فوتبال ایران / شناسه خبر: 98005 / تاریخ انتشار : 1398/2/15 14:22
|
صحبت‌های سخنگوی سایپا سانسور شد

تلاش سایپا برای از بین بردن محبوبیت دایی

اخراج علی دایی از باشگاه سایپا، اگرچه چندان عجیب نبود اما افشاگری عجیبی به دنبال داشت. وقتی که علی دایی به بحث‌های باشگاه سایپا پرداخت و البته به شدت از مدیرعامل باشگاه انتقاد کرد. انتقادی که هیچ‌کس فکرش را نمی‌کرد و البته مشخص بود از قبل به آن فکر شده بود. به هر حال با توجه به اینکه علی دایی از قبل از بازی با ذوب‌آهن اصفهان متوجه شد قرار است از باشگاه سایپا اخراج شود، به انتقاد از کارخانه سایپا و مشکلات معیشتی مردم پرداخت. همین مصاحبه باعث شد مسئولان سایپا تصمیم‌شان برای اخراج دایی را نهایی کنند. دایی در این مصاحبه گفت: «مگر بازیکنان ما چقدر قرارداد بستند؟ اصلاً برای کارخانه سایپا این ارقام پولی است؟ پراید ۸ میلیونی، ۵۰ میلیون تومان شده و تیبای ۱۶ میلیونی، ۷۵ میلیون تومان شده اما قرارداد ما افزایش نیافته. شاید هم من را دوست ندارند و نمی‌خواهند من در سایپا کار کنم که فکر می‌کنم ۹۹ درصد این مساله درست است چون اگر کسی بخواهد می‌تواند کمک کند.»

هنوز یکی دو روز از این مصاحبه و البته برد سایپا مقابل ذوب‌آهن نگذشته بود که باشگاه نارنجی تهرانی در بیانیه‌ای عجیب، اخراج علی دایی از سایپا را اعلام کرد. در بخشی از این بیانیه آمده بود: «رفتار غیرحرفه‌ای، مصاحبه خارج از عرف و اظهار نظر غیرتخصصی علی دایی، منشور اخلاقی و مفاد قرارداد فی‌مابین با باشگاه سایپا را زیر پا گذاشت و علی‌رغم تذکرات قبلی، بی‌احترامی ایشان به مجموعه گروه خودروسازی سایپا، موجب ناراحتی و تکدر خاطر مجدد قشر عظیمی از کارگران شریف و زحمتکش این مجموعه صنعتی بزرگ شد و همزمان با روزهایی که متعلق به این عزیزان بوده و به نام «کار و کارگر» نامگذاری شده، کام آنها را تلخ کرد، بطوریکه مراجعات مکرر و متعدد ایشان به مجموعه مدیریتی گروه سایپا و خواسته این بزرگواران (به عنوان صاحبان اصلی این گروه صنعتی) در خصوص لزوم برخورد با سرمربی تیم فوتبال، موجب شد تصمیم هیات مدیره باشگاه فرهنگی ورزشی سایپا مبنی بر ادامه همکاری با آقای دایی تا پایان فصل به منظور حفظ آرامش تیم، تحت تاثیر قرار بگیرد و در راستای توجه به مطالبات بر حق کارگران شریف و کارکنان فهیم گروه خودروسازی سایپا، قرارداد آقای علی دایی به عنوان سرمربی تیم فوتبال سایپا فسخ و ایشان از باشگاه اخراج شود.»

---

همین بیانیه و اینکه در آن آمده بود کارگران سایپا خواستار برکناری دایی شدند، باعث شد دایی دست به کار شود و نشست خبری تشکیل دهد. البته دایی ظاهرا از قبل، خیلی مطالب را آماده کرده بود تا به آن بپردازد. به همین دلیل با چند برگه که روی آن نکات مهمی را نوشته بود، به کنفرانس آمد تا صحبت‌هایش را بگوید. علی دایی در این نشست خبری، به چند نکته اشاره کرد که خیلی عجیب بود. از جمله اینکه اخراجش غیرفنی بوده. ظاهرا بحث‌هایی که در مورد مدیرعامل داشته هم به کام مسئولان باشگاه سایپا چندان خوش نیامد. به همین دلیل از باشگاه سایپا با گزارشگر ورزشی بخش خبری 20 و 30 تماس گرفتند و از او خواستند تا واکنش باشگاه را انعکاس دهد.

در این مصاحبه ظاهرا مسائل زیاد دیگری در مورد علی دایی هم بیان شد که البته اجازه پخش نگرفت اما در همان بخش‌هایی هم که پخش شد، به گونه‌ای رفتار شد که کاملا مشخص بود، هدف از این برنامه، کم کردن محبوبیت علی دایی در بین مردم است. این در حالی است که سایپا تا الان هر افتخاری کسب کرده، با حضور علی دایی بوده. نارنجی‌پوشان در فصل ششم و زمانی که ورنر لورانت در هفته ششم، تیم را تنها گذاشت و به خاطر حرفه‌ای نبودن امکانات سایپا، از ایران رفت، با علی دایی به عنوان بازیکن- سرمربی به قهرمانی رسید. بعد از آن، سایپا روزهای عجیب و سختی را پشت سر گذاشت اما دایی در فصل هفدهم هم موفق شد نارنجی‌پوشان را آسیایی کند و به پلی‌آف لیگ قهرمانان آسیا ببرد. اینکه چرا سایپا نتوانست از این مرحله صعود کند دلایل زیادی داشت که بدون شک مهمترین آن، بی‌پولی و اعتصاب بازیکنان سایپا بود. به هر حال با وجود این اتفاقات، عجیب بود که باشگاه سایپا بخش خبری 20 و 30 و البته فوتبال برتر)به انتقاد شدید از دایی بپردازد و او را طوری جلوه دهد که انگار خیانت کرده و حرف ناحق زده.

شاید اینکه مسئولان سایپا فکر می‌کنند اگر دایی پولش را می‌گرفت چنین حرف‌هایی نمی‌زد، درست باشد اما چرا باشگاه سایپا تا قبل از اخراج دایی به نحوه کار کردن او و اینکه چرا در تمرینات غایب است یا ماساژور شخصی دارد، حرفی نزده و اعتراضی نداشته؟ چرا به مبلغ یک و نیم میلیاردی قرارداد علی دایی اعتراض شده؟ مگر باشگاه سایپا خودش چنین قراردادی امضا نکرده؟ پس به چه چیزی اعتراض دارند؟ اینکه علی دایی به بالا رفتن قیمت پراید و تیبا اشاره کرده، مگر دروغ است؟ یعنی به خاطر اینکه دایی در باشگاه سایپا کار می‌کرد، نباید به مشکلات مردم می‌پرداخت؟ نکته‌های زیادی در واکنش باشگاه سایپا به اعتراض علی دایی وجود دارد که همه این‌ها نشان می‌دهد باشگاه سایپا به خاطر مصاحبه تند و کاملا درست علی دایی فقط یک هدف را دنبال می‌کند و آن هم از بین بردن محبوبیت دایی در بین مردم است. مساله‌ای که به این راحتی از بین نخواهد رفت. با این شرایط به نظر می‌رسد باید منتظر واکنش دوباره علی دایی بود.

9

 

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر