ورزش ایران / شناسه خبر: 97980 / تاریخ انتشار : 1398/2/14 19:24
|
امیر علی اکبری؛ از کشتی تا UFC

و حالا یک برند جهانی

از همان روزی‌که امیر علی اکبری در نیمه نهایی مسابقات کشتی بازی‌های آسیایی در مصاف با تنالیف قراق، قربانی باندبازی‌های تورلی خانف شد، می‌شد حدس زد که او را به این آسانی‌ها نمی‌توان از ورزش فراری داد.

محسن وظیفه - همه جا حرف از امیر علی اکبری است. چهره شناخته شده ورزش ایران که حالا پا به عرصه بی نظیری در سطح جهان گذاشته است. سه سال از ورود امیر به MMA  می‌گذرد که حالا بعد از کسب تجربه حضور در دو لیگ معتبر روزهای جدیدی را شروع می‌کند. در این سه سال موفقیت‌های زیادی برای امیر به دست آمد، آن‌هم در رشته‌ای که به نظر او هیچ خط و ربطی با آن ندارد اما با این‌حال او خیلی زود طرفداران خودش را در این رشته پیدا کرد. دیروز اما اوج این موفقیت‌ها بود. ورود او به عرصه‌ای که تا به حال هیچ ایرانی حتی فرصت رویا پردازی برای حضور در آن را هم نداشته، یک موفقیت تاریخی برای امیر علی اکبری به حساب می‌آید.

خیلی‌ها آرزو داشتند که روزی بتوانند برای مبارزه در UFC قرارداد امضا کنند اما برای همه در همان حد رویا باقی ماند تا این‌که امیر علی اکبری هفته گذشته این قرارداد را امضا کرد و دیروز هم به طور رسمی اعلام کرد که وارد معتبرترین سازمان رزمی دنیا شده است. شاید بعد از نشست دیروز امیر، اولین سوالی که به ذهن خیلی‌ها رسیده این است که یک قهرمان کشتی کجا و ورود به عرصه‌ای که همیشه آرزوی ستاره‌های رزمی بود، کجا؟

از همان روزی‌که امیر علی اکبری در نیمه نهایی مسابقات کشتی بازی‌های آسیایی در مصاف با تنالیف قراق، قربانی باند بازی‌های تورلی خانف پر نفوذ شد تا شانس رسیدن به مدال طلای بازی‌های آسیایی را یک ماه بعد از طلای تاریخی جهان در مسکو را از دست بدهد، می‌شد حدس زد که امیر علی اکبری را به این آسانی‌ها نمی‌توان از ورزش فراری داد. وقتی مشت او روی درب اتاق گرم سالن برگزاری مسابقات کشتی بازی‌های آسیایی 2010 نشست، باید همه متوجه می‌شدند که او علاوه بر پشتکار فوق العاده‌ای که برای رسیدن به قله افتخارات در کشتی دارد، از یک استعداد نهفته هم در بوکس برخوردار است.  استعدادی که برای شکوفا شدنش، امیر تا فاجعه دوپینگ مسابقات جهانی 2013 هم منتظر ماند و در نهایت بعد از اعلام دوپینگ او در مسابقات جهانی مجارستان در سال 2013 و درست در روزهایی که همه به فکر نجات امیر بودند که شاید او بتواند از آوار دوپینگ خارج شود و به زندگی عادی خود برگردد، به یکباره قدم در راهی گذاشت که هیچکس فکرش را هم نمی‌کرد. امیر در مسیر جدید هم قدمش را محکم برداشت و خیلی زود به یکی از خوب‌های دنیا تبدیل شد. او با "رایزین" شروع کرد و تا یک قدمی کسب کمر بند هم پیش رفت اما یک قدم کم آورد.

او در ادامه وارد لیگ حرفه‌ای ACB روسیه شد و در این‌جا خوش درخشید و بدون اینکه باختی به نام او ثبت شود، با وجود حرف و حدیث‌های زیادی که درباره‌اش به راه افتاده بود، حالا آماده ورود به معتبرترین سازمان در این ورزش یعنی UFC می‌شود. این قرارداد نشان از این دارد که امیر در حال تبدیل شدن به یک برند جهانی است. برندی که می‌تواند قله موفقیت‌های خود را تا بی نهایت ادامه دهد اما درست در چنین روزهایی باید نگران حفظ این برند جهانی بود. باید برای یک بار که هم شده ورزش ایران در نگه داشتن یک برند جهانی با برنامه و خوب عمل کند اما چنین چیزی ممکن است؟ 

1

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر