آزادی: پرسپولیس ببرد، سپاهان و استقلال امتیاز بدهند

 

برای سومین سال متوالی است که سرنوشت قهرمانی لیگ افتاده دست پرسپولیس. این تیم در 2 بازی پیش‌رو اگر حداقل 4 امتیاز به دست بیاورد، بدون توجه به نتایج سایر بازی‌ها قهرمان خواهد شد و در شرایطی با 3 امتیاز بازی برابر ماشین‌سازی قهرمان می‌شود که سپاهان دست‌کم در یکی از 2 بازی باقی‌‌مانده‌اش برنده نشود. پرسپولیس با 2 تساوی در 2 بازی آخر هم می‌تواند قهرمان شود اما به شرطی که هم سپاهان و هم استقلال حداقل یک بازی بدون پیروزی را پشت سر بگذارند. پرسپولیس با یک امتیاز از بازی با ماشین‌سازی و یا حتی باخت در این مسابقه هم شانس قهرمانی دارد اما در آن صورت قهرمانی‌اش مستلزم ناکامی سایر رقباست و آنوقت تنها چاره‌‌ی قرمزها برای مطمئن شدن از سومین قهرمانی، شکست دادن ماشین‌سازی خواهد بود.

 

با حفظ امتیارات چند بازی اخیر، پرسپولیس می‌توانست خیلی پیش از این قهرمانی سوم خود با برانکو را قطعی و در این دو بازی باقی‌مانده کمی استراحت کند. قرمزها اما درست در حساس‌ترین برهه‌ی لیگ با بی‌دقتی مهم‌ترین امتیازهایشان را از دست دادند تا سرنوشت قهرمانی به امروز و به بازی با ماشین‌سازی کشیده شود. بازی به ظاهر ساده‌ای که حتی می‌تواند قهرمانی را تا روز آخر بلاتکلیف بگذارد.

هر چند ماشین‌سازی در این فصل هیچکدام از 5 تیم بالای جدول را شکست نداده است. آنها دو بار به تراکتورسازی باخته‌اند، یک باخت و مساوی مقابل استقلال داشته‌اند، یک باخت مساوی مقابل سپاهان، یک باخت مقابل پرسپولیس و یک تساوی مقابل پدیده. البته آنها بدشان نمی‌آمد به تیم همشهری‌شان کمک کنند اما کمکی از دست‌شان برنیامد و پرسپولیس برای سومین بار در تاریخ لیگ ایران، در بازی با این تیم خودش را به قهرمانی نزدیک می‌بیند.

قرمزها یک بار در سال 1374 در لیگ آزادگان با شکست دادن ماشین‌سازی قهرمان شدند و یک بار هم با برانکو در لیگ شانزدهم که این قهرمانی را سه هفته زودتر از سوت پایان فصل با برانکو جشن گرفتند. حالا دوباره سرنوشت قهرمانی آنها به تیم تبریزی گره خورده و با یک پیروزی می‌توانند بزرگ‌ترین قدم را به سوی جام بردارند. البته به شرطی که آنها ماشین‌سازی را شکست بدهند و سپاهان هم در بازی با پدیده امتیاز از دست بدهد.

با پیروزی در این بازی، پرسپولیس 60 امتیازی می‌شود و فاصله‌اش با سپاهان به بیش از سه امتیاز می‌رسد که در یک بازی باقی‌مانده غیرقابل جبران است. مگر اینکه تیم اصفهانی در مشهد پدیده را شکست بدهد و آن سه امتیاز اختلاف تا هفته‌ی آخر پابرجا بماند. نکته مهم این است که پرسپولیس حتی در صورت پیروز نشدن در بازی با ماشین‌سازی هم شانس قهرمانی دارد.

شاگردان برانکو حتی اگر از بازی فردا یک امتیاز بگیرند، می‌توانند فرداشب قهرمان شوند. به شرطی که استقلال صنعت‌نفت را نبرد و سپاهان به پدیده ببازد. هر چند در این حالت قهرمانی پرسپولیس روی کاغذ قطعی نخواهد بود اما بعید است که پدیده در بازی آخر بتواند هم اختلاف سه امتیازی خود با پرسپولیس را جبران کند و هم تفاضل شش امتیازی نسبت به این تیم را.

در واقع سرنوشت قهرمانی لیگ در دست پرسپولیس است. این تیم در 2 بازی پیش‌رو اگر حداقل 4 امتیاز کسب کند، بدون توجه به نتایج سایر بازی‌ها قهرمان خواهد شد و در شرایطی با 3 امتیاز بازی با ماشین‌سازی قهرمان می‌شود که سپاهان در یکی از 2 بازی باقی‌‌مانده‌اش برنده نشود. پرسپولیس با 2 تساوی در 2 بازی آخر هم می‌تواند قهرمان باشد به شرطی که هم سپاهان و هم استقلال حداقل یک بازی بدون پیروزی را پشت سر بگذارند.

پرسپولیس با یک امتیاز از بازی با ماشین‌سازی و یا حتی باخت در این مسابقه هم شانس قهرمانی دارد اما در آن صورت قهرمانی‌اش مستلزم ناکامی سایر رقباست و تنها چاره‌اش برای مطمئن شدن از سومین قهرمانی، شکست دادن ماشین‌سازی.

نکته‌ی جالب درباره‌ی پیروزی احتمالی پرسپولیس مقابل ماشین‌سازی به نیمکت این تیم مربوط می‌شود. جایی که رضا مهاجری در لیگ شانزدهم با تیم پدیده با چهار گل به تیم برانکو باخت و به تماشای جشن قهرمانی قرمزها نشست.

بعد از این بازی هم پرسپولیس باید در شهر جم با پارس‌جنوبی دیدار کند که اتفاقا در تقابل با بالای‌جدولی‌ها شرایطی مشابه ماشین‌سازی دارد.  شاگردان تارتار در نبرد با بزرگان لیگ فقط یک برد داشته‌اند. مقابل استقلال و در هفته چهارم لیگ. تساوی مقابل سپاهان و پدیده و باخت مقابل تراکتورسازی و پرسپولیس در نیم‌فصل اول و باخت به استقلال و سپاهان و پدیده در نیم‌فصل دوم کارنامه تارتار مقابل بالانشینان بوده است.

با این آمار به نظر می‌رسد پرسپولیس همان‌اندازه که روی کاغذ احتمال کسب امتیاز از هر دو بازی را دارد، در زمین هم می‌تواند به این اتفاق امیدوار باشد.

 

 

ادعای سایت رسمی پرسپولیس: نمی‌خواهند ما قهرمان شویم

پیش از این هم بارها از زبان بازیکنان پرسپولیس و حتی برانکو شنیده بودیم که اراده‌ای وجود دارد برای قهرمان نشدن پرسپولیس. با آن اتفاقاتی که در برخی بازی‌ها رخ می‌داد و همین‌طور اشتباهات داوری علیه پرسپولیس، طبیعی بود که بازیکنان و مربیان این تیم موضع بگیرند و حتی تردید کنند اما حالا و در فاصله‌ی تنها دو بازی مانده تا سوت پایان فصل، خودِ باشگاه هم چنین ادعایی را مطرح کرده است. سایت رسمی باشگاه پرسپولیس در پاراگرافِ آخرِ گزارشی که از آخرین تمرین شاگردان برانکو پیش از بازی با ماشین‌سازی منتشر کرده، چنین نوشته: «بازی با ماشین‌سازی در حالی انجام می‌شود که عزمی جدی و فراگیر برای جلوگیری از قهرمانی پرسپولیس احساس می‌شود ولی پرسپولیس با درایت برانکو ایوانکوویچ، اراده بازیکنان و حمایت هواداران برای تحمیل خواسته و گرفتن حق خود و هوادارانش وارد دو بازی بعدی خواهد شد.» باید ببینیم منظور پرسپولیسی‌ها از این عزم جدی و تلاشی که گفته‌اند علیه آنها و هدف‌شان برای هت‌تریک قهرمانی در لیگ برتر صورت گرفته، دقیقا چه بوده و آنها به طور مشخص چه کسی یا کسانی را متهم کرده‌اند.

 

11

 

 

captcha
تازه ها
بیشتر