فوتبال ایران / شناسه خبر: 97997 / تاریخ انتشار : 1398/2/15 10:51
|
درباره پرسپولیس و خداحافظی ژاوی

این دیگر اسمش سورپرایز نیست

حتی اگر ‌ای‌اف‌سی اجازه بدهد پرسپولیس برای ژاوی قبل از این بازی مراسمی بگیرد، رسانه‌های تنبل قطری حتما با سرکی بین اخبار مهم فوتبال ایران به آنچه پرسپولیس و کانون هوادارانش در ذهن دارند، پی خواهند برد

 

محمد قراگزلو/من شیفته شخصیت و فوتبال ژاوی هرناندس هستم. از 13 سال قبل تا حال. راستش نمی‌شود مدل فوتبالیست‌هایی که بیشتر از مغزشان استفاده می‌کنند تا زورشان را دوست نداشت. حالا چه رسد به اینکه یکی از اینها سال‌ها قلب تپنده بارسا باشد و کلی رکورد را جابه‌جا کند. ژاوی هرناندس را احتمالا طرفداران متعصب رئال مادرید، منچستریونایتد، لیورپول، میلان و‌... هم دوست دارند و فوتبالش و ابعاد مختلف کاراکترش را ستایش می‌کنند.  آنهایی که تا همین چند وقت پیش در ایران خودمان دوستش نداشتند یا هنر فوتبالش را از نزدیک ندیده بودند ارجاع می‌دهم به صحنه‌ای که احمد نوراللهی و گادوین منشا را در بازی برگشت نیمه نهایی لیگ قهرمانان در یک وجب جا و در 38 سالگی جلوی چشم هشتاد هزار نفر از بازی خارج کرد و لحظاتی بعد با قدی کمتر از 170 سانتیمتر ضربه سری زد که بیرانوند به خاطر مهارش یکی از بهترین لحظه‌های فوتبالش را ثبت کند.


من ژاوی هرناندس را از 13 سال قبل می‌ستایم. از سال 2006‌. روزهایی که با حرص می‌گفتم این فوتبالیست بهترین بازیکن دنیاست اما کسی گوش نمی‌داد. مدل بازی‌اش شبیه گواردیولا و دلاپنیا بود. جنس فوتبالیست‌هایی که با هر تقه تقه پاسی که می‌دهند دل می‌برند حتی اگر پاس ساده و کوتاه باشد و ریسکی هم به حساب نیاید. ژاوی از دو سه سال بعد از آن با اوج‌گیری بارسا و لاروخا به فهرست نهایی مرد سال رسید و کاندیدای دریافت توپ طلا شد. در تمام این چند سال ژاوی جایی بین برترین و دوست‌داشتنی‌ترین چهره‌های فوتبالی دنیا بود و غیر از من حتما میلیون‌ها نفر با هر پاس او – چه آن پشت پای عقربی شکلی که در تهران مقابل استقلال برای بغداد بونجاح فرستاد، چه همان پاس‌های تودر دلبرانه‌اش – حض می‌کنند و بیشتر از قبل شیفته‌اش می‌شوند.
اما ژاوی به نقطه پایان رسیده. همین دو شب قبل بود که بازیکنان بارسا عکس‌های مشترک‌شان با آقای مهندس را یک به یک در صفحه اینستاگرام‌شان منتشر کردند و با کلی ذوق در چیدن کلمات احساسی کنار هم - که احتمالا سخت‌ترین کار دنیا برای فوتبالیست‌هاست - برای معمار دقت پاس 98 درصدی آرزوی موفقیت کردند.


خبر خداحافظی ژاوی خیلی زود از مرزهای نت به ایران خودمان هم رسید و حالا پرسپولیسی‌ها خیلی دوست دارند بازی خداحافظی ژاوی را در تهران برگزار کنند. هر جور که فکرش را بکنید جالب می‌شود. ژاوی، تهران، بازی خداحافظی. بگذارید یک لحظه پیش خودمان رویاپردازی کنیم. ژاوی در ورزشگاه پر از تماشاگر تهران و پیش چشم کلی هوادار بارساپولیسی یکهو طرح موزائیکی خودش را روی سکوها می‌بیند و جا می‌خورد. اما نه، صبر کنید. همین جا دکمه PAUSE را روی فیلم خیالبافانه‌تان فشار دهید چون از حالا همه چیز لو رفته است. دو روز است رسانه‌های‌مان درباره سورپرایز ژاوی در تهران می‌نویسند و اینکه چه شبی شود شب بازی برگشت پرسپولیس - السد.
با کمال احترام برای دوستان مشتاقی که دوست دارند خنده بر لبان یکی از بهترین و دوست‌داشتنی‌ترین ستاره‌های فوتبال بنشانند باید معترف شوم که این دیگر اسمش سورپرایز نیست. هر چند مشخص است با این حجم از رسانه‌های مجازی و حقیقی دیگر هیچ چیزی در فوتبال ما پنهان نمی‌ماند و «خاله زنک نیوز» همچنان با اختلاف قوی‌ترین مرجع خبری در برزخ بین رسانه‌های مجازی و حقیقی است اما کاش می‌شد اصل داستان را لو نمی‌دادند و اصلا وارد جزییاتی مثل طرح موزائیکی ژاوی نمی‌شدند.


حالا حتی اگر ‌ای‌اف‌سی اجازه بدهد که پرسپولیس برای ژاوی قبل از این بازی مراسمی بگیرد، رسانه‌های تنبل قطری حتما با سرکی بین اخبار مهم فوتبال ایران به آنچه پرسپولیس و کانون هوادارانش در ذهن دارند، پی خواهند برد و اگر خبر این اتفاق ویژه به گوش ژاوی رسید نمک ماجرا کم می‌شود و سورپرایز دیگر سور ندارد و پرایزش می‌ماند و بس‌.
با تمام این گاف‌ها چه کار کنیم که عاشق سورپرایز کردنیم. از تولد برای اعضای خانواده خودمان گرفته تا فوتبالیستی که به‌عنوان رقیب در یک بازی مهم قرار است مقابلش قرار بگیریم و 90 د‌قیقه بعد از جشن، آرزوی شکستش را داشته باشیم. فکرش را بکنید اگر نتایج روز پنجم گروه چهارم لیگ قهرمانان طوری رقم بخورد که پرسپولیس برای صعود باید پا روی شانه‌های ژاوی و هم‌تیمی‌هایش بگذارد و از آن‌سو باخت السد خطر حذف را برایش به دنبال داشته باشد، با این مراسم خاص چقدر پیش چشم دنیا، انسان‌های با فرهنگی خواهیم بود. فکرش را کرده بودید؟

 

captcha
تازه ها
بیشتر