فوتبال ایران / شناسه خبر: 97760 / تاریخ انتشار : 1398/2/9 18:57
|
موانع پیش روی انتخاب سرمربی تیم ملی

کی روش و تحریم علیه ایران!

به نظر می‌رسد فضاسازی های صورت گرفته از سوی سرمربی سابق تیم ملی علیه ایران و مشکلات تحریم، مشکلات جدی را در روند انتخاب سرمربی جدید تیم ملی به وجود آورده است.

آیسان سعیدی - نیمکت تیم ملی کماکان بلاتکلیف است. نیمکتی که پس از جدایی تلخ کارلوس کی روش در پی ناکامی در جام ملت ها هنوز صاحب خود را نشناخته و ظاهرا قرار نیست به این زودی ها مشخص شود. تیم ملی ایران اکنون چهارمین ماه بدون سرمربی را سپری می کند و با توجه اتفاقات پیرامونی فوتبال ایران و مشکلات عجیب و غریب به نظر می رسد این انتظار طولانی تر خواهد شد و حالاها حالاها ادامه خواهد داشت.

بعد از جدایی کارلوس کی‌روش از تیم ملی فوتبال ایران، فدراسیون فوتبال اعلام کرد سرمربی تیم ملی به زودی و قبل از پایان سال 97 معرفی خواهد شد اما این اتفاق رخ نداد. در ادامه مسئولان فدراسیون باز هم اعلام کردند که سرمربی تیم ملی برای بازی های فیفادی و دوستانه پیش رو انتخاب خواهد شد اما تا امروز این اتفاق رخ نداده. در این میان سکوت رمزآلود فدراسیون فوتبال و شخص آقای رئیس نیز بر ابهامات نیز افزوده. همیشه رسم بر این است که در پروسه انتخاب یک سرمربی، چندین کاندیدا معرفی می شوند و در نهایت پس مذاکرات و بررسی شرایط نفر نهایی و منتخب معرفی می شود اما مهدی تاج بنا به دلایلی این پروسه را بر هم زده و تمامی گزینه های مدنظرش را مخفی نگاه داشته و همین ابهامات را بیشتر و بیشتر می کند. بهانه اصلی تاج برای این تصمیم عجیب جلوگیری از بازارگرمی و البته سنگ اندازی در مسیر مذاکرات است اما همین مخفی کاری سبب شده هر از چند گاهی نام چند گزینه بی ربط و حتی عجیب رسانه ای شود که خیلی زود مشخص می شود گزینه های فوق پوچ بوده. در این مدت نام هایی همچون بلان، فن مارویک، مونتلا، رنار، کلینزمن، لوپتگی و ادووکات مطرح شده اند و عجیب اینکه به نظر می رسد گزینه اصلی هیچکدام از این ها نباشد!

در مسیر این مذاکرات مخفیانه اما حالا اخبار جدیدی به گوش می رسد که بازی را پیچیده تر کرده و روند مذاکرات را با کندی مواجه کرده است.

پروسه انتخاب سرمربی تیم ملی در خفا ادامه دارد اما پیگیری‌ها حاکی از بروز برخی سنگ‌اندازی‌ها و موانع در این زمینه است که البته مسئولان فدراسون فوتبال در تلاش هستند این مشکلات را به هر شکل ممکن حل کنند.

یکی از مهم ترین مباحث مطروحه در این باره، فضاسازی هایی است که کارلوس کی روش به محض خروج از ایران علیه فوتبال ایران انجام داده. اعلام شکایت رسمی از ایران به فیفا توسط وکیل این مربی پرتغالی و.... مواردی بوده که سرمربی سابق تیم ملی در این مدت از انجام آن فروگذار نکرده. ظاهرا در این ماجرا فیلیپه مدیر رسانه ای سرمربی سابق تیم ملی که اینک در کلمبیا او را همراهی می کند، به شکل منظم فضاسازی را مهندسی کرده و ظاهرا در این مساله موفق هم بوده است.

در این میان عدم پرداخت حق و حقوق ماه های آخر کی روش روی نیمکت تیم ملی به دلیل مشکلات موجود نیز مزید بر علت شده و سرمربی پرتغالی با اشاره به این مشکل سندی متقن برای انتقادات و ادعاهای خود پیدا کرده.

ظاهرا در میانه مذاکرات صورت گرفته بین فدراسیون فوتبال ایران و گزینه های نهایی و جدید نیمکت تیم ملی، اشاره هایی به این مباحث شده و ظاهرا موضوع به این شکل برای مربیان جدیدی که فدراسیون با آنها در حال مذاکره است جا افتاده که فدراسیون فوتبال اساسا توانایی عمل به هیچ یک از تعهدات خود را ندارد و فاقد امکانات اردویی، زمین تمرین، هتل و است و همین موضوع باعث ایجاد کندی روند به نتیجه رسیدن تاج با گزینه های مدنظر شده است.

با وجود اظهارات کی روش، هر گزینه ای از کشورمان ذهنیتی تاریک خواهد داشت و برای پذیریش پیشنهاد ایران دچار تردیدهای جدی می شود چرا که ضمانت اجرایی برای انجام وعده ها و ادعاهای فدراسیون نمی بیند.

ورای حرف ها و ادعاهای کی روش، مساله مهم دیگر تحریم است. دور جدید تحریم های ایران توسط دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا آغاز شده و وی اخیرا معافیت فروش نفت ایران نیز برداشته تا فشار را بیشتر و بیشتر کند. اتفاقی که اگرچه در اهداف کاملا سیاسی دارد و حوزه آن فعالیت های اقتصادی ایران است اما در نهایت تبعات آن به حوزه های دیگر نیز کشیده شده و همه مراودات ایران در حوزه بین المللی در عرصه های مختلف را تحت تاثیر قرار داده. از همین رو هر مربی خارجی پس از دریافت پیشنهاد ایران باید به این نکته مهم و کلیدی فکر کند که قرار است پای به کشوری بگذارد که تحت شدیدترین تحریم ها قرار دارد و همین فضای فعالیت او را با محدودیت های جدی مواجه خواهد کرد. فراموش نکنیم که آمریکا برای افراد خارجی که مهر ورود به ایران را در پاسپورت خود داشته باشند، ورود به خاک آمریکا را ممنوع اعلام کرده و این ماجرا را بیش از پیش پیچیده تر کرده. اگرچه نهادهای بین المللی ورزش و در راس آنها IOC ورزش را کاملا از سیاست جدا دانسته و بر تاثیرگذاری سیاست بر ورزش همیشه واکنش نشان داده اند اما در نهایت زور نهادهای بین المللی به قوانین و تحریم ها نمی رسد. این همان موضوعی است که کارلوس کی روش در مدت زمان حضورش روی نیمکت ایران چندین بار به آن اشاره صریح و جدی داشت و به فیفا و IOC انتقادات تندی وارد کرد.

فراموش نکنیم که تحریم ها روی مبادلات مالی بین المللی ایران نیز به شدت تاثیرگذار است و از همین رو برای پرداخت دستمزد سرمربی خارجی با مشکلات فراوانی روبرو خواهیم بود. نظیر اتفاقی که بارها و بارها برای کی روش رخ داده و حتی عدم پرداخت دستمزد معوقه او نیز به همین موضوع ارتباط دارد. مشکلی که حتی برانکو سرمربی پرسپولیس نیز به نوعی دیگر درگیر آن شده و همین مشکلات را برای جذب مربی خارجی سرشناس بیشتر و موانع را افزونتر می کند.

باید دید فدراسیون فوتبال و در راس آن مهدی تاج  بحران پیش رو چگونه مدیریت خواهند کرد.

12

 

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر