ورزش جهان / شناسه خبر: 97988 / تاریخ انتشار : 1398/2/14 20:00
|
واکنش های همیشگی آقای خاص

مورینیو در بطن جنجال؛ از حسودان تا خدای فوتبال!

ژوزه مورینیو تیم ندارد اما مثل همیشه زبانش کار می کند و درباره همه چیز نظر می دهد.

ایران ورزشی - ژوزه مورینیو بعد از اخراج از منچستر یونایتد هنوز بیکار است و فعلا به عنوان مفسر با شبکه های تلویزیونی همکاری می کند. مورینیو پائیز گذشته بود که پس از کسب نتایج ضعیف با یونایتد برکنار شد و جای خود را به سولسشر داد. آقای خاص از آن پس به تفسیر بازی ها برای شبکه های مختلف تلویزیونی می پردازد و هنوز بدون تیم مانده؛ چرا که نیمکت بسیاری از تیم های بزرگ اروپایی اشغال است. با این وجود او همیشه در بطن جنجال و حاشیه حضور دارد و با اظهارات جنجالی مثل همیشه تیتر یک است. بازی بارسلونا و لیورپول در نیمه نهایی لیگ قهرمانان و اتفاقات پیرامونی آن سوژه جذابی برای مورینیو بوده تا با همان ادبیات متفاوتش در این باره صحبت کرند.

مهمترین چهره این بازی لیونل مسی بود که یک تنه کار را برای بارسا درآورد. لیونل مسی با دبل خود و نمایش فوق العاده ای که برابر لیورپول داشت، کمک کرد بارسا 3-0 به پیروزی دست یافته و یک پایش را در فینال لیگ قهرمانان بگذارد. به خصوص گلی که از روی کاشته به ثمر رساند که به نوعی یک سوپرگل بود و همین سبب شد تا مورینیو به رغم همه اختلافاتش با مسی و ماجراهایی که با او داشته، به این ستاره آرژانتینی لقب خدای فوتبال بدهد.  مورینیو در تمجید از لیونل مسی گفت: خدای فوتبال در بازی با لیورپول، تفاوت ها را رقم زد. البته که بارسا پر از ستاره های بزرگ است ولی این بشر واقعا باورنکردنی است.

در این باری لوئیس سوارز موفق شد اولین گل بارسلونا را در نیمه اول وارد دروازه آلیسون کند و بعد از آن نیز جشن شادی گرفت که این رفتار مورد انتقاد هواداران لیورپول قرار گرفته و حتی جیمی کرگر مدعی شد سوارز در بازی برگشت باید در انتظار رفتار تند هواداران لیورپول در استادیوم آنفیلد باشد. اما مورینیو معتقد است این برخورد سوارز درست بوده و و هواداران بارسلونا نیز به چنین بازیکنی علاقه دارند. مورینیو گفت: لوییس سوارز عملکرد خوبی ارائه داد و من عاشق این رفتار او هستم. برای این 90 دقیقه، سوارز فراموش کرد که روزی برای لیورپول بازی می کرده و تنها چیزی که سوارز روی آن تمرکز داشت، شرایط بازی، وظیفه وی، رفتن به مرحله فینال و پیروزی در لیگ قهرمانان بود. سوارز موفق شد دروازه لیورپول را باز کند و بعد از آن نیز خوشحالی کرد. سوارز بازیکنی است که همیشه در میدان فوتبال مبارزه می کند و هواداران بارسلونا باید به چنین بازیکنی علاقه داشته باشند.

وی افزود: بسیاری از بازیکنان در دنیای امروز فوتبال مراقب تصویر خود هستند و مردم نیز گاهی از آنها تمجید و به عنوان مثال از نمایش جوانمردانه یک بازیکن تعریف می کنند، اما سوارز مقابل تیمی که سالها قبل در آن بازی می کرد و بازیکنی مجبوب هم بود رفتار خوبی داشت.

مورینیو اعتقاد دارد لیورپول در برابر بارسا نمایش شجاعانه ای داشت: نمایش لیورپول در نوکمپ، شجاعانه و بسیار خوب بود. شاید هم مستحق آن شکست سنگین نبودند. در سال های اخیر به یاد ندارم تیمی در لیگ قهرمانان، مالکیت توپ را از بارسا برده باشد ولی لیورپول چنین کرد. باید از این حیث، لیورپول را ستود.

---

در روزهای اخیر آقای خاص دوباره در تیررس انتقادات پیشکسوتان یونایتد مثل گری نویل و پل اسکولز قرار گرفته و به سبک خودش پاسخ تندی به آنها داده. سرمربی سابق منچستریونایتد انتقادهای گری نویل و پل اسکولز دو اسطوره منچستریونایتد از خود را بی‌پاسخ نگذاشته و علت انتقادهای آنها را این دانسته که چون خودشان در دنیای مربی‌گری چیزی نشده‌اند و اصلاً موفق نبوده‌اند به او حسادت می‌کنند.

مورینیو گفت: ما در انگلیس بازیکنان درجه‌یکی داریم که به عنوان کارشناس، در تلویزیون عالی صحبت می‌کنند. ولی وقتی به عنوان مربی به باشگاه‌ها می‌روند بعد از دو ماه بارشان را می‌بندند و می‌روند، چون می‌دانند برای آن کار ساخته نشده‌اند. مربی‌گری چیزی است که یا باید در ذات شما باشد یا اگر نباشد، هر کاری بکنید نمی‌توانید از خودتان مربی بسازید.

آقای خاص در ادامه افزود: مربی‌گری یک بخش مدیریتی دارد که خیلی‌ها فراموشش می‌کنند. حتی بعضی کارشناس‌ها فراموش می‌کنند که یک مربی باید با استعداد مدیریت و رهبری متولد شود و گر نه اگر این استعداد وجود نداشته باشد هیچ کاری‌اش نمی‌شود، کرد.

مورینیو در ادامه گفت: اینکه کسی جلوی دوربین بنشیند و در زمان آنالیز بازی بگوید من اگر بودم فلان بازیکن را بیرون می‌کشیدم و فلان کس را به زمین می‌فرستادم. ولی وقتی داخل زمین کنار خط ایستاده‌اید هم می‌توانید با همان آرامش و با همان ذهنیت بازی را آنالیز کنید؟ در این شرایط آنقدر شجاعت دارید که فشار را تحمل کنید؟

 

 

Zoom

مورینیو در دوراهی پاریس و رم

ژوزه مورینیو از زمان اخراجش از منچستر یونایتد، هنوز بدون تیم است. مورینیو چندی پیش گفت که به دنبال یک چالش جدید و تیمی جاه طلبی است و احتمال حضورش در لیگ فرانسه یا بازگشتش به لیگ هایی که قبلا در آنها مربیگری کرده را رد نکرد. در همین رابطه امروز نشریه اشپیگل ادعا کرد که مورینیو و مدیر برنامه هایش ژرژ مندس، مذاکراتی مثبت با رم داشته اند اما همه چیز بستگی به کسب سهمیه دارد و رم که فعلا تیم پنجم سری آ ایتالیاست، اگر بتواند به رتبه چهارم برسد، شانس حضور مورینیو روی نیمکت این تیم افزایش خواهد یافت. همچنین مورینیو شانس حضور در پی اس جی را نیز دارد و در انتظار مشخص شدن وضعیت نهایی توماس توخل در این باشگاه است. پی اس جی که سال هاست در حسرت رسیدن به مراحل پایانی لیگ قهرمانان است، احتمالا مقصد جالبی برای مورینیو باشد و شاید او بتواند به تیم جاه طلبی که مدنظرش است، برسد.

12

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر