فوتبال ایران / شناسه خبر: 97885 / تاریخ انتشار : 1398/2/12 14:39
|
اخراج از سایپا، شروع شایعات درباره تراکتور

کارگران علیه دایی: خداحافظ آقای مربی!

کارگران کارخانه سایپا با مراجعه به مدیریت کارخانه خواستار برخورد با علی دایی شدند. این ادعایی‌ست که باشگاه سایپا مطرح می‌کند.

در روز پرخبر باشگاه سایپا، طی حکمی از سوی مصطفی مدبر، مدیر عامل شرکت فرهنگی ورزشی سایپا، پایان همکاری با محمدعلی ترکاشوند اعلام شد و مرتضی فراهانی با حفظ سمت به عنوان سرپرست معاونت ورزش منصوب شد. مرتضی فراهانی هم اکنون در سمت قائم مقام باشگاه سایپا نیز به ایفای مسئولیت می پردازد. ظاهرا علت این جدایی زودهنگام عدم تمایل ترکاشوند به کار بدون اختیار تام بوده است.

دومین حکم برکناری به علی دایی، سرمربی دو فصل اخیر نارنجی‌پوشان رسید. علی دایی، سرمربی سابق پرسپولیس، تیم ملی ایران، نفت تهران و صبای قم که در فصل گذشته موفق شده بود همراه سایپا جواز صعود به لیگ قهرمانان آسیا را کسب کند، ظهر امروز از سوی مدیران این تیم در فاصله دو هفته مانده به پایان فصل از کار برکنار شد.

باشگاه سایپا در بیانه خود در خبر مربوط به برکناری علی دایی و جانشینی موقت ابراهیم صادقی روی نیمکت این تیم آورده است:

مقوله حرفه‌ای گری در ورزش بر احترام متقابل باشگاه‌ها، مربیان، بازیکنان و تمامی دست‌اندرکاران این حوزه نسبت به یکدیگر بنا گردیده است و خروج از این چارچوب، تنش‌زا بوده و می تواند باشگاه‌ها را با چالش‌هایی بس جدی مواجه نماید.

در این راستا، باشگاه فرهنگی ورزشی سایپا با سه دهه قدمت و نقش آفرینی در سطح اول فوتبال کشور همواره با رعایت مباحث اخلاق حرفه‌ای در ورزش، فرهنگ‌سازی لازم را در این زمینه انجام داده و سعی کرده به دور از هرگونه حاشیه‌پردازی، نگاهی اصولی و اخلاقی به این مقوله داشته باشد.

ولی متاسفانه در نشست خبری پس از دیدار تیم های سایپا و ذوب آهن اصفهان، در روز سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸، رفتار غیر حرفه‌ای، مصاحبه خارج از عرف و اظهار نظر غیر تخصصی جناب آقای علی دایی، منشور اخلاقی و مفاد قرارداد فی‌مابین با باشگاه سایپا را زیر پا گذاشت و علی رغم تذکرات قبلی، بی احترامی ایشان به مجموعه گروه خودروسازی سایپا، موجب ناراحتی و تکدر خاطر مجدد قشر عظیمی از کارگران شریف و زحمتکش این مجموعه صنعتی بزرگ گردید و همزمان با روزهایی که متعلق به این عزیزان بوده و به نام «کار و کارگر» نامگذاری شده است، کام آنها را تلخ کرد، بطوریکه مراجعات مکرر و متعدد ایشان به مجموعه مدیریتی گروه سایپا و خواسته این بزرگواران (به عنوان صاحبان اصلی این گروه صنعتی) در خصوص لزوم برخورد با سرمربی تیم فوتبال، موجب گردید تصمیم هیئت مدیره باشگاه فرهنگی ورزشی سایپا مبنی بر ادامه همکاری با آقای دایی تا پایان فصل به منظور حفظ آرامش تیم، تحت تاثیر قرار بگیرد و در راستای توجه به مطالبات بر حق کارگران شریف و کارکنان فهیم گروه خودروسازی سایپا، قرارداد آقای علی دایی به عنوان سرمربی تیم فوتبال سایپا فسخ و ایشان از باشگاه اخراج گردید.

گفتنی است، مسئولیت فنی تیم فوتبال سایپا تا آخر فصل جاری به جناب آقای ابراهیم صادقی سپرده شده است.

باشگاه فرهنگی ورزشی سایپا
۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸

چرا سایپا به گزینه‌ی اخراج رسید؟

در جلسه ای که روز گذشته در کارخانه سایپا بین مدیران ارشد و مدیران باشگاه سایپا برگزار شد، در پی مصاحبه سرمربی سابق تیم ملی فوتبال ایران در اعتراض به شرایط مالی باشگاه، سایپا تصمیم گرفت دایی را کنار بگذارد؛ مربی ای که دومین فصل حضورش در جمع نارنجی پوشان را پشت سر می گذاشت.

او در فصل گذشته با اتکا به ستاره هایی نظیر ترابی و قلی زاده موفق به کسب سهمیه آسیایی شد ولی با جدایی این دوستاره سایپا کمی پایین تر از انتظارات نشان داد. با این حال شرایط این تیم چندان هم بد نبود و آنها در آخرین بازی با علی دایی مقابل ذوب آهن به پیروزی2 بر صفر دست یافتند تا جایگاه مناسبی در جدول داشته باشند؛ ضمن اینکه در حال حاضر سایپا جمعی از بهترین جوانان ایران را در مجموعه خود جا داده است.

اما در شرایطی که تنها سه هفته به پایان لیگ باقی مانده، این تصمیم شوکه کننده بود؛ به خصوص اینکه دایی قبلا صحبت های تندتر از این هم انجام داده بود و حتی گفته شده بود، ناراحتی شدید کارکنان سایپا را با حرف هایش ایجاد کرده است. این همان چیزی است که باشگاه سایپا در توضیح اخراج علی دایی در بیانیه خود آن را مطرح کرده و مراجعه مکرر کارگران را عامل اصلی اخراج دایی قلمداد کرده اند.

آنها در جلساتی که در یکی دو روز گذشته برگزار کردند، به این جمع بندی رسیدند و خبر را از طریق روابط عمومی باشگاه منتشر کردند. دایی که در روزهای گذشته مذاکرات جدی با تراکتورسازی داشته، البته از این موضوع چندان هم ناراحت نخواهد بود؛ چرا که قصد او در نهایت جدایی از جمع نارنجی پوشان بود و به قول خودش منتظر بود تا فصل تمام شود و از سایپا فرار کند.

اینکه علی دایی در فصل آینده به تراکتورسازی برود یا مقصد دیگری را برای سرمربیگری انتخاب کند، از همین حالا تبدیل به یکی از داغ ترین سوال های لیگ برتر شده است.

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر