ورزش ایران / شناسه خبر: 97845 / تاریخ انتشار : 1398/2/11 15:59
|

انتخاب‌های دم دستی، کشتن زمان و بی تدبیری ادامه دار در هندبال/ دور باطل!

فدراسیون هندبال با رئیس جدید هم راه روسای قبلی را رفت و پس از وقفه بسیار طولانی، یک گزینه تکراری و دم دستی را برای هدایت تیم ملی انتخاب کرد.

محسن آجرلو - هندبال ایران سال‌هاست که روز خوش به خودش ندیده. فراز و فرود در روند تیم‌های ورزشی و فرا رسیدن روزهای افت پس از ایام اوج اتفاق اجتناب ناپذیری است اما برای هندبال ماجرا قدری متفاوت است. این رشته  با سر درون مشکلات افتاده و از طرف دیگر هیچ گونه تلاشی برای بیرون آوردنش انجام نمی‌شود و تغییر رئیس و آمدن افراد مختلف در راس این فدراسیون پر حاشیه‌هم دردی را دوا نمی‌کند. از رحیمی که در نقش یک ناجی به هندبال آمد تا رئیس فعلی و مدیران دیگر حتی در کوچکترین اقدام و تصمیم خود یعنی انتخاب سرمربی هم اقدام جدی و مهمی نکردند و همگی به اولین گزینه‌ای که دستشان رسید چنگ زدند تا بار مسئولیت از شانه‌شان برداشته شود.

هندبال ایران در روزگاری نه چندان دور، پله‌های ترقی را یکی یکی طی می‌کرد و به علت داشتن یک لیگ فعال و پویا با اسپانسرهای خوب، تیمی ملی خوبی در اختیار داشت. نسل به نسل هم بازیکنان با کیفیت‌تری را در درون خود پرورش می‌داد و به شرایطی رسید که بازیکنانش در حد بازی در لیگ‌های خوب اردوپایی شدند.

 با این حال چند سالی است که روند نزولی عجیب و غریبی را در پیش گرفته و شواهد نشان می‌دهد که هیچ‌کس هم به خیال تغییر شی این نمودار را ندارد.

 رفته رفته تیم ایران هم در دوران ظهور قدرت‌های غرب آسیایی و قدرت همیشگی شرقی‌ها شرایط خوبی پیدا کرد و کار به جایی رسید که در بازی‌های آسیایی (دوحه و گوانژو) در دو دوره پیاپی روی سکو رفت و به مدال‌های برنز و نقره دست پیدا کرد. نقره‌ای که البته بجای اینکه سکوی پرتاب باشد، نقطه آغاز مشکلات هندبال ایران شد!

مشکلات هندبال ایران از همان سا‌ل‌ها بود که یکی یکی آغاز شد. از رفتن یکی یکی اسپانسرها از لیگ برتر و خالی شدن این لیگ از پول گرفته تا رفتن مربیان خارجی خوب از ایران و انتخاب‌های اشتباهی که یکی یکی انجام شدند تا هندبال ایران به این حال و روز بیفتد. از طرف دیگر این هندبال ایران سال‌هاست که خواب ثبات مدیری را می‌بیند و در چهار سال اخیر بیش از چهار رئیس و سرپرست را به خود دیده. پس از چهره‌هایی نظیر کوزه‌گری، مهدوی، نصیری، رحیمی حالا پاکدل جوان رئیس این فدراسیون شده. به این امید که خون تازه در رگ‌های این رشته در ظاهر مرده جاری شود اما شواهد نشان می‌دهد که او هم راه روسای قبلی را ادامه می‌دهد.

  • انتخاب های دم دستی

هندبال ایران که در این سال‌ها به شدت افت کرده و از بهم ریختگی و سوء مدیریت عجیبی رنج می‌برد، نیازمند تصمیمات درست و اصولی و نفراتی بوده و هست که بتوانند تکانی به این رشته بدهند و از بازیکنان خوب حاضر در این رشته به خوبی استفاده کنند. با این حال روسای مقطعی و حتی ثابت این رشته همواره با تعلل فراوان و در ادامه انتخاب‌های دم دستی، به ادامه دار شدن این دور باطل کمک کرده‌اند.

از انتخاب های چند باره حبیبی برای هدایت تیم ملی گرفته تا حضور سه باره ماجکی که بارها خودش را نشان داده به ایران، انتخاب‌های دم دستی و تکراری بوده که باعث ماندن هندبال در باتلاق و عدم برون رفت از آن شده است.

  • بازهم حبیبی

در اینکه علیرضا حبیبی یکی از فعال‌ترین و بهترین مربیان ایرانی در هندبال است کسی شک ندارد اما انتخاب چندباره او بیش از هرچیز محل اعراب است.

وقتی هندبال ایران در برهه‌هایی که حتی نیاز چندانی هم به نتیجه‌گیری نداشته، دست به دامان مربیان خارجی شده. حضور مربیان صرب و اسلوونیایی یکی پس از دیگری نشان داده که اعتقاد بدنه این رشته و تصمیم‌گیران همواره به چهره‌های خارجی بوده و همواره در زمانی که نمی‌توانستند به گزینه خارجی برسند، به دنبال حبیبی و یکی دو نفر دیگر می‌رفتند. مثل امروز که رئیس تازه وارد فدراسیون هندبال پس از چند ماهی کش دادن ماجرا و صحبت از بررسی گزینه‌های خارجی در نهایت نام حبیبی را از کیسه درآورد و او را یک بار دیگر به عنوان سرمربی معرفی کرد.

  • گزینه موقت برای رهایی از فشار؟

بخش تاریک‌تر ماجرا این است که فدراسیون نشین‌ها حداقل به صورت ظاهری هم از گزینه انتخابی‌شان حمایت نمی کنند و به وضوح اعلام کرده‌اند که هر زمان بتوانند مربی خارجی به ایران آورده و جایگزین حبیبی می‌کنند!

دبیر فدراسیون هندبال با اعلام این موضوع گفته است:« حبیبی به عنوان مربی انتخاب شده و بحث مربی خارجی هنوز باز است. همه بحث این است که منابع فدراسیون چطور باشد. اگر امکان جذب سرمربی طراز اول خارجی وجود داشته باشد، حبیبی به عنوان مربی در کنار او کار خواهد کرد. اگر که انتخابی در جهت سرمربی خارجی نداشته باشیم، حبیبی به عنوان سرمربی فعالیت خواهد کرد!»

این ماجرا اوج بهم ریختگی، دیدن همین امروز و عدم نگاه به آینده را در فدراسیون هندبال نشان می‌دهد. نگاهی که سال‌هاست در این رشته حاکم است و یکی از عوامل اصلی رسیدن این رشته به جایگاه فعلی است.

تیم ملی هندبال ایران که پس از بازی‌های آسیایی جاکارتا هنوز اردویی تشکیل نداده، حدود شش ماه بدون سرمربی بود. آخرین مربی کاستاراتوییچ که سرمربی‌گری تیم ملی هندبال را در این مسابقات به عهده داشت، آبان ماه ۹۷ از ایران رفت.

 

captcha
تازه ها
بیشتر