فوتبال ایران / شناسه خبر: 97919 / تاریخ انتشار : 1398/2/13 19:19
|
بررسی برکناری‌های شهریار، از تیم ملی تا سایپا

کدام اخراج دایی غیرفنی بود؟

علی دایی پنجشنبه از سرمربیگری سایپا اخراج شد تا برای سومین بار طعم تلخ برکناری را بکشد. البته دایی این بار در مورد اخراجش گفته که انگار دوباره متولد شده و از این بابت خوشحال است. شاید این اخراج چندان برای علی دایی تلخ نبوده و البته انتظارش را داشته اما دفعات قبل چنین نبوده. شهریار در مدتی که به عنوان سرمربی وارد فوتبال شد، 3 بار اخراج شده که هر 3 بار آن را غیرفنی می‌داند و فکر می‌کند به خاطر اینکه به دنبال احقاق حق بوده، با چنین حکمی مواجه شده. اما بررسی اخراج‌های دایی از تیم ملی و پرسپولیس چیز دیگری را نشان می‌دهد.

علی دایی اولین اخراج از سرمربیگری را در تیم ملی تجربه کرد. زمانی که قصد داشت ایران به جام جهانی برساند اما تیم ملی شکست تلخی متحمل شد، آن هم در مقابل تیم عربستان که ایرانی‌ها حساسیت خاصی روی این تیم دارند. همین شکست خانگی که در حضور حدود صد هزار تماشاگر اتفاق افتاد، باعث شد حکم اخراج علی دایی خیلی زود امضا شود. این اخراج با دستور محمود احمدی‌نژاد رییس جمهوری وقت ایران انجام شد که اتفاقا در آن روز در ورزشگاه هم حضور داشت. شاید احمدی‌نژاد به خاطر شعارهای «حیا کن، رها کن» هواداران پرشماری که در ورزشگاه آزادی حضور داشتند، چنین دستوری داد که مسئولان فدراسیون فوتبال هم چاره‌ای نداشتند جز اینکه آن را بپذیرند. به هر حال، در ابتدا دایی از مهدی تاج نایب رییس وقت فدراسیون فوتبال به خاطر این اتفاق، گلایه‌های زیادی داشت که این مساله منجر به اختلاف‌های زیادی شد اما بعدا مشخص شد احمدی‌نژاد چنین دستوری داده. در هر صورت اگرچه اخراج دایی از سوی یکی از مسئولان سیاسی صورت گرفت اما دلیل آن چیزی نبود جز نتایج ضعیف تیم ملی و البته شکست تلخ مقابل عربستان که هواداران ایرانی را ناراحت و عصبانی کرد.

بعد از این اتفاق، علی دایی در پرسپولیس یک اخراج دیگر را تجربه کرد. دایی در فصل سیزدهم توانست پرسپولیس را به نایب قهرمانی برساند اما در فصل چهاردهم شرایط بد شد. قرمزپوشان در شروع فصل نتایج نه چندانی خوبی می‌گرفتند که اعتراض هواداران را به دنبال داشت اما علیرضا رحیمی مدیرعامل وقت پرسپولیس حاضر به اخراج علی دایی نبود و از او حمایت می‌کرد. این در حالی بود که حمیدرضا سیاسی رییس وقت هیات مدیره باشگاه، اصرار به تغییر داشت. این اصرارها و البته دوستی صمیمانه‌ای که بین سیاسی و استیلی وجود داشت باعث شد یک سری شایعه و اختلاف به وجود بیاید. به هر حال دایی از سوی هیات مدیره اخراج شد اما رحیمی مقاومت می‌کرد که در نهایت دایی و رحیمی بعد از شکست 3 بر یک پرسپولیس مقابل تراکتور در هفته هفتم، اخراج شدند. در آن زمان، دایی برای رفتن از پرسپولیس مقاومت می‌کرد و اعلام کرد فقط با نامه کتبی تیم را ترک می‌کند که همین مساله باعث شد شاهد اتفاق عجیب و تلخی در تمرین پرسپولیس باشیم. وقتی علی دایی خودش را سرمربی قانونی پرسپولیس می‌دانست و حمید درخشان هم در تمرین حضور پیدا کرد و گفت حکم سرمربیگری پرسپولیس را گرفته. با همه این اتفاقات، دایی اخراج شد، آن هم بعد از یک شکست تلخ که هواداران را ناراحت کرد اما آقای گل فوتبال دنیا فکر می‌کند آن اخراج از سوی وزیر ورزش و به خاطر مسائل غیرفنی اتفاق افتاد. در حالی که چنین نبود.

حالا هم سومین اخراج علی دایی اتفاق افتاد. این اخراج برخلاف دفعات قبل کمی عجیب بود. در واقع انتظار می‌رفت علی دایی خیلی زودتر از این اخراج شود اما رضا درویش مدیرعامل سابق سایپا اعتقادی به تغییر کادرفنی نداشت یا شاید هم به خاطر اینکه تیم مشکلات مالی زیادی را تحمل می‌کرد، نمی‌توانست به نتایج اعتراض داشته باشد و سرمربی را تغییر دهد. بعد از رفتن درویش مشکلات مالی حل شد اما ظاهرا دایی از این تغییر چندان خوشحال نبود و می‌دانست حامی اصلی‌اش را از دست داد. آن هم زمانی که از کارگران سایپا انتقاد کرده بود و اعتقاد داشت اضافی هستند. همین انتقاد واکنش و نامه‌های سرگشاده کارگران سایپا را به دنبال داشت. بعد از آن، دایی سعی کرد جو را آرام کند اما این بار بحث‌های حضور او در تراکتور و رفتن بازیکنان اصلی سایپا به وجود آمد که عجیب و نگران‌کننده بود. با این اتفاقات، دایی یک بار دیگر «اخراج» را تجربه کرد. این اخراج شاید تنها اخراج غیرفنی دایی بوده اما چندان عجیب نبود و جالب این است که این بار هم واکنش همیشگی دایی را به دنبال داشت. دایی در این افشاگری به اخراج‌های قبلی‌اش اشاره کرد و گفت هر 3 بار به دلایل غیرفنی اخراج شده اما اینچنین نبوده. ظاهرا دایی نمی‌خواهد بپذیرد به لحاظ فنی هم ایراد دارد و باز هم اخراج‌هایش را به مسائل غیرفنی و البته عوامل دیگر ربط می‌دهد اما حتی این بار که چنین بوده، خیلی‌ها نمی‌توانند این مساله را قبول کنند.

9

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر