فوتبال ایران / شناسه خبر: 97815 / تاریخ انتشار : 1398/2/10 18:14
|
تخلف‌های بازی سپیدرود – تراکتور به ضرر نفت مسجد‌ سلیمان

شرط‌بندی سرنوشت لیگ را تغییر داد؟

سوال اینجاست که اگر نفت مسجد سلیمان سقوط کند و اتهام محسن فروزان مبنی بر شرط‌بندی در بازی سپیدرود – تراکتورسازی اثبات شود، چه کسی پاسخگوی سرنوشت این تیم جنوبی خواهد بود؟

شرط‌بندی سرنوشت لیگ را تغییر داد؟

نفت مسجد سلیمان چهارشنبه در دیداری حساس به مصاف سپیدرود رشت می‌رود. مسابقه‌ای که می‌تواند تکلیف تیم سقوط‌کننده به لیگ دسته یک را مشخص کند. دو تیم 19 و 20 امتیازی که رقابتی تنگاتنگ پیش رو دارند. حال آنکه اگر سپیدرود در بازی پر حرف و حدیث مقابل تراکتورسازی برنده نمی‌شد، در این بازی با اختلاف 4 امتیاز از نفت مسجد سلیمان عقب بود و حتی پیروزی‌اش در این بازی هم نمی‌توانست بقایش در لیگ برتر را تضمین کند. حالا سوال اینجاست که اگر نفت مسجد سلیمان سقوط کند و اتهام محسن فروزان مبنی بر شرط‌بندی در بازی سپیدرود – تراکتورسازی اثبات شود، چه کسی پاسخگوی سرنوشت این تیم جنوبی خواهد بود که با همه مشکلات مالی این فصل، برای بقا جنگیده است؟

 

محسن فروزان و همسرش به اتهام شرط‌بندی در بازی سپیدرود رشت مقابل تراکتورسازی مواجه شدند تا هزار و یک سوال درباره سرنوشت پرابهام لیگ در صورت اثبات این اتهام مطرح شود.

بازی سپیدرود – تراکتورسازی که حالا ابهام‌هایی درباره سلامت نتیجه‌ آن مطرح می‌شود، مسابقه‌ای بود که نتیجه‌اش نه تنها در سرنوشت تیم‌های بالای جدولی تأثیرگذار بود، بلکه در سرنوشت تیم‌های سقوط کننده هم اثر می‌گذاشت. در واقع اگر بازی روال طبیعی‌اش را طی می‌کرد و تراکتورسازی با شانس بیشتری که برای پیروزی برخوردار بود، سه امتیاز این مسابقه را مال خود می‌کرد، در حال حاضر سپیدرود با نفت مسجد سلیمان 4 امتیاز فاصله داشت. طبیعی بود که بیشتر از نفت مسجد سلیمان در معرض سقوط باشد. سپیدرود حتی اگر این بازی را می‌برد باز هم یک رتبه پایین‌تر از نفت قرار می‌گرفت.

همین اختلاف امتیاز بود که در بازی رو در روی سپیدرود مقابل نفت مسجد سلیمان در هفته پیش رو، می‌توانست به قطعی شدن سقوط سپیدرود و ماندن نفت مسجد سلیمان منجر شود.

با اتفاقاتی که در بازی سپیدرود – تراکتورسازی رخ داد و به پیروزی 3 بر یک سپیدرود انجامید، ماجرای بازی این هفته نفت مسجد سلیمان مقابل سپیدرود هم پیچیده‌تر شده است. چرا که سپیدرود با پیروزی در این بازی می‌تواند ماندنش در لیگ را تا حدود زیادی قطعی ‌کند و نفت مسجد سلیمان تیم سقوط کننده بعد از استقلال خوزستان خواهد بود.

بعد از دستگیری فروزان و همسرش، نمایندگان تبریز در حمایت از حق پایمال شده تراکتورسازی، بسیج شده‌اند و درخواست رسیدگی به این موضوع را دارند که البته درخواست درستی است اما کمتر کسی به ظلمی که در پایین جدول در حق نفت مسجدسلیمان می‌شود، توجه می‌کند. البته که تراکتورسازی هم بعد از شکست مقابل سپیدرود وارد حاشیه شد و در حساس‌ترین برهه لیگ از قهرمانی دور شد.  

حالا سوال اصلی این است که در صورت اثبات اتهام شرط‌بندی محسن فروزان و همسرش و تأثیر این شرط‌بندی در نتیجه بازی سپیدرود – تراکتورسازی، تکلیف تیم‌های تراکتورسازی و نفت مسجد سلیمان چه می‌شود؟ سرنوشت این دو تیم در راستای این تبانی احتمالی تغییر کرده است و سوال اینجاست که چه کسی پاسخگوی زیان‌هایی که به این دو باشگاه وارد می‌شود خواهد بود؟

آیا ممکن است برای جلوگیری از برهم‌خوردن نظم لیگ و اعتراض تیم‌ها، واقعیت پرونده این دو نفر آن‌طور که هست، بیان نشود؟ یا به بهانه کامل نبودن مستندات برای اثبات این اتهام، پرونده بی‌نتیجه بماند؟

شرط‌بندی و تأثیر آن بر نتایج برخی بازی‌های فوتبال، موضوعی است که سال‌ها از طریق رسانه‌ها به آن پرداخته شده و بارها و بارها بابت شیوع این موضوع در میان فوتبالیست‌ها هشدارهای لازم داده شده بود، با این حال اما بی‌توجهی نهادهای نظارتی به این اتفاق، کار را به جایی رسانده که در یکی از حساس‌ترین بازی‌های لیگ، شرط‌بندی احتمالی یک بازیکن، سرنوشت بازی را تغییر می‌دهد.

چه بسا موارد دیگری از این قبیل شرط‌بندی‌ها، در نتایج بازی‌های دیگری هم تأثیرگذار بوده اما به دلیل حساسیت کمتر بازی، یا کم‌توجهی تیم‌ها، این‌چنین مورد پیگیری قرار نگرفته است. حتی در مواردی هم که در لیگ‌های دسته پایین‌تر مورد پیگیری قرار گرفت، به دلیل نبود مستندات لازم، به نتیجه روشنی نرسیده است.

این بار اما با ورود مراجع قضایی به پرونده، امید است که بررسی‌های دقیق‌تری در این زمینه صورت بگیرد و البته درباره تیم‌های متضرر در این پرونده هم تصمیمی اتخاذ شود!

 

 

 

2-1

 

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر